Popularne rośliny zimozielone

Kiedy nadchodzi okres jesienno-zimowy nasz ogród zamienia się w nieco smutniejszy oraz bardziej szary krajobraz. Większość roślin gubi liście, a trawnik nabiera burego koloru. Nasza natura obdarza nas różnorodną roślinnością. Przy dobrym zaplanowaniu naszego ogrodu, możemy sprawić, że będzie on wyglądał wyjątkowo oraz ciekawie nawet w okresie kiedy, nie chce się wyglądać przez okno.

Do zielonej aranżacji naszego ogrodu, tarasu czy też balkonu, możemy użyć roślin zimozielonych. Jak sama nazwa wskazuje, są to rośliny, które nawet zimą, czyli poza okresem wegetacyjnym, nie zmieniają swojego koloru i zachowują liście. Nie oznacza to jednak, że w ogóle ich nie gubią. Niektóre liście są zrzucane, ale stopniowo oraz na bieżąco zastępowane nowymi.

Dobry projekt to podstawa

Musimy pamiętać też, że nie wszystkie rośliny tego typu są odporne na duże mrozy. Dlatego też przy niskich temperaturach trzeba je osłonić albo planując ogród, po prostu wybrać te mniej wrażliwe na nasze warunki klimatyczne. Przy zakupie roślin zimozielonych dobrze jest zwrócić uwagę, jak bardzo są one odporne na mróz, gwałtowne zmiany temperatury, mroźne wiatry, suszę fizjologiczną oraz zwiększoną transpiracja przez znaczne nasłonecznienie.

Dlatego tak istotne jest dokładnie przemyślany projekt naszego ogrodu czy też tarasu. Doskonałą pora na sadzenie roślin zimozielonych jest wiosna, kiedy to gleba jest odpowiednio ciepła i roślina ma idealne warunki, by móc się właściwie zakorzenić.

Rośliny zimozielone to nie tylko drzewa i krzewy, ale także pięknie prezentujące się trawy, pnącza oraz byliny, także zarówno przy gruncie, jak i ponad nim, nasz ogród może wyglądać atrakcyjnie.

  Biner.pl - darmowa wymiana plików dla użytkowników e-florystyka.pl

Drzewa zimozielone

Są to rośliny zachowujące liście lub igły przez lata pomimo ich stopniowego zrzucania. Drzewa zimozielone liściaste, mają grubsze i twardsze liście niż te z letnich drzew. Są to nie duże drzewa bądź wyrośnięte krzewy, mniej odporne na mroźne zimy i raczej pół wiecznie zielone, ponieważ pielęgnacja nad nimi w naszych warunkach klimatycznych jest dość utrudniona. Wyróżniamy tutaj między innymi: laurowiśnie, ognik, kamelię oraz bardziej odporny i zielony dąb Turnera.

Laurowiśnia w ogrodzie
Laurowiśnia w ogrodzie

Drzewa iglaste są zdecydowanie łatwiejsze do pielęgnacji i zachowują swoje zielone igły przez cały rok i są to: cedr, choina, jodła, świerk czy daglezja inaczej zwana jedlicą. Niektóre ich odmiany możemy spotkać w pięknym srebrnoszarym kolorze, dzięki którym krajobraz w naszym ogrodzie będzie wyglądał magicznie.

Krzewy zimozielone

Te sprawdzają się idealnie jako żywopłot chroniącą nas przed ciekawością sąsiadów oraz mogą tworzyć cudowne kompozycje ogrodowe. Podobnie jak u drzew wyróżniamy krzewy liściaste oraz iglaste.

Do liściastych zaliczamy między innymi: bukszpan oraz rododendrony, które cudownie prezentują się również w doniczkach na balkonie: irgę, ostrokrzew, trzmielinę oraz pięknie zakwitającą wiosenną porą kalinę.

Bukszpan w ogrodzie

Z iglastych, godnymi uwagi są tuje, które wykorzystywane są jako żywopłot, tworząc jednocześnie żywą ścianę, cis, kosodrzewinę akceptującą słoneczne stanowiska, jałowiec oraz pięknie prezentującą się w szczególności na skalniaku sosnę górską.

Krzewinki zimozielone

Rośliny wieloletnie posiadające zdrewniałe łodygi, które wzbogacają krajobraz ogrodu przy gruncie i zasadzone w doniczki tworzą wspaniałe kompozycje na tarasie czy balkonie. Należące do tej grupy między innymi: dabecja, borówka, żurawina, bażyna czarna -posiadająca owoce podobne do jagód, oraz wyglądające urodziwie wrzośce i wrzosy, które niepodlewane od późnej jesieni potrafią utrzymać suchy kwiat na łodydze aż do wiosny.

Trawy zimozielone

Mimo iż są to trawy, pozostają one zielone przez całą zimę, nadając ogrodowi osobliwego charakteru. Dają duże możliwości w projektowaniu ogrodu, nietrudne w uprawie są wspaniałą dekoracją ogrodu. Wyróżniamy kilka rodzajów traw zimozielonych: turzyce o przeróżnej wielkości oraz rozmaitych kolorach liści, kostrzewy tworzące „futro” na trawniku, kosmatki czy nadające egzotyczności naszemu ogrodowi-bambusy. Pamiętajmy jednak, że są to rośliny, które lubią wodę, więc warto je podlać w szczególności, kiedy jest sucho.

  Ogrodowe ścieżki
Turzyce - trawa zimozielona
Turzyce – trawy zimozielone

Byliny zimozielone

Płożące o kobiercowym pokroju rośliny, często niewyglądające atrakcyjnie w czasie zimy. Tutaj odróżniamy rośliny takie jak: barwinek, juka czy fiołki.

Pnącza zimozielone

Stanowią wspaniałą zimową ozdobę ogrodu, balkonu czy tarasu. Mogą być one osłona przed wiatrem oraz słońcem, tworząc zieloną ścianę, wyglądają bardzo efektownie na przykład, pnąc się po altanie. W naszym klimacie najlepiej sprawdzi się bluszcz, ale także dobrym rozwiązaniem będzie trzmielina Fortune’a, różne rodzaje wiciokrzewu, akebia oraz jeżyna Henry’ego. Rośliny te oplatając nasze ogrodzenie, doskonale sprawdzają się również jako żywopłot.

Decydując się na zimozielone rośliny, nie możemy zapomnieć o ich właściwiej pielęgnacji nie tylko latem, ale cały rok. Musimy pamiętać nie tylko o podlewaniu, ale również o ochronie przed niskimi temperaturami, zabezpieczając na przykład ściółką świerkową, jak i wysokim nasłonecznieniem latem. Wtedy możemy zagwarantować sobie, że nasz ogród będzie wyglądać magicznie nawet zimą.

Zostaw odpowiedź

 

3 komentarzy

 1. Marta
  Marta
  25 sty 2022

  Mam prawie cały ogród w zimozielonych roslinach 🙂

 2. Akurka
  Akurka
  30 sty 2022

  moim zdaniem to jedyny słuszny wybór, bo za długo w polsce jest zimno żeby rezygnować z roślin zimozielonych

 3. Kania
  Kania
  08 lut 2022

  dajcie więcej fotek

facebook