Skuteczne sposoby na mszyce – znasz już wszystkie?

Dlaczego mszyce niszczą rośliny?

Mszyce to małe owady, które wysysają soki z rośliny. Rozsmakowały się głównie w młodych wierzchołkach pędów, pąkach kwiatowych oraz liściach. To właśnie z nich pozyskują najbardziej wartościowe soki, przez to rośliny mogą nawet obumrzeć.

Jakie szkody wyrządzają mszyce?

Na początku mszyce hamują wzrost rośliny, jej kwitnienie, a także owocowanie. Mszyce nie dość, że swoim żerowaniem niszczą nasz ogród, to jeszcze przy okazji roznoszą choroby wirusowe roślin oraz wytwarzając słodką spadź, którą żywią się mrówki, a także przyczyniają się do rozwoju szarej pleśni. Dlatego tak bardzo ważne jest szybkie zwalczanie pierwszych mszyc w ogrodzie.

Uważaj na mrówki!

Mszyce wydzielają słodką wydzielinę, którą żywią się mrówki. Ogród, w którym jest dużo mrówek, będzie miał również dużo mszyc. Mrówki potrafią zakładać "farmy" mszyc.

Zwalczanie mszyc w ogrodzie

1. Gnojówka z pokrzyw

Bardzo tania i skuteczna metoda. Jedyne co musisz mieć, to pokrzywy, wodę i opryskiwacz. W celu przygotowania gnojówki najpierw musimy nazbierać pokrzyw, np. do plastikowego wiadra. Następnie zalewamy zebrane pokrzywy wodą i zostawiamy w słonecznym miejscu na kilka dni. Gnojówka będzie gotowa, kiedy w wodzie nie będziemy widzieli już wydobywających się spod jej powierzchni pęcherzyków powietrza.

Ważne, aby wiadro lub pojemnik, w którym będziemy wykonywali gnojówkę, był plastikowy lub szklany. Metal wchodzi w reakcję z otrzymanym płynem i może się przedziurawić.

Następnie mieszamy gnojówkę z wodą w proporcji 1 do 20. Jeżeli taka proporcja będzie nieskuteczna, można rozcieńczyć gnojówkę w mniejszym stopniu.

Gnojówka ma również inne zastosowanie. W proporcji 1 do 10 możemy stosować ją jako naturalny nawóz i podlewać nią rośliny. Jednak nie stosujemy takiego nawozu w przypadku roślin takie jak: fasola, czosnek, groch oraz cebula.

2. Oprysk z szarego mydła

Do wykonania takiego oprysku potrzebujemy wody i szarego mydła. Mydło rozpuszczamy w wodzie i przelewamy do opryskiwacza. Sposób tani i skuteczny. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby strumień był silny, dlatego opryskujemy jak najbliżej rośliny. Czynność należy często powtarzać. Oprócz mszyc, w ten sposób pozbędziemy się również przędziorków.

3. Rośliny, których nie tolerują mszyce

Istnieją rośliny, których zapachu nie tolerują mszyce dlatego, jeśli mamy z nimi problem, warto zasadzić w ogrodzie lawendę, cebulę, czosnek oraz miętę.

4. Naturalni wrogowie mszyc

Biedronki to naturalni wrogowie mszyc. Dziś już możemy je nawet kupić. Więc jeśli mamy problem z mszycami i chcemy mieć ekologiczny ogród, zainwestujmy w pracowite biedronki.

5. Środki owadobójcze

Jeżeli wszystkie naturalne metody walki z mszycami zawiodą, warto zainwestować w chemiczne środki owadobójcze, które znajdziesz również w Przydomu.pl To rozwiązanie może uratować wszystkie rośliny w Twoim ogrodzie. Jednak, żeby tak było przed zastosowaniem takich środków, zapoznaj się dokładnie z instrukcją użycia środków owadobójczych i stosuj się do wszystkich zaleceń.

Zwalczajmy mszyce, jak tylko pojawią się w naszym ogrodzie. Dzięki temu zapobiegniemy ich szybkiemu rozmnażaniu się i sianiu spustoszenia w naszych roślinach.

Mszyce to prawdziwa zmora dla każdego ogrodnika. Potrafią zdziesiątkować rośliny w ogrodzie. Dlatego musimy się przed nimi bronić, jak tylko się pojawią. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na mszyce, które uchronią twój ogród przed ich niszczycielską siłą.

Zostaw odpowiedź

 

facebook