Pielęgnacja drzewek iglastych

Tymczasem wymagają one dużo starań, aby rosły naprawdę pięknie. Tylko prawidłowo pielęgnowane drzewa iglaste będą wyjątkową ozdobą ogrodu. Jak więc o nie należy dbać?

Podlewanie drzew iglastych

Drzewa ilaste najlepiej rosną na stanowiskach odpowiednio wilgotnych. Nie lubią one jednak nadmiaru wilgoci. Mimo to wymagają odpowiedniego podlewania. Im rzadziej pada deszcz, tym częściej musimy je podlewać. Do podlewania iglaków najlepiej jest zabrać się wieczorem. Drzewa iglaste musimy szczególnie obficie podlać przed nastaniem zimy. Obfitego podlania przed zimą wymagają szczególnie drzewka, które rosną na piaszczystej, lekkiej glebie. Drzewa iglaste należą do roślin zimozielonych, dlatego odpowiednia ilość wody jest im niezbędna nie tylko w okresie wiosny i lata, ale także zimą. Łatwiej zapewnimy naszym iglakom odpowiednią wilgotność podłoża, jeśli ziemie wokół nich wysypiemy warstwą kory sosnowej. Warstwa kory powinna mieć grubość około pięciu centymetrów. W okresie suszy rośliny podlewamy raz na dziesięć dni.

Czy trzeba je nawozić?

Drzewa iglaste wymagają nawożenia już od wiosny. Rośliny nawozimy się aż do lipca. W późniejszym okresie możemy je nawieźć jeszcze przynajmniej raz, ale nie wolno jesienią stosować nawozów zawierających azot. Jesienne zasilenie nawozami azotowymi naraża nasze drzewa na przemarznięcie w okresie silnych mrozów. Do nawożenia iglaków można zastosować specjalne nawozy dedykowane roślinom iglastym lub nawozy wieloskładnikowe. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego drzewka iglaste nawozimy cztery razy zachowując pomiędzy kolejnym nawożeniem miesięczną przerwę.

Jak ciąć iglaki?

Prawidłowa pielęgnacja iglaków to nie tylko ich nawadnianie i nawożenie, ale także cięcie. Do cięcia iglaków przystępuje się wiosną. W tym okresie należy wyciąć przede wszystkim pędy, które uszkodził mróz i padający śnieg. Należy usunąć także zbyt rozrośnięte gałęzie. Takie cięcie wykonuje się u drzew iglastych, które rosną posadzone pojedynczo. Iglaki to rośliny, które świetnie nadają się do formowania. Możemy je formować na przykład w kształt stożka lub kuli. Do ciecia należy używać ostrego sekatora, który wcześnie został odkażony denaturatem.

  Choinka żywa czy sztuczna?

Jak dbać o iglaki w okresie zimy?

Duże opady śniegu mogą połamać ich gałęzie. Przed nastaniem zimy warto więc je związać sznurkiem. Jeśli zapomnieliśmy to zrobić, to po opadach śniegu musimy strząsnąć z gałęzi nagromadzony śnieg.

Choroby

Jedną z najczęstszych chorób iglaków jest brązowienie igieł. Choroba ta najczęściej dotyka drzewka, które rosną na słabych, ubogich w składniki pokarmowe, glebach. Można temu zapobiec systematycznie nawożąc rośliny nawozami, które zawierają dużą ilość magnezu lub specjalny nawozem przeciw brązowieniu igieł. Na iglakach bardzo często lubią żerować różnego rodzaju szkodniki. Do najczęściej spotykanych należą tarczniki i miseczniki. Zwalcza się je stosując opryski.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Ogród.Net

Drzewa i krzewy iglaste należą obecnie do najchętniej sadzonych roślin wieloletnich w naszych przydomowych ogrodach. Wydaje się nam, że są to rośliny mało wymagające, stąd ich popularność.

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Igor
    Igor
    18 paź 2021

    Iglaki świetna sprawa. Mam dużo w ogrodzie, a dokupiłem działkę obok i chyba pójdę mocno w temat.

facebook