
Floryści z Polski drugą połowę maja i pierwszy tydzień czerwca spędzili na orientalnym Tajwanie. Na zaproszenie tamtejszej organizacji florystycznej NIFA prowadzili szkolenia dla studentów i nauczycieli.
Było to jedno z najciekawszych wyzwań zawodowych, z jakimi przyszło się zmierzyć Piotrowi Sekundzie i Zygmuntowi Sieradzanowi. Jak jednak zgodnie podkreślają – było warto. „Upał, wysoka wilgotność powietrza, pół doby w zamkniętych salach warsztatowych – lekko nie było” – śmieje się Piotr Sekunda. „Ale ta roślinność, ta intensywność kolorów, bogactwo form… Bezcenne! Za każdym razem odwiedzając giełdę kwiatową, mieliśmy wrażenie, że wstępujemy do raju! Wyjątkowa różnorodność kwiatów i roślin wszelkich kolorów, form i gatunków.”
Piotr prowadził zajęcia dla nauczycieli zgromadzonych w NIFA. Prezentował im, jak robić interesujące kompozycje florystyczne do biur, hoteli i innych przestrzeni biznesowych. Zygmunt Sieradzan pracował z uczniami, szkoląc ich w temacie aranżacji okien wystawowych. „Temat nie jest bagatelny, bo na Tajwanie prawie każda witryna wygląda jak aranżacja na potrzeby ogrodu botanicznego” podkreśla Zygmunt.
Dla azjatyckich florystów żaden kwiat nie jest tylko kwiatem, żadna łodyga jedynie łodygą. Za każdym elementem kompozycji stoi długa historia i bogate znaczenie. „Azjaci uwielbiają kwiaty i przywiązują ogromne znaczenie do towarzyszącej im symboliki. Na Tajwanie czy później w Japonii właściwie nie natknęliśmy się na żadną przestrzeń publiczną, gdzie nie byłoby kwiatów lub innych żywych roślin”.
Podczas trwającej trzy tygodnie podróży, każdego dnia Sekunda&Sieradzan na własnej skórze doświadczali, co oznacza słynna azjatycka gościnność. Nieustannie otaczało ich liczne grono asystentów, zawsze chętnych do pomocy. Każde zajęcia poprzedzała wizyta na giełdzie kwiatowej, na której Piotr Sekunda i Zygmunt Sieradzan mogli wybierać z szerokiej gamy kwiatów i roślin wszelkich kolorów, form i gatunków.
Formuła zajęć opierała się (podobnie jak ma to miejsce we Floral Academy – autorskim projekcie edukacyjnym duetu Sekunda&Sieradzan) przede wszystkim na pokazie florystycznym, w którym uczestnicy mogli aktywnie brać udział, zadając pytania i obserwując pracę prowadzącego na każdym etapie.
Pobyt duetu Sekunda&Sieradzan na Tajwanie zakończył się corocznym pokazem w Kaoshiung, podczas którego przyznaje się nagrody na najlepszych florystów. Show na tegoroczną galę przygotowali uczestnicy warsztatów razem z florystami z Polski.
Przełom maja i czerwca był jednym z bardziej ekscytujacych okresów w zawodowym życiu duetu Sekunda&Sieradzan.
Zostaw odpowiedź