Jak zaaranżować ogród w nowoczesnym stylu?

Ogród jest nie tylko miejscem wypoczynku, ale i ozdobą domu. Popularny, nowoczesny styl, choć króluje w nim prostota i minimalizm, również wymaga dobrania odpowiednich roślin i dodatków, podobnie jak w przypadku wnętrz. Jak zaaranżować taki ogród? Poza roślinami i oświetleniem należy zadbać o miejsce do wypoczynku i infrastrukturę.

Rośliny zielone- podstawowy element ogrodu

W każdym większym ogrodzie, w którym jest miejsce na coś więcej niż kawałek trawnika, można zasadzić mnóstwo drzew i krzewów. W nowoczesnej wersji takiego ogrodu z pewnością nie sprawdzą się drzewa i krzewy owocowe, ale można śmiało znaleźć odmiany ozdobne, które nie wymagają tak wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wybierzmy coś mniej oczywistego niż wszechobecne tuje i krzewy.

Duży ogród z iglakami
Duży ogród z iglakami

Decydując się na rośliny iglaste, które są oczywiście świetnym wyborem – są trwałe, zawsze zielone i nie gubią liści, wybierzmy mniej oczywiste formy. Jedną z ciekawszych opcji są krzewy formowane w drzewka bonsai – taką formę można nadać wielu odmianom, a kilka drzewek rozmieszczonych nierównomiernie w ogrodzie, nada mu oryginalnego charakteru.

Drugą możliwością są karłowate odmiany drzew – rosną wolno i w zależności od odmiany mogą być niższe lub wyższe, będą się świetnie prezentować z równo przystrzyżonym trawnikiem. Pamiętajmy też, że mniej znaczy więcej.

Rośliny kwitnące – ozdoba każdego ogrodu

Żaden ogród nie będzie kompletny bez kwiatów. Chcąc stworzyć jego nowoczesna wersje, zapomnijmy o pelargoniach i bratkach.

Bratki w ogrodzie
Bratki w ogrodzie

Skupmy się na mniej oczywistych roślinach. Nowoczesny styl rządzi się swoimi prawami, nie możemy przesadzić ani z ilością roślin, ani ich kolorów. Możemy wybrać hortensje lub lilaki, w pasujących do siebie odcieniach. To popularne i klasyczne, ale bardzo eleganckie kwiaty, odpowiednio uformowane będą idealnie pasować do minimalistycznego stylu i wkomponują się w zielone tło trawnika i krzewów, a przy okazji będą zachwycać zapachem.

Różowe hortensje w ogrodzie
Różowe hortensje

Możemy postawić na klasyczne róże, ale zadbajmy, by umieścić je w ogrodzie w oryginalnej formie niech, zamiast rosnąć przy ogrodzeniu lub piąć się po drabince, rosną w murowanych donicach lub ozdobią metalową pergolę. 

  Bajkowa kraina - Najmodniejsze kwiaty cięte - Zima 2008
Róże różowe
Piękne różowe róże

Umieszczając rośliny na tarasie lub w pobliżu altany, jeśli je posiadamy, sadźmy je w jednokolorowych donicach o prostych kształtach. Dobrze sprawdzą się zarówno te betonowe, jak i ceramiczne, a nawet takie wykonane z tworzywa, ale imitujące kamień lub metal. Powinny być przede wszystkim w jednym stylu i nie mieć niepotrzebnych zdobień.


Ogrodowe ścieżki jako element aranżacji ogrodu

Podstawą każdego ogrodu są ścieżki, które pełnią w nim nie tylko praktyczną, ale też estetyczną funkcję. Zaplanujmy ich rozmieszczenie w taki sposób, by móc wygodnie poruszać się po ogrodzie pomiędzy jego strefami, bez niszczenia roślinności. Istnieje bardzo wiele materiałów, z których można wykonać taką ścieżkę, nawet samodzielnie. Możemy to zrobić z drewnianych krążków lub desek, ale w stylu nowoczesnym dużo lepiej sprawdzi się kostka brukowa, kamienie lub betonowe płyty, o surowym wyglądzie.

Ścieżka ogrodowa
Ścieżka ogrodowa

Ścieżki możemy także wysypać drobnymi kamieniami, dostępnymi w większości sklepów ogrodniczych. Dobrze, aby komponowały się z ogrodzeniem i pozostałymi elementami ogrodu. Sposobów na ułożenie ścieżki jest bardzo wiele, wszystko tak naprawdę zależy od naszej inwencji i gustu. Najlepiej by były to proste formy, bez niepotrzebnych zakrętów i okrągłych kształtów o estetycznym wyglądzie.


