Pogoda za oknem przypomina nam o jesień. Roślinność za oknem mieni się różnymi odcieniami czerwieni, żółci i brązów.
fot.Wikipedia/autor Willow
Gdy w naszym przydomowym ogrodzie letnie kwiaty już przekwitły, rabaty rozjaśnią jaskrawe kolory wrzosów zdobiąc je liśćmi, które zależnie od odmiany mogą być złote, srebrzyste, pomarańczowe lub jasnozielone. Wrzosy doskonale nadają się do zadarniania dużych powierzchni, dlatego warto przeznaczyć dla nich większy fragment naszego ogrodu. Doskonale będą wyglądać również w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz jako element dekoracji domu.
Wrzosy to delikatne krzewinki, które osiągają do 50 cm wysokości. Łacińska nazwa Calluna pochodzi od słowa “zamiatać” – dawniej krzewinki wrzosu wykorzystywane były do produkcji mioteł. Liście wrzosów są zwykle zimozielone, często jednak po pierwszych przymrozkach zmieniają barwę na rudą, czerwoną lub brązową. Wiosną powracają do pierwotnego koloru. Kwiaty wrzosów mogą mieć kolor jasnoróżowy, fioletowy, czerwony lub biały.
Krzewinki te lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Odmiany goszczące w naszych ogrodach wymagają gleb próchnicznych, przepuszczalnych i żyznych. Najlepiej o odczynie kwaśnym. Źle tolerują miejsca podmokle, w których gromadzi się woda. Po przekwitnięciu, wrzosy przycinamy, dzięki temu roślinę zagęścimy i zapewnimy w następnym sezonie obfite kwitnienie. Wrzosy przycinamy dopiero wiosną, ponieważ dłuższe pędy ułatwią im zimowanie.
Rośliny te doskonale komponują się z innymi krzewinkami wrzosowatymi – wrzoścami, andromedami lub dabecjami. Bardzo ciekawie komponują się z różanecznikami, azaliami, pierisami czy krzewami zimozielonymi takimi jak ostrokrzew lub laurowiśnia. Bardzo dobrym towarzystwem są również świerk jałowiec, sosna, grab oraz brzoza. Oryginalnym uzupełnieniem wrzosowiska mogą okazać się trawy, a w szczególności kostrzewa sina, której stalowy kolor będzie doskonale kontrastować z wyrazistym kolorem wrzosów.
Wrzosy to także rośliny lecznicze. Do celów zielarskich stosuje się kwiaty i ziele tylko wrzosu zwyczajnego. Zbieramy niezdrewniałe pędy, suszymy w temperaturze nie przekraczającej 40 stopi C. Zioła przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu. Wrzosy to także rośliny miododajne. Świeży miód wrzosowy nie jest ciekły, ma konsystencję żelu. Jest bogaty w aminokwasy, enzymy oraz dużą ilość witamin z grupy B.
Te urocze krzewinki doskonale nadają się do ozdoby tarasów i balkonów. Przed pierwszymi przymrozkami warto je jednak przenieść do gruntu. Wrzosy mogą zimować w donicy, tylko, jeżeli dobrze ją ocieplimy np. słomą. Jeżeli zima jest ciepła, należy pilnować, aby ziemna nie wyschła, a w razie potrzeby ją podlać.
fot,Wikipedia/autor Bdk
Wrzosy doskonale nadają się do dekoracji domowych wnętrz. Ich zróżnicowana kolorystyka umożliwia wykreowanie w domu wyjątkowej atmosfery. Krzewinki te dobrze prezentują się w prostych, niewyszukanych pojemnikach jak i w tych bardziej ozdobnych. Ozdobne liście i kwiaty wrzosów umożliwiają stworzenie wyjątkowych bukietów, wianków lub innych elementów dekoracyjnych. Dodatkową ozdobą takich kompozycji bywają gałązki bluszczu, suszone owoce i kwiaty, perełki, wstążki, mech czy źdźbła trawy.
Domowe i balkonowe aranżacje doskonale wyglądają, szczególnie z naturalnymi dodatkami, podkreślającymi wyjątkową i delikatną urodę wrzosowych listków. Szyszki, kora, orzechy, dynie, jarzębina czy różnokolorowe liście zaaranżowane pośród fioletowych kwiatów z pewnością stworzą wspaniały jesienny klimat.
PROJEKTOSKOP
Zostaw odpowiedź