Kwiecień w ogrodzie – co możemy zrobić?

Przełom zimy i wiosny to dobry czas, żeby wykonać kolejne prace, które pozwolą cieszyć się latem pięknem naszego ogrodu i korzystać z plonów przydomowego warzywniaka. Oczywiście niektóre z prac, głównie porządkowych, powinny zostać wykonane już w marcu szczególnie, że gleby nie przykrywał śnieg, ale w kwietniu również możemy nadrobić zaległości z końca zimy. A gdy już przygotujemy ogród do wiosny, warto zabrać się za wysiewy warzyw oraz kwiatów – radzą specjaliści od projektowania ogrodów – firma Proogrod.pl.

Marchew, rzodkiewka i inne przysmaki

Jeśli chcemy cieszyć się własnymi, smacznymi i zdrowymi warzywami, już w marcu warto pomyśleć o ich wysiewie. Początek miesiąca powinien należeć do wczesnych odmian warzyw kapustnych i do sałaty. Już wtedy należy przygotować rozsadę selera i pora, można także zdecydować się na majeranek i bazylię.

Mniej więcej połowa marca to optymalny czas, żeby zająć się rozsadą takich warzyw, jak papryki, bakłażany i pomidory. Trzeba jednak zwracać uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniej temperatury tym warzywom. Najlepiej doniczki z wysiewamy umieścić niedaleko źródeł ciepła. Jeśli pomidor nie będzie miał co najmniej 22°C, a papryka nawet 28°C, nie ma mowy, żeby warzywa wykiełkowały. Przy okazji ważna jest także odpowiednia wilgotność, dlatego warto wykonać rodzaj mini szklarni i nakryć doniczki na przykład plastikowymi doniczkami.

W kwietniu można już siać w tunelu foliowym, a przy optymalnych warunkach nawet w gruncie, rzodkiewkę, groch, wczesną odmianę marchwi, pietruszkę, szpinak i koper.

Kwiaty i zioła w kwietniowym ogrodzie

Kwiecień to również najlepszy czas, żeby pomyśleć o kwiatach. Warto przygotować rozsady roślin jednorocznych, które również siejemy w doniczkach i przechowujemy je w ogrzewanych pomieszczeniach. W ciepłych miejscach doskonale sprawdzą się takie rośliny, jak niecierpek, aster chiński, heliotrop, cynia lub aksamitka. Najlepiej wysiewu dokonać w piasku wymieszanym z torfem.

W drugiej połowie marca można już siać pod folię aksamitkę, kocankę ogrodową, nemzeję i goździk chiński. W kwietniu można rozpocząć wysiew bezpośrednio do gruntu, wybierając takie odmiany, jak chabry, rezeda, powój trójbarwny i gipsówka, a także te byliny, którym nie są straszne ewentualne spadki temperatury, na przykład astry alpejskie i łubiny.

  Astry bylinowe

Warto pamiętać, żeby nasiona nie tylko często nawadniać, ale również odchwaszczać wysiewy. Jeśli w marcu lub kwietniu umieszczamy nasiona w gruncie, należy jeszcze okryć wysiew agrowłókniną.

Kwiecień to miesiąc, w którym warto na poważniej zająć się naszym ogrodem. Coraz cieplejsze dni pozwalają nie tylko wykonać wiele ważnych prac – również tych, których nie zdążyliśmy przeprowadzić w marcu, ale także możemy zacząć robić pierwsze wysiewy.

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Alka
    Alka
    22 paź 2021

    Póki co to mamy piękną jesień ale ja już czytam o wiośnie 😀

facebook