Nawadnianie ogrodów latem – jak to robić z głową?

Wysokie temperatury i słońce padające bezpośrednio na znajdującą się w ogrodzie roślinność oznaczają, że więcej uwagi wymaga nawadnianie ogrodów. Parowanie wody z gleby przebiega przecież wyjątkowo szybko, a korzenie roślin nie mogą pobierać z odpowiednią efektywnością płynu i składników odżywczych. Podlewanie to z pewnością jeden z najważniejszych letnich zabiegów pielęgnacyjnych, z jakimi mamy do czynienia latem. Aby jednak zobaczyć jego efekty, trzeba przestrzegać kilku zasad,

W kwestii nawadniania ogrodu trzeba wziąć pod uwagę ewentualne przepisy dotyczące oszczędzania wody w konkretnych godzinach dnia. Temat można potraktować także od strony czysto ekonomicznej – poznaj sposoby na tańsze nawadnianie ogrodu na https://www.podlane.pl/blog/5-sposobow-na-oszczedne-nawadnianie-ogrodu/.

Nawadnianie ogrodów – kiedy je zaplanować?

Kiedy planować prace z zakresu nawadniania roślin? Okazuje się, że ten aspekt ma wręcz kluczowe znaczenie. Po pierwsze, bardzo ważna jest regularność – zaniedbania na tym polu w upalne dni bardzo szybko objawiać się będą gorszą kondycją, karłowaceniem, a nawet zasychaniem flory. Z pewnością będzie to łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się na automatyczne nawadnianie ogrodu, wykorzystujące system nawadniania ogrodu, którego komponenty znajdziesz tutaj: https://www.podlane.pl/nawadnianie-gardena-cat-125.

Po drugie, dokładnie określ porę dnia. Aby nie szkodzić roślinom, nie dostarczaj im wody w godzinach największego nasłonecznienia. Woda wówczas szybko wyparuje, co osłabi efekt i może przyczynić się do parzenia roślin. Z tego samego powodu lej wodę bezpośrednio na ziemię, a nie na liście. Nie może to być jednak zbyt późno – to sprzyja gniciu korzeni i zwiększa ryzyko grzybicy. Automatyczne systemy nawadniania dostępne na https://www.podlane.pl/ pozwolą precyzyjnie ustalić ten czas, nawet wtedy, gdy nie będzie Cię w domu lub zechcesz spędzić wieczór w inny sposób.

  Kwiaty mówią: Kocham Cię!

Nawadnianie ogrodu – akcesoria i systemy nawadniające

Sposób podlewania ogrodu zawsze należy dopasować do konkretnej sytuacji – także do Twojego zaangażowania czy wielkości posesji. Duże połacie trawy najlepiej rosną zraszane, jednak wiele gatunków roślin ogrodowych najlepiej znosi nawadnianie kropelkowe za pomocą systemów  kroplujących z emiterami w pobliżu roślin czy linie kroplujące. Wiele osób nadal korzysta ze zwykłej konewki, zraszacza czy węża ogrodowego, jednak coraz częściej standardem staje się system nawadniania. Jeśli zdecydujesz się na automatykę, bardzo ważne jest opracowanie projektu nawadniania, w którym wskazuje się położenie instalacji oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów.

Systemy nawadniające mają wiele atutów. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście oszczędność czasu oraz zdecydowanie mniejszy wysiłek, jaki musisz włożyć w pielęgnację terenu. W wielu przypadkach uzyskasz także konkretne oszczędności.

Jak woda będzie najlepsza?

To pytanie może brzmieć naiwnie, jednak w rzeczywistości temat jakości wody i jej temperatury jest dość istotny. Wiele osób decyduje się wykorzystać do tego celu deszczówkę – to źródło jest darmowe i ekologiczne. Deszczówka jest także wodą miękką, wartościową i bezpieczną. Decydując się na system nawadniający, możesz sięgnąć także po pompę głębinową.

Jeśli do podlewania ogrodu wykorzystujesz wodę z kranu, sprawdź, czy nie jest zbyt twarda, zwłaszcza gdy roślinność preferuje gleby kwaśne.

Zostaw odpowiedź

 

facebook