
Okres letni sprzyja spędzaniu czasu w przydomowym ogródku. Wypoczynek na świeżym powietrzu w zaciszu swojej oazy spokoju to gwarancja udanego wypoczynku! Do pełni obrazu brakuje jeszcze zielonego i miękkiego trawnika, po którym będzie można chodzić boso! W jaki sposób zapracować na taki efekt? Czy takie prace będą czasochłonne? Podpowiadamy!
Spis treści porady:
Koszenie trawnika, nawożenie – co jeszcze warto praktykować w trosce o piękny ogród?
Zdecydowana większość osób definiuje pielęgnację ogrodu z przekopaniem podłoża przed sadzeniem roślin. W przypadku trawnika – zasilenie gleby odpowiednim preparatem oraz regularne koszenie to z reguły podstawy w zakresie prac ogrodniczych. Czy to jednak jedyne opcje, które warto stosować w ramach pielęgnacji ogrodu. Jeżeli chcesz zasięgnąć informacji dotyczących zalecanych metod – dobrym sposobem będzie także korzystanie z zaufanych źródeł wiedzy – mowa tutaj choćby o sięganiu po książki o ogrodnictwie.
Dzięki takiej lekturze poznasz sprawdzone triki i porady od osób, które są ekspertami w tej dziedzinie. Wdrożenie opisanych tam metod pozwoli Ci cieszyć się wspaniałym ogrodem przez cały okres wegetacji! Kluczowe jest zachowanie systematyczności w działaniu. Tylko wtedy będziesz mógł liczyć na osiągnięcie trwałych rezultatów.
Wertykulacja trawnika – na czym polega?
Jeżeli należysz do osób, które chcą cieszyć się pięknym trawnikiem – z pewnością natkniesz się na takie pojęcie jak wertykulacja. Ta nazwa jedynie brzmi trudno – w rzeczywistości nie jest to skomplikowana procedura.
Na czym to polega i kiedy wertykulować trawnik? Podstawowym założeniem tej czynności jest usunięcie chwastów i mchów, które w dalszej perspektywie mogą znacząco opóźniać wzrost trawy. Kolejne zalety to np. usunięcie obumarłych fragmentów trawy, które również stanowią jedną z przyczyn wolniejszego wzrostu tkanki.
Aby prawidłowo przeprowadzić ten proces – w pierwszej kolejności konieczne będzie pozbycie się patyków czy większych doniczek z kwiatami. Kolejny etap wyraża się w bardzo niskim skoszeniu trawy. Wówczas Twój naturalny zielony dywan stanie się w pełni przygotowany do przeprowadzenia wertykulacji! Aby się tym zająć – trzeba oczywiście posiadać odpowiedni sprzęt.
Dobre wertykulatory kosztują około kilkuset złotych. Umożliwią właściwe wykonanie całego przedsięwzięcia – będzie ono polegać na wbiciu zębów urządzenia w podłoże na głębokość ok. 1,5 cm. W ten sposób zapewnisz łatwiejszy dostęp do substancji odżywczych – będą mogły bowiem dotrzeć do samych korzeni.
Kluczowe jest to, aby nie kierować sprzętu w tył – wówczas bowiem doprowadzisz do trwałego uszkodzenia trawnika!
Jakiego efektu możesz się spodziewać?
Na początek trzeba postawić sprawę jasno – po przeprowadzeniu wertykulacji trawnik na pewno nie będzie prezentował się w idealny sposób, jednak już po kilku dniach powinien wrócić do pierwotnego wyglądu, a także dać zauważalne rezultaty w postaci bujniejszej i bardziej zielonej trawy.
Jeśli w okresie jesiennym będziesz chciał wykopać z gruntu cebule kwiatowe posadzonych wcześniej roślin – sięgnij po nożyk i delikatnie natnij trawnik. Warto też korzystać podczas nasadzeń ze specjalnych koszyczków na cebule, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz je w podłożu. Nie ryzykujesz tym samym sytuacji, w której szkodniki mogłyby zjeść Twoje cebulki.
Powyższy poradnik powinien zainspirować Cię do prac nad tym, aby uzyskać wyjątkowy efekt w Twoim ogrodzie!
fajnie napisane