Ogród na miarę XXI wieku – czego nie może w nim zabraknąć?

Nowoczesny minimalizm

Tym, co wyróżnia większość nowoczesnych ogrodów, jest minimalizm. Prostotą cechuje się nie tylko ogólna kompozycja, ale również sam typ wyposażenia – meble ogrodowe pozbawione są dużej ilości dekoracyjnych elementów, a akcesoria (np. oświetlenie) również przybierają proste formy.

Kolejnym istotnym elementem jest harmonia; fasada domu, nawierzchnia tarasu, płytki ogrodowe – wszystko powinno być spójne, łączyć się w płynny sposób. Minimalizm sprawia, że ogród i taras stają się nie tylko miejscem relaksu w samotności lub w gronie znajomych, ale również świetną przestrzenią do pracy. Na przestronnym, uporządkowanym tarasie możemy usiąść z kawą przy stoliku i w skupieniu zatopić się w pracy nad nowym projektem.

Rośliny i ekologia w nowoczesnym ogrodzie

Jakie rośliny powinny znaleźć się w nowoczesnym ogrodzie? Obecnie w modzie są monochromatyczne kompozycje, doskonale wpisujące się w styl minimalistyczny. Do ich stworzenia możemy wykorzystać różne rośliny w podobnych odcieniach tego samego koloru lub w podobnej gamie kolorystycznej. W ten sposób tworzy się duże, interesujące kolorystycznie „plamy”, niekiedy kształtowane w kubistyczne formy.

Ciekawy rozwiązaniem jest również stosowanie dużych, pojedynczych kwiatów w wyrazistych kolorach – mogą być one akcentem podkreślającym piękno tarasu, pojawić się nad stolikiem do pracy czy w altanie. Dodatkowym plusem tych prostych rozwiązań jest fakt, że nie wymagają one wiele pracy. Właściciele nowoczesnych ogrodów często są zapracowanymi ludźmi, dlatego decydują się na mało wymagające rośliny.

Ważnym trendem jest ekologia – coraz częściej rezygnujemy z dużego trawnika, który wymaga koszenia, a zatem sporego zużycia energii elektrycznej. Zamiast tego częściej sięgamy po dziko rosnące zioła lub inne rośliny niewymagające takich nakładów pracy.

Jakie materiały wykorzystać do aranżacji ogrodu?

Jak już wspomniano wyżej, w nowoczesnym ogrodzie preferowane są formy minimalistyczne – chętnie sięga się też po naturalne materiały. Dlatego świetnie sprawdzą się proste kamienne płyty, drewniane deski lub kostki, a także metalowe kraty wypełniane żwirem lub… szkło. Wszystkie te materiały wykorzystywane są podczas tworzenia ścieżek ogrodowych, mostków i altan, ale także minimalistycznych ozdób lub ogrodowych mebli. Niezwykle istotnym elementem jest oświetlenie ogrodu.

  Nawadnianie ogrodu

Obecnie odchodzi się od romantycznych latarenek, wybierając raczej proste, punktowe źródła światła bądź dyskretne, jednobarwne podświetlenia. W strefie pracy – jeśli taką tworzymy np. na tarasie – musimy zadbać o mocniejsze światło, które umożliwi nam pracę do późna. Musimy też pamiętać o prawidłowym oświetleniu ścieżek, wejścia na posesję, bramy garażowej czy wejścia do domu i schodów.

Nowoczesny ogród jest minimalistyczny, lecz także w pełni funkcjonalny. Dzięki praktycznym meblom i dobremu oświetleniu może stać się również przyjaznym miejscem do pracy.

W dzisiejszych czasach ogród jest czymś, o czym chyba każdy z nas marzy. Możemy się w nim nie tylko zrelaksować, ale też popracować czy spotkać się ze znajomymi. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ogród staje się przestrzenią komfortową, pełniącą wiele różnych funkcji. Zobacz, czego nie powinno w nim zabraknąć.

Zostaw odpowiedź

 

3 komentarzy

 1. Damian
  Damian
  25 sie 2016

  To prawda, znacznie lepiej prezentuje się ogród kiedy kolory w miarę ze sobą współgrają. Pstrokate mieszanie na siłę kwiatów byle więcej dziwnie już wygląda. Minimalizm pozwala zachować piękno, praktykę i nie wymaga przy tym dużo pracy jeżeli chodzi o utrzymanie dobrego stanu.

 2. Sonia
  Sonia
  26 sie 2016

  I właśnie dlatego do swojego ogrodu wybieram zawsze krzewy oraz drzewka, które można fantazyjnie kształtować. Nie lubię kolorowych kwiatów i ogródków warzywnych, zresztą nie miałabym nawet czasu na pielenie i wyrywanie chwastów. Artykuł mocno merytoryczny!

 3. Olka
  Olka
  18 paź 2021

  Piękny taras i ozdobne krzewy, to dla mnie najważniejsze rzeczy w ogrodzie!

facebook