
W ostatnim czasie wędzarnie ogrodowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Z tego względu na rynku dostępnych jest wiele gotowych wędzarni ogrodowych – czy to drewnianych, czy metalowych. Mimo tego, wiele osób decyduje się na ich samodzielną budowę. Sama budowa wędzarni ogrodowej nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym. Owszem, potrzeba jest podstawowa wiedza o całym procesie. Na tym etapie najważniejsze będzie jednak posiadanie odpowiednich narzędzi oraz projektu. Wiedzę, jak krok po kroku zbudować wędzarnie ogrodową zaczerpniecie z naszego poradnika. Zapraszamy!
Spis treści porady:
Krok pierwszy – projekt
Najważniejszą rzeczą, bez której nie ma sensu przystępować do budowy wędzarni ogrodowej jest jej projekt. W pierwszej kolejności zaczynamy od wizualizacji. Wyobrażenie sobie efektu finalnego, pozwala zaplanować kolejne etapy budowy. Gdy wiemy już jak nasza wędzarnia ma wyglądać, szukamy dla niej odpowiedniego miejsca. Następnie określamy rodzaj materiału, z jakiego może być wykonana (najlepiej wybrać drewno bądź cegłę) oraz szacujemy jego potrzebną ilość. Teraz przystępujemy do projektowania najważniejszych elementów wędzarni. Od czego zacząć?
- Palenisko – to serce każdej wędzarni. Bardzo ważnym krokiem jest określenie jego głębokości. Zazwyczaj ma ono około 30 cm wielkości. Może mieć więcej, ale nigdy mniej! Szerokość paleniska zależy od naszej wizualizacji. W większości przypadków przyjmuje ono formę kwadratu, w którym boki nie są krótsze niż 60cm.
- Wysokość komory wędzarni – im wyższa, tym lepiej. Wysokość komory ma bardzo duże znaczenie w przypadku wędzarni pionowych. Dlaczego? Ogień znajduje się bezpośrednio pod komorą, dlatego im wyższa komora, tym wędzonki mniej narażone są na działanie ognia, a bardziej na dym – a w wędzeniu przecież o to właśnie chodzi. Można zdecydować się również na dobudowane palenisko, wtedy wysokość komory może być niższa, jednak nie powinna być mniejsza niż 1 metr.
- Wielkość komory wędzarni – jest równie istotna co jej wysokość, Przy jej projektowaniu należy założyć swobodne umieszczenie w jej wnętrzu nawet do kilkudziesięciu kilogramów mięsa.
- Niezbędne materiały i dodatki – oprócz określenia materiałów z jakich zostanie wykonana wędzarnia, warto zastanowić się nad szeregiem koniecznych dodatków, takich jak haki do podwieszania mięsa, czy chociażby na właściwym kominie umieszczonym na daszku wędzarni.
Materiały potrzebne do budowy wędzarni
Najpopularniejsze wędzarnie, to te wybudowane z drewna lub cegieł. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda cegła i nie każde drewno nadają się do jej wykonania. Aby cieszyć się trwałą i funkcjonalną wędzarnią ogrodową, należy przestrzegać kilku ważnych zasad podczas wyboru odpowiednich materiałów do jej budowy. Oto najważniejsze z nich:
- Odpowiedni rodzaj drewna – decydując się na wędzarnie drewnianą, konieczny jest wybór odpowiedniego gatunku drewna. Nie wolno w tym celu wykorzystać drewna drzew iglastych. Posiada ono w swojej strukturze żywicę, która pod wpływem wysokiej temperatury zacznie się wytapiać i wydzielać zapach. Nienaturalny zapach może “popsuć” smak i zapach naszych wędzonek. Wytopiona żywica wpłynie również na stabilność i żywotność całej konstrukcji. Do budowy drewnianej wędzarni wybieramy jedynie drewno z drzew liściastych. Największą popularnością cieszy się drewno dębowe oraz bukowe. Trzeba również pamiętać o tym, aby nie wykorzystywać farby do zabezpieczenia desek. Jej użycie przyniesie podobne efekty, jak w przypadku wspomnianej żywicy podczas kontaktu z wysoka temperaturą. Do impregnowania drewna należy użyć jedynie naturalnych środków.
- Prawidłowa cegła – budując wędzarnie z cegły wykorzystać można jedynie cegłę czerwoną. Można z niej zbudować zarówno samo palenisko, jak i całą wędzarnię
- Właściwe elementy łączące konstrukcje – unikamy wszelkiego rodzaju klejów, które również mogą wchodzić w reakcję z wysoką temperaturą, wpływając zarówno na konstrukcję wędzarni, jak i przygotowywaną w niej wędlinę. Najlepszym wyborem będą drewniane kołki, gwoździe, lub zaprawa klejowa w przypadku wędzarni z cegły
- Elementy metalowe – pomogą przy wzmocnieniu konstrukcji (kątowniki, pręty) oraz dodatki niezbędne do wykończenia (pręty, haki)
Budowa wędzarni – kolejne etapy
Aby cieszyć się stabilną, trwałą i przede wszystkim funkcjonalną wędzarnią ogrodową należy budować ją zgodnie z podaną poniżej kolejnością. Od czego zacząć?
- Wykopanie paleniska – pierwszy etap prac budowlanych. Kopiemy w ziemi otwór na minimalną głębokość wynoszącą 30 cm, co założyliśmy w projekcie. Ze względów praktycznych polecamy wykopać nieco głębszy, w okolicach 50cm. Będzie to szczególnie przydatne w przypadku wędzarni o większej komorze.
- Wylanie paleniska betonem – przygotowany otwór o odpowiedniej głębokości zalewamy betonem. Kolejnym etapem jest wybudowanie wewnętrznego komina nad paleniskiem. W przypadku gdy zdecydowaliśmy się na palenisko bezpośrednio pod komorą jest to etap obowiązkowy. Inaczej jest w przypadku gdy mówimy o palenisku dobudowanym obok, czy wybudowanym w oddaleniu i połączonym z komorą rurą. Na dnie komory montujemy natomiast deflektor.
- Budowa komina z cegły – komin odpowiadać będzie za odprowadzanie nadmiaru dymu z wędzarni. W przypadku wędzarni drewnianej, nadbudowujemy jednie komin nad paleniskiem. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na wędzarnie wykonaną w całości z cegły, komin budujemy do samej góry.
- Wykończenie – ten etap przewiduje kilka czynności, a są nimi
- połączenie ze sobą wszystkich ścian wędzarni (czy to desek, gotowych drewnianych elementów, czy cegła po cegle) odpowiednimi materiałami
- zamontowanie na górze wędzarni spadzistego i drewnianego dachu (starajmy się zawsze wybrać drewniany dach, gdyż zapobiega on skraplaniu się wody)
- wstawienie drzwiczek, które powinny być odpowiedniej wielkości, co pozwoli zachować komfort podczas wkładanie i wyjmowania mięsa
- zamontowanie elementów dodatkowych takich jak pręty czy haki
- zainstalowanie termometru, który jest niezbędny do prawidłowego utrzymania odpowiedniej temperatury
Jak się okazuje budowa wędzarni nie jest taka trudna. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie, właściwy projekt, materiały oraz dostęp do podstawowych narzędzi. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem, oraz odrobiną czasu i cierpliwości zbudujesz oryginalną i funkcjonalna wędzarnie ogrodową.
czy pojawi się jakis artykuł odnośnie sposobów wędzenia?