„Urban Jungle” czyli „Miejska dżungla” jest propozycją dla miłośników przyrody, zmęczonych tempem życia i panującym w dużym mieście gwarem. Wysokie rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają pomieszczenia, ale również tworzą pełną pozytywnej energii oazę spokoju. Zieleń pozwala nam się wyciszyć, ale również pobudza do kreatywnego myślenia. „Uwielbiam rośliny, które sobą wypełniają całe pomieszczenie. Kiedy decyduję się na zakup nowej rośliny, zawsze wybieram taką, która jest obsypana liśćmi. Właśnie w taki sposób stworzyłam swoją małą, prywatną dżunglę. Jestem zafascynowana przyrodą i uwielbiam kiedy mnie otacza. Kiedy nadchodzą deszczowe, ponure dni, poprawiamy sobie humor, siedząc całą rodziną pod palmami. Duże rośliny doniczkowe jak właśnie palmy, paprocie czy sagowce sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Przy nich szybko rozwiązujemy nasze problemy i powierzamy im najskrytsze tajemnice.” – mówi Dorota Bos (44), asystentka prezesa, mężatka, matka piętnastoletniego Jasia.
1. Palma Chrysalidocarpus lutescens – Pozytywna energia Chrysalidocarpus jest rodzajem palmy. Pnie się mocno w górę, tryska energią i roztacza wokół siebie pozytywną aurę. Nie ma centralnego pnia, jej pokryte liśćmi łodygi wyrastają bezpośrednio z ziemi. Ma dość małe, nabłyszczone, ciemnozielone liście i łodygi o lekko żółtawym zabarwieniu. To powoduje, że w Madagaskarze, w kraju z którego pochodzi, określana jest mianem Golden Yellow Palm. W stałej temperaturze pokojowej oraz w wilgotnej ziemi, wyrośnie na okazałe drzewko pokojowe.
2. Dracena wonna (Dracaena fragrans ‘Lemon Lime’) – ObieżyświatRoślina ta przebyła do nas długą drogę, aż ze zwrotnikowych i podzwrotnikowych afrykańskich i amerykańskich lasów. Kwiaty Draceny wonnej posiadają niezwykle miły zapach, który uwodzi nasze zmysły. Jasno i ciemno zielone liście przyciągają uwagę i wprowadzają nas w hipnozę. Nie należy jej przesuszać i powinna stać w półcieniu lub słońcu. Ważne jest również by nie stawiać rośliny w zbyt ciemnym pomieszczeniu, ponieważ liście mogą szybko stracić kolor.
3. Livistona rotundifolia – Zielona kopuła Livistona to okaz palmy pochodzący z południowej Azji. Nie bez powodu została narodową rośliną Filipin. Jej pierzaste liście tworzą kopułę, która niezwykle błyszczy się w słońcu. Livistona lubi półcień i stałą temperaturę 20?C. Należy ją stale podlewać jednak tak, by poziom wody nie był zbyt duży. Sprawimy jej dużą radość zraszając ją raz na jakiś czas.
4. Bananowiec (Musa) – Moc zieleniBanan domowy to tropikalna roślina o pięknych, dużych liściach. Szybko rośnie i jest bardzo efektowny. Liście bananowca są rozłożyste i posiadają intensywnie zielony kolor. Potrzebuje dużo światła zarówno zimą jak i latem oraz dużą ilość wody. Chociaż ma solidny pień jego liście są niezwykle delikatne i wrażliwe na podmuchy wiatru.
5a. Alokazja (Alocasia wentii) – Powiew dżungliZe względu na swoją budowę i przypominający rośliny w dżungli wygląd, sprawia wrażenie jakby przed momentem opuściła park Jurajski. Kształt jej liści i dobrze widoczne nerwy przyciągają wzrok. Alokazja powinna przebywać w pomieszczeniach o temperaturze około 20°C w miejscu lekko oświetlonym. Ważne jest by podlewać ją zanim ziemia w doniczce wyschnie i od czasu do czasu należy zapewnić jej zraszanie.
