
Owoce są zdrowe i trzeba je spożywać regularnie. Najlepsze, żeby były zawsze świeże. Najlepsze owoce są te, które można schrupać prosto z krzaka lub zerwane z drzewa. Tych oczywistości nie trzeba przypominać. Do niedawna pod tym względem uprzywilejowani byli zawsze mieszkańcy wsi i właściciele domów jednorodzinnych, którzy mogli wygospodarować kawałek ogrodu na uprawę krzewów i drzewek owocowych. Blokowym mieszczuchom pozostało kupowanie owoców na bazarkach oraz troska o ich właściwe przechowywanie.
Tymczasem ogrodnictwo zaczęło kierować swoją uwagę na tych, którzy mają w sobie pasję uprawiania roślin, lecz do dyspozycji mają jedynie balkon lub w najlepszym wypadku taras. Od wielu lat w skrzynkach balkonowych można uprawiać specjalne gatunki owoców jagodowych, a w ostatnich latach nawet owocowe drzewka.
Spis treści porady:
- 1 Jakie drzewka owocowe można uprawiać na balkonie?
- 2 Najpopularniejsze gatunki drzewek owocowych, które można uprawiać na tarasie to:
- 3 Stare smaki, nowe możliwości uprawy
- 4 Ozdoba balkonu, pasja ogrodnicza i źródło witamin
- 5 Nieskomplikowana uprawa drzewek kolumnowych
- 6 Opłacalna inwestycja w owoce, a więc i w zdrowie
- 7 Drzewka kolumnowe nie tylko na taras i balkon
Jakie drzewka owocowe można uprawiać na balkonie?
Szybka szarlotka? Mus owocowy lub po prostu owoc do schrupania? Od kilku lat nie trzeba szukać w okolicy sklepu, w którym można kupić świeże owoce. Można je zerwać wprost z drzewka rosnącego na balkonie. Oczywiście, nie są to takie same drzewa jak w sadach, lecz odpowiednio wyselekcjonowane gatunki, które przeznaczone są specjalnie do uprawy w donicach balkonowych.
Owocowe drzewka kolumnowe do ogrodu mają wąski pokrój i system korzeniowy, który nie rozrasta się na boki. Wyrastają do wysokości nie wyższej niż dwa metry, więc nawet na stosunkowo małym balkonie można postawić co najmniej jedną donicę z drzewkiem, z którego można będzie zrywać owoce, jak tylko dojrzeją.
Najpopularniejsze gatunki drzewek owocowych, które można uprawiać na tarasie to:
- jabłonie, z pośród których najpopularniejsze “balkonowe” gatunki mają “taneczne” nazwy – Bolero, Flamenco, Polka i Waltz,
- grusze
- czereśnie
- brzoskwinie i morele
Stare smaki, nowe możliwości uprawy
Na rosnącą popularność kolumnowych drzewek owocowych wpływa nie tylko łatwość uprawy, lecz również smak owoców. Dla wielu osób to powrót do dzieciństwa i zrywanych owoców z jabłoni rosnącej w ogrodzie u babci. Nieprzypadkowo te owoce budzą takie wspomnienia. Nowe gatunki to w istocie wyhodowane w nowej formule stare, sprawdzone polskie odmiany, idealnie dostosowane do polskich warunków przyrodniczych.
Są silne, przetrwają zmienne warunki pogodowe (szczególnie ważne w uprawie balkonowej i tarasowej). Wytrzymają zimy (w ostatnich latach łagodne, lecz mrozy również nie są im straszne) oraz gorące, letnie dni. Co ważne, są odporne również na liczne patogeny, które grożą uprawom, czyli bakterie i pleśnie.
W zależności od preferencji, uprawiać można gatunki nadające się do bezpośredniego spożycia, jak te te, których owoce można dłużej przechowywać. Wybór gatunków pozwala dobierać smaki jabłek według własnych preferencji – słodkie i soczyste lub kruche i twardawe.
W przypadku czereśni i grusz również można wybierać między ulubionym smakiem owoców a porą ich zbierania.
Rodzime gatunki drzew owocowych w nowej formule uprawy minimalizuje wszelkie ryzyka, które powstają przy uprawach drzew egzotycznych a domowych, tarasowych warunkach. Nie wszystkie dobrze się przyjmują, a wiele z nich wykazuje dużą wrażliwość na zmienne, polskie warunki klimatyczne.
Własna uprawa owoców ma jeszcze jeden walor, niesłychanie istotny – uprawa drzew owocowych, transport, przechowywanie owoców wymaga użycia środków ochrony roślin. Uprawiając drzewa owocowe na tarasie lub w przydomowym ogrodzie mamy pewność, że nie były one opryskiwane a owoce nie są pokrywane żadnymi chemikaliami chroniącymi przed szkodliwymi konsekwencjami transportu i magazynowania.
