Projektowanie ogrodu – jak się za to zabrać?

Każdy, kto zamierza stworzyć ogród, musi najpierw go zaprojektować. Jeśli nie chcemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, wykonanie projektu jest na naszej głowie. Bez względu na to, czy tworzymy ogród od podstaw, czy przerabiamy już istniejący, należy zaprojektować go w taki sposób, by był piękny i funkcjonalny. Jest kilka sposobów, by stworzyć idealny projekt wymarzonego ogrodu. 

Planowanie układu ogrodu – strefy, ścieżki, roślinność i architektura ogrodowa

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, projektując ogród – jeszcze zanim zaczniemy wybierać rośliny i akcesoria ogrodowe, które umieścimy w naszym ogrodzie – jest rozplanowanie poszczególnych jego stref. To zadanie nie jest wcale łatwiejsze dla posiadaczy małych ogródków, bo wymaga dokładniejszego przemyślenia. Bez względu na powierzchnię, na której ma powstać ogród, musimy z głową rozmieścić wszystkie niezbędne elementy.

Znajdźmy najlepsze miejsce na zorganizowanie strefy wypoczynku (altany lub tarasu) oraz osobne, przeznaczone na kącik do zabawy dla dzieci – będziemy mogli umieścić tam piaskownicę i wszystkie inne zabawki. Następnie zdecydujmy, gdzie będziemy przechowywać narzędzia i akcesoria ogrodowe, jeśli nie mamy jeszcze takiego miejsca.

Wybierzmy miejsca, w których posadzimy rośliny ozdobne i wyznaczmy miejsce przeznaczone na ogródek warzywny i owocowy lub zielnik. Na koniec rozplanujmy rozmieszczenie ewentualnego oświetlenia i ułożenie ścieżek, które ułatwią swobodne poruszanie się po ogrodzie i umożliwią szybkie przedostanie się do każdego miejsca, bez niszczenia roślinności.

Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?

Jeśli nasza działka nie jest jeszcze ogrodzona, to właśnie od tego zacznijmy organizację ogrodu. Na początek wybierzmy odpowiedni rodzaj ogrodzenia, później ustalmy jego wysokość, kolor i pasujący nam styl. Ustalmy, czy chcemy umieścić wzdłuż niego żywopłot lub posadzić drzewa albo krzewy, zapewniając sobie nieco intymności i ciszy, czy pozostawić je solo, nie pomniejszając powierzchni użytkowej, ale narażając się na wzrok przechodniów i sąsiadów.

Po ogrodzeniu terenu i ustaleniu ułożenia poszczególnych jego elementów możemy zabrać się za przyjemniejsze czynności, czyli wybór i rozmieszczenie roślin i akcesoriów ogrodowych.

  Czym nawozić ogród na wiosnę?

Rozmieszczenie architektury ogrodowej

Możemy oczywiście pozostawić nasz ogród bez jakichkolwiek dodatków i zająć się jedynie roślinnością, ale czym byłby ogród bez tarasu, altany, ławki czy huśtawki? Mała architektura to też wszelkie dodatki, które dodadzą naszemu ogrodowi przytulności – wszelkie mostki, ścianki, drabinki i pergole. Często w ogrodach powstają też przeróżne oczka wodne lub fontanny, czy mini wodospady. Wszystko oczywiście zależy od stylu, w jakim ma powstać ogród i od naszej inwencji.

W ogrodzie możemy umieścić piaskownicę, domek dla dzieci, a nawet niewielki plac zabaw, jeżeli jest w nim odpowiednią ilość miejsca. Takie rzeczy najlepiej umieszczać w niewielkiej odległości od domu, ale też z dala od ogrodzenia. Z jednej strony zapewni to ciszę podczas zabawy dzieci, a z drugiej ich bezpieczeństwo.

Częścią ogrodu może być także szklarnia, większa lub mniejsza, która stanie w nim zamiast lub obok grządek z warzywami. Umieśćmy ją bliżej domu, by mieć możliwość skorzystania z ogródka w każdej chwili. Niech to będzie wyraźnie wydzielony kawałek terenu, do którego nie będą miały dostępu zwierzęta domowe. Można skorzystać z gotowych płotków, które oddzielą grządki od trawnika, lub poprowadzić ścieżkę przy ich granicach.

Wybór roślinności do nowoczesnego ogrodu

Wybierając rośliny do ogrodu, przede wszystkim pamiętajmy, aby dobierać te odpowiednie do miejsca, w którym znajduje się ogród. Zwracajmy uwagę na stronę umiejscowienia działki – inna roślinność sprawdzi się na zacienionym obszarze po północnej stronie, a zupełnie inna po wschodniej lub południowej, słonecznej  stronie.

