Jak efektywnie rozłożyć nawadnianie kropelkowe?

Ten niezawodny system polega na dostarczaniu wody bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin. To wygodne, oszczędne i efektywne rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników zielonych przestrzeni. Przeczytaj, jak rozłożyć nawadnianie kropelkowe i ciesz się komfortem.

Nawadnianie kropelkowe w kilku prostych krokach

Zastanawiasz się, jak rozłożyć nawadnianie kropelkowe? Dobry plan, odpowiednia przestrzeń i wysokiej klasy komponenty to podstawa. Poznaj kilka prostych kroków i zadbaj o każdy detal.

  • Wybierz miejsce, w którym zainstalujesz nawadnianie kropelkowe;
  • Wybierz system dopasowany do rodzaju gleby i wymagań roślin;
  • Znajdź punkty podłączenia do nawadniania kropelkowego;
  • Ułóż rury, które doprowadzą wodę do systemu i elementy sterujące;
  • Rozłóż elementy dystrybucji wody, np. dysze i linie dystrybucyjne;
  • Przetestuj działanie systemu.

Pamiętaj, aby stosować filtry. Jakość wody ma kluczowe znaczenie z uwagi na małe przekroje emiterów.

Nawadnianie kropelkowe – dwa skuteczne rozwiązania

Przy wyborze systemu nawadniania kropelkowego zwróć uwagę na warunki glebowe i ukształtowanie terenu. Eksperci najczęściej proponują dwa podstawowe rozwiązania – taśmy kroplujące i linie kroplujące. Sprawdź, które z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie.

Taśma kroplująca

Taśma kroplująca zazwyczaj jest wykonana z miękkiego PCV i stanowi giętki, płaski przewód. Co 5-10 cm są rozmieszczone kroplowniki, z których równomiernie wycieka woda. Za wyborem tego rozwiązania przemawia uniwersalność, gdyż taśmę ułożysz zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Ponadto montaż jest prosty a cały system relatywnie tani. 

Aby zaprojektować system, określ liczbę rzędów i rozmieszczenie emiterów. Wówczas możesz dobrać optymalną długość, a także oszacować zużycie wody. Liczbę kroplowników dobierz na podstawie gęstości roślin i przepuszczalności gleby – więcej emiterów powinno funkcjonować w piaszczystych glebach.

  Dodaj własną stronę www do naszego katalogu w 10 sekund

Na stronie https://www.podlane.pl/nawadnianie-kropelkowe-cat-124 znajdziesz wysokiej jakości akcesoria do nawadniania kropelkowego. Dzięki temu stworzysz niezawodny i funkcjonalny system.

Linia kroplująca

Linia kroplująca charakteryzuje się większą grubością i sztywnością w porównaniu z taśmą. Dzięki temu jest trwalsza. Ponadto możesz stworzyć rozległy system z kompensacją ciśnienia, co pozwoli zachować równomierny wypływ wody na całej przestrzeni. Wówczas każda roślina otrzyma optymalną ilość wody.

Długość ciągów jest określona przez producenta i podawana przy założeniu, że spadek terenu wynosi 0%. Ponadto należy układać linie w poprzek. W ten sposób unikniesz spadków grawitacyjnych wody czy uderzeń hydraulicznych. 

Pamiętaj, że odpowiedni rozstaw linii w równoległych pasach (przy rabatach zwartych, kwietnych czy z roślinami okrywowymi) wynosi 30-50 cm. Natomiast szpilki umieść co 50 cm. W sklepie Podlane.pl znajdziesz niezbędne akcesoria.

Zostaw odpowiedź

 

facebook