Ozdoba balkonu, pasja ogrodnicza i źródło witamin
Uprawa drzewek owocowych na balkonie i tarasie zaspokaja kilka potrzeb – te duże rośliny stanowią piękną i bardzo atrakcyjną, wręcz ekstrawagancką ozdobę każdego balkonu. Jak każde drzewka owocowe, pięknie kwitną, a w okresie kwitnienia ściągają owady zapylające. Wystarczy przy kwitnącym drzewku wiśni na tarasie ustawić wygodny fotel i można przenieść się myślami do Japonii, a w maju zachwycać się delikatną bielą, różem i zapachem kwiatów jabłoni.
W okresie jesiennym zazwyczaj przekwitają już kwiaty balkonowe. To czas na najpiękniejszą ozdobę tej pory roku – owoce. Jabłka, które nadają się do uprawy balkonowej mają wspaniałe kolory czerwieni i żółci, grusze od łagodnej zieleni, a czereśnie i wiśnie, które owocują najwcześniej kuszą głęboką czerwienią.
Uprawa roślin jest ogromną przyjemnością. Szczególnie wówczas, gdy można aktywnie uczestniczyć w całym okresie wegetacji, od pierwszych pączków przez kwitnienie, zawiązywanie się owoców aż do ich udanego zbioru. Namawianie dzieci do spożywania naturalnych, zawartych w owocach witamin jest łatwiejsze, kiedy mogą je zerwać z własnego drzewka na tarasie.
Nieskomplikowana uprawa drzewek kolumnowych
Jak wszystkie rośliny balkonowe, również drzewa owocowe potrzebują systematycznego podlewania. Krótkie korzenie czerpią wodę oraz składniki mineralne tylko z tego, co jest w donicy. Oprócz wody, należy im dostarczać odpowiednie składniki pokarmowe w postaci specjalnych odżywek do drzew owocowych. Jak w przypadku każdej dużej rośliny, na dnie donicy należy umieścić kilkunastocentymetrową warstwę drenażu, by uchronić korzenie przed gniciem przy przypadkowym przelaniu.
Podlewanie jest konieczne szczególnie w upalne dni. Jeżeli jest ryzyko, że w czasie urlopu drzewko uschnie, można zabezpieczyć je specjalnymi systemami do podlewania (typu automatyczne kroplowanie) lub specjalnymi hydrożelami.
Jak każde drzewa owocowe, również te balkonowe wymagają okresowego przycinania. Może to sprawić nieco kłopotów początkującym, balkonowym sadownikom, lecz bez problemu odpowiedzi na wszelkie pytania mogą uzyskać w profesjonalnych sklepach ogrodniczych
Kolumnowe sadzonki jabłoni oraz innych drzew owocowych najlepiej rosną na balkonach i tarasach od strony południowej, lecz takich, które są osłonięte od silnego wiatru. Kiedy promienie słoneczne są palące, warto drzewka lekko osłonić.
Opłacalna inwestycja w owoce, a więc i w zdrowie
Owoce z własnego mini ogrodu to nie tylko ogromna przyjemność, lecz również realny zysk. Owoce nie są tanie, a dobre gatunki jabłek trudno dostać. Ceny drzewek owocowych wahają się w przedziale między 25 zł a 30 zł.
Drzewka kolumnowe nie tylko na taras i balkon
Ogromną zaletą kolumnowych drzew owocowych jest nie tylko ich obfitość owocowania, lecz również wielkość oraz wąski pokrój. Niewysokie, wąskie drzewka można sadzić nawet w niewielkim ogrodzie i stworzyć z nich mały sad, gdyż nie potrzebują, w odróżnieniu od starych, dużych drzew zachowywania dużych odległości między nimi.
Obwód koron nie przekracza 80 cm, a wysokość rosnących w sadzie maksymalnie 2 m do 3 m. Można je sadzić więc gęsto, wystarczy zachować odległość między drzewkami około 1 m. Nawet w małym ogrodzie znajdzie się miejsce, by można posadzić w nim sadzonki jabłoni.
Niskie drzewa owocowe słusznie zdominowały sadownictwo. Czasy, w których trzeba było opierać drabinę o rozłożyste konary, by zebrać owoce już dawno minęły. Dodatkowo, na mniejszej powierzchni zmieści się dużo więcej drzew. Możliwości uprawy drzewek kolumnowych to również sposób na założenie małego sadu na stosunkowo niewielkim areale.
mam na tarasie w dużych donicach 😉
ale duże drzewka to już tylko do ziemi w ogrodzie trzeba sadzić
nic tak nie smakuje jak owoce z własnego sadu 😀