Tyczy się to zarówno drzew i krzewów, jak i rabat z roślinami kwitnącymi. Jeśli planujemy ograniczyć się do roślin ozdobnych, to decydujmy się na iglaki i zimozielone rośliny liściaste. W niewielkich ogrodach nie należy przesadzać z ilością i różnorodnością roślin, bo może to dać efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast stworzyć piękny ogród, zapewnimy sobie gąszcz.

Jakie rośliny do ogrodu w słabszej glebie?

W ogrodach z glebą słabszej jakości nie każda roślina będzie zachwycać swoim wyglądem, ale doskonale sprawdzą się wszelkie trawy ozdobne i niektóre byliny oraz wszystkie rośliny lubiące piaszczyste podłoże, np. wrzosy. Jeżeli mamy to szczęście, że nasz ogród posiada żyzną glebę, śmiało możemy zdecydować się na bardziej wymagającą roślinność – np. kwiaty cebulowe.

  Jak przygotować trawę na zimę?

Bardzo popularne są też krzewy kwitnące, łączące zieleń i piękne, często dodatkowo pachnące kwiaty, np. magnolie, jaśmin czy bez. Dobrym wyborem do ogrodu są rośliny wieloletnie, dzięki którym nie musimy co roku pamiętać o obsadzeniu kwiatowych rabat. Jeżeli chcemy, by nasz ogród wyglądał spójnie, to dobierajmy gatunki roślin nie tylko gatunkami, ale i kolorami.

Co zasadzić na tarasie?

Roślinność można umieścić również na tarasie, zadbajmy wtedy o odpowiednie donice i wybierajmy gatunki, które nie wymagają sadzenia w glebie. To też świetny sposób na rośliny bardziej tropikalne i wszystkie te, które nie poradzą sobie zimą w niskich temperaturach – na letnie miesiące wystawiamy je na zewnątrz, by ozdabiały taras, a gdy temperatura zaczyna spadać, zabieramy do domu wraz z doniczką.

Niektóre pnące rośliny mogą z kolei skutecznie zastąpić żywopłot i przy okazji dużo ładniej się prezentować.

Oświetlenie ogrodowe i dekoracje w nowoczesnym ogrodzie

Ogród ma być także ozdobą domu i miejscem do przyjemnego spędzania czasu, więc nie może w nim zabraknąć dekoracji i odpowiedniego oświetlenia. Wybór dekoracji ogrodowych jest naprawdę ogromny, podobnie jest z oświetleniem. O ile dekoracje (donice, rzeźby, drewniane konstrukcje itp.) można umieścić w dowolnych miejscach, to już elementy oświetlenia powinny być rozmieszczone w przemyślany sposób, tak aby poza zdobieniem ogrodu były także praktyczne.

Na tarasie można śmiało umieścić wszelkie mniejsze dekoracje, lampiony, lampy i latarnie zasilane prądem, a do dalszych części ogrodu dobrze jest wybierać oświetlenie solarne, zapalane automatycznie lub uruchamiane za pomocą czujnika.

Oświetlenie ogrodowe można umieścić na tarasie i wzdłuż ścieżek, aby oświetlało drogę podczas wieczornych spacerów, lub tylko pod pojedynczymi roślinami, by pięknie oświetlało je po zmroku. Może je zamontować też na budynku lub ogrodzeniu i skierować na podjazd, ścieżki ogrodowe lub taras. Oświetlenie może być jednokolorowe, w ciepłej lub zimnej barwie, albo w kilku kolorach, w zależności od upodobań.

Zostaw odpowiedź

 

4 komentarzy

  1. Antuu
    Antuu
    18 paź 2021

    dzięki jesteśmy na etapie projektowania ogrodu w nowym domu i porady się przydadzą 🙂

  2. Czajka
    Czajka
    19 paź 2021

    A ja jestem zwolenniczką korzystania z profesjonalistów w projektowaniu, bo nie zawsze człowiek wie “jak dana roślina urośnie”. A spec zawsze doradzi 🙂 Można też w sposób mieszany projektować – trochę specjalista, trochę samemu.

  3. Widzis
    Widzis
    22 paź 2021

    Poproszę porady an temat tarasów – z czego zrobić, jaki koszt

  4. Janek
    Janek
    15 lut 2022

    Ja zlecałem projekt i był to najlepiej wydane środki przy budowie domu 🙂

facebook