Wiosenne porządki nie tylko w mieszkaniu, czyli jak zadbać o swój ogród

Oczyść teren

Kluczem do pięknie urządzonej przestrzeni ogrodu jest odpowiednie przygotowanie terenu po okresie wegetacji roślin. Teraz, gdy zaczynają puszczać pierwsze pączki, możesz zadbać o teren wokół nich. Mamy na myśli przede wszystkim wysprzątanie trawnika ze zgniłych liści, połamanych gałęzi i wszystkiego tego, co nazbierało się w Twoim ogrodzie przez okres zimowy. Nie zapominaj także o żywopłotach i niskich krzewach, w które mogło się wplątać wiele rzeczy i śmieci podczas silnych wiatrów. Do uprzątnięcia, a nawet przekopania wszystkiego przydarzą Ci się narzędzia, dostępne w sklepach ogrodniczych oraz hipermarketach takich jak https://topaz24.pl/gazetki/ogrod/. To właśnie w nich znajdziesz wszystko to, czego domowemu ogrodnikowi potrzeba. Jeśli Twoje kwiaty lub wrzosy zimowały na balkonie, koniecznie sprawdź w jakiej są kondycji. Właściwie w znacznej części nie będzie z nich co ratować, mogą jednak posłużyć jako nawóz dla kolejnych roślin.

Odpowiednie przygotowanie

Przed sezonem każda ziemia potrzebuje dodatkowego odżywienia do tego, by móc puścić piękne plony. Pamiętaj więc o przekopaniu jej zanim zaplanujesz cokolwiek nowego w niej zasadzić, a także o zastosowaniu właściwych nawozów (naturalnych bądź sztucznych). Dzięki takiemu postępowaniu będziesz mieć pewność, że Twoje warzywa, owoce, kwiaty i inne rośliny, dadzą za kilka miesięcy obfity plon. Zanim włożysz ziarenko bądź sadzonkę do ziemi upewnij się, że właśnie teraz jest dobry czas na jej sadzenie – nie chcesz przecież przemrozić swoich roślinek. Możesz poczytać o nich zarówno na opakowaniu nasion, jak i w Internecie. Czasem bowiem tydzień lub dwa robią ogromną różnicę.

Zaplanuj zieleń

Kolejną kwestią będzie przemyślenie i rozplanowanie rozłożenia ogrodu bądź działki. Być może warto przemyśleć układ architektoniczny krajobrazu i nieco go urozmaicić. Jedna czy dwie tuje może wiele dobrego zdziałać, dlatego zastanów się nad niewielkimi eksperymentami, nawet jeśli w pierwszej chwili nie wydają Ci się najlepsze. Możesz w konsekwencji być mile zaskoczona.

  Programy do projektowania ogrodów

Słońce świeci coraz mocniej, dzień jest coraz dłuższy a temperatury jasno pokazują, że z zimą należy pożegnać się na dobre! Jeśli podobnie jak my czujesz już wiosenną atmosferę – wszak mamy już kalendarzową wiosnę – czym prędzej zabierz się za oporządzenie swojego ogródka. Niezależnie od tego, czy dbasz wyłącznie o zioła na balkonie, czy masz spory kawał ziemi za domem do obrobienia, końcówka marca i początek kwietnia to najlepszy czas na pierwsze porządki po zimie. Jak się do nich zabrać? Opowiadamy w najnowszym materiale!

Zostaw odpowiedź

 

2 komentarzy

 1. Ulka
  Ulka
  18 paź 2021

  Dobre planowanie to ważniejsze niż zwykłe prace ogrodowe. Jak dobrze zaplanujesz to mądrze zrobisz wszystkie prace.

 2. Anka
  Anka
  03 lis 2021

  Przyda się poradnik jak przygotować ogród na zimę

facebook