Skuteczne sposoby na mszyce – znasz już wszystkie?

Dlaczego mszyce niszczą rośliny?

Mszyce to małe owady, które wysysają soki z rośliny. Rozsmakowały się głównie w młodych wierzchołkach pędów, pąkach kwiatowych oraz liściach. To właśnie z nich pozyskują najbardziej wartościowe soki, przez to rośliny mogą nawet obumrzeć.

Jakie szkody wyrządzają mszyce?

Na początku mszyce hamują wzrost rośliny, jej kwitnienie, a także owocowanie. Mszyce nie dość, że swoim żerowaniem niszczą nasz ogród, to jeszcze przy okazji roznoszą choroby wirusowe roślin oraz wytwarzając słodką spadź, którą żywią się mrówki, a także przyczyniają się do rozwoju szarej pleśni. Dlatego tak bardzo ważne jest szybkie zwalczanie pierwszych mszyc w ogrodzie.

Uważaj na mrówki!

Mszyce wydzielają słodką wydzielinę, którą żywią się mrówki. Ogród, w którym jest dużo mrówek, będzie miał również dużo mszyc. Mrówki potrafią zakładać "farmy" mszyc.

Zwalczanie mszyc w ogrodzie

1. Gnojówka z pokrzyw

Bardzo tania i skuteczna metoda. Jedyne co musisz mieć, to pokrzywy, wodę i opryskiwacz. W celu przygotowania gnojówki najpierw musimy nazbierać pokrzyw, np. do plastikowego wiadra. Następnie zalewamy zebrane pokrzywy wodą i zostawiamy w słonecznym miejscu na kilka dni. Gnojówka będzie gotowa, kiedy w wodzie nie będziemy widzieli już wydobywających się spod jej powierzchni pęcherzyków powietrza.

Ważne, aby wiadro lub pojemnik, w którym będziemy wykonywali gnojówkę, był plastikowy lub szklany. Metal wchodzi w reakcję z otrzymanym płynem i może się przedziurawić.

Następnie mieszamy gnojówkę z wodą w proporcji 1 do 20. Jeżeli taka proporcja będzie nieskuteczna, można rozcieńczyć gnojówkę w mniejszym stopniu.

Gnojówka ma również inne zastosowanie. W proporcji 1 do 10 możemy stosować ją jako naturalny nawóz i podlewać nią rośliny. Jednak nie stosujemy takiego nawozu w przypadku roślin takie jak: fasola, czosnek, groch oraz cebula.

2. Oprysk z szarego mydła

Do wykonania takiego oprysku potrzebujemy wody i szarego mydła. Mydło rozpuszczamy w wodzie i przelewamy do opryskiwacza. Sposób tani i skuteczny. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby strumień był silny, dlatego opryskujemy jak najbliżej rośliny. Czynność należy często powtarzać. Oprócz mszyc, w ten sposób pozbędziemy się również przędziorków.

  Wskazówki dla florystów: gwiazda betlejemska jako kwiat cięty

3. Rośliny, których nie tolerują mszyce

Istnieją rośliny, których zapachu nie tolerują mszyce dlatego, jeśli mamy z nimi problem, warto zasadzić w ogrodzie lawendę, cebulę, czosnek oraz miętę.

4. Naturalni wrogowie mszyc

Biedronki to naturalni wrogowie mszyc. Dziś już możemy je nawet kupić. Więc jeśli mamy problem z mszycami i chcemy mieć ekologiczny ogród, zainwestujmy w pracowite biedronki.

5. Środki owadobójcze

Jeżeli wszystkie naturalne metody walki z mszycami zawiodą, warto zainwestować w chemiczne środki owadobójcze, które znajdziesz również w Przydomu.pl To rozwiązanie może uratować wszystkie rośliny w Twoim ogrodzie. Jednak, żeby tak było przed zastosowaniem takich środków, zapoznaj się dokładnie z instrukcją użycia środków owadobójczych i stosuj się do wszystkich zaleceń.

Zwalczajmy mszyce, jak tylko pojawią się w naszym ogrodzie. Dzięki temu zapobiegniemy ich szybkiemu rozmnażaniu się i sianiu spustoszenia w naszych roślinach.

Mszyce to prawdziwa zmora dla każdego ogrodnika. Potrafią zdziesiątkować rośliny w ogrodzie. Dlatego musimy się przed nimi bronić, jak tylko się pojawią. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na mszyce, które uchronią twój ogród przed ich niszczycielską siłą.

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Ula
    Ula
    25 paź 2021

    oj męczyłam się w tym roku z mszycami..

facebook