Urządzamy nowoczesny ogród: jakich elementów nie może w nim zabraknąć?

Cechy ogrodu nowoczesnego

Ogród w stylu nowoczesnym cechuje się geometrycznym układem, prostotą i minimalizmem. Rabaty powinny mieć regularne kształty – mogą być kwadratowe lub prostokątne, choć dobrze wyglądać będą także koła i owale. Istotne jest, aby trzymać się jednej konwencji, zamiast łączyć różne kształty geometryczne. Aby stworzyć wrażenie ładu, należy zadbać o symetrię. Rośliny warto sadzić w dużych odstępach, dzięki czemu stworzymy przejrzystą i jasną przestrzeń. Lepiej unikać gąszczu i nadmiernie rozrośniętych krzewów; zburzą one efekt, wprowadzą wrażenie chaosu. Zdecydowanie lepiej wybrać rośliny nadające się do przycinania. Geometryczne kształty krzewów podkreślą nowoczesny charakter ogrodu.

Jakie rośliny wybrać?

Wybierając rośliny do ogrodu nowoczesnego, warto kierować się skojarzeniami. Wiele kwiatów czy krzewów kojarzy nam się z latem na wsi – znacznie lepiej komponować się będą zatem z ogrodem w stylu wiejskim. Inne przywodzą na myśl egzotyczne podróżne – sprawdzą się w ogrodach orientalnych. Jeszcze inne spotkamy podczas spaceru w lesie – te warto posadzić w ogrodzie typu leśnego. Jeśli chcemy, aby nasz ogród utrzymany był w stylu nowoczesnym, powinniśmy zdecydować się na rośliny spełniające wymienione wyżej założenia, to jest prostotę i minimalizm. Dobrze sprawdzą się formy strzyżone, którym nadamy pożądany kształt poprzez przycinanie (sprawdź dział ogrody na castorama.pl). Popularnymi gatunkami w tego typu ogrodach są bukszpan wiecznie zielony, cis pospolity, sosna kosodrzewina. Warto posadzić także irysy, lawendę, trawy ozdobne. Ciekawym elementem dekoracyjnym będzie bambus.

Nowoczesne wyposażenie ogrodu

Nowoczesny ogród to nie tylko starannie przystrzyżony trawnik i efektowne rabaty – to także nowoczesne wyposażenie ogrodowe oraz pomysłowe rozwiązania. Kompozycja przestrzeni wymaga odpowiedniego podkreślenia za pomocą oświetlenia. Uruchamiane wieczorem lampy ogrodowe w postaci oczek świetlnych czy latarni słupkowych to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowego nastroju. Wygodne, funkcjonalne meble ogrodowe to natomiast podstawa udanego grilla w gronie rodziny i znajomych. Warto stworzyć dobrze przemyślaną, wygodną, osłoniętą przed wiatrem i deszczem przestrzeń, w której będziemy mogli spędzić ciepłe letnie wieczory. Przydatne mogą okazać się również alejki ogrodowe wytyczone pośród rabat; w nowoczesnym ogrodzie wykonać je możemy ze żwiru, tłucznia lub płyt kamiennych.

Urządzając ogród w stylu nowoczesnym, warto zaprojektować przestrzeń minimalistyczną, kierując się prostotą i zasadą symetrii. Na pewno przyda Ci się mnóstwo inspiracji na zdjęciach, dlatego zajrzyj tu: https://domifikacje.pl/ideabook/nowoczesne-ogrody/. Istotny jest także dobór gatunków roślin oraz ich systematyczna pielęgnacja. Nawet najlepiej zaprojektowany ogród nie zrobi na nikim wrażenia, jeśli nie będziemy w nim regularnie kosić trawy i przycinać krzewów.

Zanim zabierzemy się do urządzania ogrodu, powinniśmy wybrać styl, którym ma być on inspirowany. W zależności od upodobań możemy stworzyć przestrzeń nowoczesną, swobodną lub orientalną; ogród może mieć też charakter leśny lub wiejski. Zobacz, czym charakteryzuje się ogród nowoczesny i o czym warto pamiętać podczas jego urządzania.

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. smyk
    smyk
    24 Lis 2016

    Ciekawy artykuł

facebook