5b. Takka (Tacca) – Drag Queen Takka wygląda niczym nietoperz w gmachu opery. Ma trochę teatralny wygląd i trudno rozstrzygnąć jak w zasadzie chciałaby być postrzegana. Jej długi sztywny włos, sprawia bowiem, że przypomina trochę kota, natomiast brązowo czerwony, prawie czarny kielich, wskazuje na Batmana. Ten azjatycki dziwoląg ma również coś z transwestyty, miłośnika wysokich obcasów. Jest jednym z tych, którzy nie lubią stać w wodzie: żadnego moczenia “stop” i żadnego bezpośredniego słońca. Dobrze czuje się w łazience, ponieważ panuje w niej wysoka wilgotność.
5c. Cibora papirusowa (Cyperus papyrus) – Wodna baletnica Już w starożytności była stosowana do wyrobu papirusu – materiału pisarskiego, ale afrykański papirus był serwowany również jako pożywienie, pokrycie dachowe, surowiec na liny, kielichy i naczynia a nawet materiał do budowy statków. Jej trójkanciasta łodyga, zakończona jest kwiatostanem złożonym z parasola liści. Nie jest wymagająca: lubi światło, ciepłe miejsce i namaczanie – to wszystko, żeby była piękna jak baletnica.
6. Asparagus pierzasty (Asparagus setaceus) – Delikatna mgiełka Asparagus posiada delikatne gałązki, które sprawiają, że wygląda jakby lewitował w powietrzu. Właśnie dlatego najlepiej sprawdza się jako element dekoracyjny w wiszących doniczkach lub w miejscach położonych wysoko. Ta delikatna mgiełka zieleni daje dużo cienia, zatrzymuje światło i hałas, a przy tym nie rzuca się bardzo w oczy. Powinien stać w jasnym miejscu i mieć umiarkowanie wilgotne podłoże.
7. Zanokcica (Asplenium antiquum ‘Osaka’) – Urocze gniazdko Ta orientalna piękność wywodzi się z Japonii i Tajwanu. Ma długie, silnie pofalowane liście i wyglądem przypomina gniazdo z samego centrum dzikiej dżungli. Zanokcicę należy często podlewać oraz zraszać ją mgiełką z przegotowanej wody. Stała wilgoć zapewni jej zimozielony kolor, a liście nie będą tak szybko zasychać i brązowieć. Ważne jest również, aby roślina nie miała bezpośredniego kontaktu ze słońcem.
8. Kokos właściwy (Cocos nucifera) – Oaza spokoju Kokos to roślina o bardzo długiej historii. Pochodząca z Azji lub północno-zachodniej Ameryki Południowej; roślina zamieszkuje tamtejsze krainy od 15 milionów lat. Jej zastosowanie jest tak obszerne, że już w sanskrycie była nazywana „kalpa vriksha”, czyli „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”. Jako roślina doniczkowa daje nam poczucie spokoju i odprężenia. Patrząc na nią, mamy ochotę przenieść się na wyspy tropikalne, gdzieś daleko od rzeczywistości. Palmy należy stawiać w ciepłym, oświetlonym miejscu i podlewać zanim ziemia w doniczce całkowicie wyschnie.
9. Sagowiec wygięty (Cycas revolute) – Żar tropikówChoć roślina ta przypomina palmę, tak naprawdę należy do rodziny sagowcowatych. Około 200 milionów lat temu rodzaj ten miał wiele różnorodnych gatunków, z których przetrwało do dzisiaj tylko osiem. Jednym z ocalałym gatunków jest właśnie sagowiec odgięty, który nadal porasta Japonię i Tajwan. Może osiągnąć 2 metry, ale w bardzo powolnym tempie (nawet kilkadziesiąt lat). Lubi ciepło, lekkie światło oraz sporadyczne podlewanie.
10. Juka gwatemalska (Yucca elephantipes ‘Jewel’) – Pełnia Radości Roślina ta posiada długie, spiczaste i wąskie liście, które radośnie odchylają się na wszystkie strony świata. Pochodzi z Gwatemali, Meksyku i Kostaryki, ale jest bardzo popularna w innych krajach ze względu na swoją dużą wytrzymałość. Jukka jest stworzona dla osób zabieganych, którym zdarza się zapominać o podlewaniu roślin. Może stać w cieniu lub w słońcu i najlepiej czuje się w suchych pomieszczeniach. Nie wymaga częstego podlewania i nie toleruje zbyt mokrego podłoża.
materiały prasowe:
Zostaw odpowiedź