Wiosenne porządki nie tylko w mieszkaniu, czyli jak zadbać o swój ogród

Oczyść teren

Kluczem do pięknie urządzonej przestrzeni ogrodu jest odpowiednie przygotowanie terenu po okresie wegetacji roślin. Teraz, gdy zaczynają puszczać pierwsze pączki, możesz zadbać o teren wokół nich. Mamy na myśli przede wszystkim wysprzątanie trawnika ze zgniłych liści, połamanych gałęzi i wszystkiego tego, co nazbierało się w Twoim ogrodzie przez okres zimowy. Nie zapominaj także o żywopłotach i niskich krzewach, w które mogło się wplątać wiele rzeczy i śmieci podczas silnych wiatrów. Do uprzątnięcia, a nawet przekopania wszystkiego przydarzą Ci się narzędzia, dostępne w sklepach ogrodniczych oraz hipermarketach takich jak https://topaz24.pl/gazetki/ogrod/. To właśnie w nich znajdziesz wszystko to, czego domowemu ogrodnikowi potrzeba. Jeśli Twoje kwiaty lub wrzosy zimowały na balkonie, koniecznie sprawdź w jakiej są kondycji. Właściwie w znacznej części nie będzie z nich co ratować, mogą jednak posłużyć jako nawóz dla kolejnych roślin.

Odpowiednie przygotowanie

Przed sezonem każda ziemia potrzebuje dodatkowego odżywienia do tego, by móc puścić piękne plony. Pamiętaj więc o przekopaniu jej zanim zaplanujesz cokolwiek nowego w niej zasadzić, a także o zastosowaniu właściwych nawozów (naturalnych bądź sztucznych). Dzięki takiemu postępowaniu będziesz mieć pewność, że Twoje warzywa, owoce, kwiaty i inne rośliny, dadzą za kilka miesięcy obfity plon. Zanim włożysz ziarenko bądź sadzonkę do ziemi upewnij się, że właśnie teraz jest dobry czas na jej sadzenie – nie chcesz przecież przemrozić swoich roślinek. Możesz poczytać o nich zarówno na opakowaniu nasion, jak i w Internecie. Czasem bowiem tydzień lub dwa robią ogromną różnicę.

Zaplanuj zieleń

Kolejną kwestią będzie przemyślenie i rozplanowanie rozłożenia ogrodu bądź działki. Być może warto przemyśleć układ architektoniczny krajobrazu i nieco go urozmaicić. Jedna czy dwie tuje może wiele dobrego zdziałać, dlatego zastanów się nad niewielkimi eksperymentami, nawet jeśli w pierwszej chwili nie wydają Ci się najlepsze. Możesz w konsekwencji być mile zaskoczona.

Słońce świeci coraz mocniej, dzień jest coraz dłuższy a temperatury jasno pokazują, że z zimą należy pożegnać się na dobre! Jeśli podobnie jak my czujesz już wiosenną atmosferę – wszak mamy już kalendarzową wiosnę – czym prędzej zabierz się za oporządzenie swojego ogródka. Niezależnie od tego, czy dbasz wyłącznie o zioła na balkonie, czy masz spory kawał ziemi za domem do obrobienia, końcówka marca i początek kwietnia to najlepszy czas na pierwsze porządki po zimie. Jak się do nich zabrać? Opowiadamy w najnowszym materiale!

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Ulka
    Ulka
    18 październik 2021

    Dobre planowanie to ważniejsze niż zwykłe prace ogrodowe. Jak dobrze zaplanujesz to mądrze zrobisz wszystkie prace.

facebook