Nowoczesne oświetlenie ogrodowe

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w ogrodach staje się oświetlenie solarne. Jest ładne, ekologiczne i nie wymaga dostępu do prądu, a dodatkowo pięknie podświetla każdy element ogrodu po zmroku. Lampy solarne obecnie są dostępne w tak wielu formach, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Lampki solarne do ogrodu
Lampki solarne do ogrodu

Oświetlenie to nie tylko ozdoba ogrodu, ale też praktyczny dodatek. By lampy wyglądały elegancko i jak najdłużej nam służyły, decydujmy się na te wykonane z trwalszych materiałów. Świetnie się sprawdzą lampy w kształcie kul o różnych rozmiarach, umieszczone w różnych zakamarkach ogrodu i podświetlające nasz trawnik i rośliny. Mogą to też być lampki  w kształcie słupków ustawione równomiernie, wzdłuż ścieżek lub ogrodzenia, albo płaskie lampy najazdowe, umieszczane w podjeździe lub trawniku. Takim oświetleniem jesteśmy w stanie podświetlić także pojedyncze rośliny, co z pewnością nada im dodatkowego uroku.

  Kwiaty zamiast słów -Biuro Kwiatowe Holandia prezentuje kwiatowe hity na lato 2008

Oświetlenie ogrodowe można też umieścić bezpośrednio na budynku lub ogrodzeniu w formie minimalistycznych kinkietów i skierować je w stronę ogrodu. Najczęściej lampy solarne zapalają się samoistnie o zmierzchu, ale  możemy wybrać takie z czujnikiem ruchu.

Ciekawym pomysłem są też wodoodporne taśmy ledowe, którymi jesteśmy w stanie podświetlić krawędzie tarasu lub ścieżki ogrodowej. Aby oświetlenie pasowało do nowoczesnego stylu całego ogrodu, wybierzmy te lampy, które są wykonane z metalu, kamienia lub jego imitacji kamienia i szkła.

Taras z zejściem do ogrodu


Miejsce do wypoczynku

W nowoczesnym ogrodzie, tak jak w każdym innym, nie może zabraknąć miejsca do relaksu i wypoczynku. Nawet jeśli planujemy taras, pergolę lub altanę z drewna, może ona się wkomponować w nowoczesny styl całego ogrodu. Wszystko zależy od ich formy i użytych materiałów. Zarówno taras, jak i umieszczona na nim pergola, mogę być proste i eleganckie. Wybierajmy elementy wykonane z jednokolorowego drewna i/lub metalu, a zamiast zasłon czy rolet dodajmy przeszklenia. Od słońca ochroni nas żagiel przeciwsłoneczny, a od wiatru parawan. Ograniczmy ilość ozdób do minimum.

Niech meble, które umieścimy na tarasie, w altanie lub bezpośrednio w ogrodzie mają prostą formę. Rattan i wiklina nie są niestety typowymi materiałami dla stylu nowoczesnego, ale śmiało możemy je zastąpić technorattanem, lub metalowymi i żeliwnymi konstrukcjami. Tutaj też kierujmy się zasadą  – im mniej, tym lepiej.

Bardzo oryginalnym dodatkiem są kominki zewnętrzne i biokominki, te wolnostojące występują często w kształcie misy lub korytka, ale można też zaplanować palenisko już w trakcie budowy tarasu i umieścić je w podeście nawet na samym środku. Ogień w ogrodzie może też wystąpić w formie ogrzewaczy gazowych – są dostępne w wielu formach, najczęściej to połączenie szkła i metalu. Dzięki nim możemy korzystać z tarasu o każdej porze roku. 

Jeśli lubimy naturalne dekoracje, skorzystajmy ze szklanych lampionów w kilku rozmiarach – powieszonych na łańcuchach, lub postawionych na stole, parapecie albo bezpośrednio na deskach tarasowych. Umieszczając w nich jednokolorowe świece, sprawimy, że taras będzie bardziej przytulny, a nie zakłóci to stylu całego wystroju.

Dodaj recenzję

Zostaw odpowiedź

 

3 komentarzy
  • Mader
    Mader
    08 lut 2022

    Jaki jest teraz koszt zlecenia takiego projektu??

  • Monika
    Monika
    09 lut 2022

    mi się podoba beton w ogrodzie, oczywiście nie jakoś strasznie dużo, bo może przytłoczyć i jednak ogród musi być zielony… Ale mimo wszystko jakieś małe placyki czy siedziska albo zadaszenia wyglądają fajnie i nowocześnie.

  • Martyna
    Martyna
    10 mar 2022

    bardzo przydatne informacje, dziękuję