Delegacja producentów kwiatów ciętych z Kolumbii Poznań, 25 i 26 sierpnia br.- relacja

W ciągu ostatnich czterdziestu lat, kwiaty stały się najważniejszym produktem wśród kolumbijskich, nietradycyjnych towarów eksportowych. Eksport kwiatów w tym kraju ciągle wzrasta, pod koniec 2010 roku osiągnął wartość 1,240 milionów dolarów.

Kolumbia jest aktualnie największym dostawcą kwiatów na rynek Stanów Zjednoczonych oraz drugim eksporterem na skalę światową. Poza tym, dzięki prawie 7 tys. hektarów upraw, Kolumbia eksportuje ponad 1,600 gatunków kwiatów do 89 krajów i jest jednym z najważniejszych  zaopatrzeniowców m. in. Wielkiej Brytanii, Rosji i Japonii.

Właśnie poszerzanie rynków zbytu przywiodło delegację kolumbijskich producentów kwiatów ciętych do Polski. Poznań był przystankiem między Londynem, gdzie nasi goście spędzili kilka dni, a Moskwą, do której wyruszyli po przyjrzeniu się naszemu rynkowi florystycznemu.

Goście spędzili w Poznaniu bardzo intensywne dwa dni, podczas których mieli okazję z bliska przyjrzeć się naszemu rynkowi i głównym tendencjom jego rozwoju. W czwartek (25 sierpnia) grupa Kolumbijczyków oglądała to, co polskie. Odwiedziła Wielkopolską Giełdę Rolniczo- Ogrodniczą, gdzie miała okazję porozmawiać z Prezesem. Zagościła także w siedzibie firmy Grajek Import Export, zwiedziła znaną z przepięknych bukietów, kwiaciarnię Flora Decoration i Rynek Wielkopolski- typowy poznański rynek kwiatowy. Na koniec dnia podczas kolacji biznesowej, przy wykwintnym winie serwowanym w restauracji Mielżyński w City Parku, goście mieli możliwość rozmów z zaproszonymi przedstawicielami branży florystycznej z Wielkopolski. W piątek (26 sierpnia) w przeciwieństwie do dnia poprzedniego, to Polacy mieli okazję zobaczyć to, co kolumbijskie. W godzinach od 8.00 do 13.00 podczas wystawy zorganizowanej w restauracji Mosaica w hotelu IBB Andersia w Poznaniu wszyscy chętni mieli okazję podziwiać zniewalające kwiaty cięte, które przyleciały prosto z tego egzotycznego kraju. Podczas pokazu goście mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami 16 firm producenckich, którzy prezentowali głównie szeroki wachlarz róż, goździków i astromerii.

Delegacja okazałą się wyjątkowo udana, grupa Kolumbijczyków, zachwycona Poznaniem pod każdym aspektem, zachęcała wszystkich do odwiedzin Bogoty i serdecznie dziękowała za bardzo ciepłe przyjęcie.

  KONDYCJONOWANIE KWIATÓW CIĘTYCH PO ZBIORZE.

Organizatorem wydarzenia byli: Związek Kolumbijskich Eksporterów Kwiatów – Asocoflores, ProExport Colombia, Ministerio de Agricultura y Desarrollo Rural Republica de Colombia oraz  Polsko- Niemiecka Izba Przemysłowo- Handlowa.

materiały prasowe:

Zostaw odpowiedź

 

facebook