Nawadnianie ogrodu za pomocą zraszaczy. Co trzeba wiedzieć?

Automatyczne nawadnianie roślin niesie ze sobą wiele zalet. Co trzeba o nim wiedzieć?

By cieszyć się zieloną trawą, dobrą kondycją systemu korzeniowego i wysoką jakością upraw, właściciel ogrodu, trawnika lub plantacji powinien zadbać o właściwe nawodnienie roślin. To zadanie niełatwe z wielu względów. Trudności dotyczą zarówno konieczności użycia fachowej wiedzy dotyczącej potrzeb poszczególnych gatunków, jak i czasochłonności.

Ten drugi problem można jednak wyeliminować, stosując system nawadniania trawnika. Co warto o nim wiedzieć przy wyborem konkretnego rozwiązania? Jakie zalety ma nawadnianie automatyczne?

Wybieramy system nawadniania trawnika. Czemu warto postawić na automatyczne nawadnianie?

Najważniejszym atutem montażu systemu nawadniania automatycznego jest z całą pewnością oszczędność czasu i pracy. Tę zaletę docenią zwłaszcza właściciele dużych ogrodów lub trawników, którzy na ich podlewania tradycyjnymi metodami za każdym razem muszą poświęcić nawet ponad godzinę. Na tym jednak lista plusów wcale się nie kończy. Nie sposób byłoby nie wspomnieć również o oszczędności wody, która w przypadku automatycznych systemów może sięgać 50 procent.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają ponadto na dobranie idealnej dawki wody oraz zapobiegają jej zaleganiu na liściach roślin, co ma pozytywny wpływ na ich zdrowie. Szeroki wybór zraszaczy dostępny jest na https://www.podlane.pl/zraszacze-ogrodowe-cat-202.

Nawadnianie trawnika – jak wybrać sprzęt?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje zraszaczy do trawników i ogrodów. Pierwszy to zraszacze ręczne, czyli nakręcane na wąż ogrodowy. Mogą one mieć postać zwykłej dyszy lub ergonomicznego pistoletu. Ze względu na to, że wymagają trzymania w ręce, nie są bezobsługowe, więc nie zapewniają oszczędności czasu. Jeśli więc zależy nam na tej zalecie, postawmy na modele stacjonarne lub przenośne (te ostatnie sprawdzą się jednak tylko w nawadnianiu niewielkich areałów). 

  "Wiosna i Wielkanoc w kwiatach" pokaz florystyczny ( WGRO 18 luty)

Zraszacze statyczne i zraszacze rotacyjne – różnice

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zraszacza stacjonarnego, jest na pewno jego sposób działania. Urządzenia tego typu dzielimy na:

  • zraszacze statyczne: tańsze i prostsze, ale oferujące mniejszy promień nawadniania (zwykle w granicach 4 metrów);
  • zraszacze rotacyjne: bardziej skomplikowane i, co za tym idzie, droższe. W przypadku większych areałów są jednak znacznie lepszym rozwiązaniem przede wszystkim ze względu na promień nawadniania, który może wynosić nawet 10 metrów. 

 Więcej na temat doboru zraszaczy dowiesz się tutaj: https://www.podlane.pl/blog/jakie-zraszacze-do-nawadniania-trawnikow-wybrac.

Dobór odpowiedniej dawki wody do nawadniania ogrodu lub trawnika. O czym pamiętać?

Oczywiście nawet najnowocześniejszy i najwydajniejszy system nawadniania nie zapewni roślinom odpowiednich warunków, jeśli dobierzemy niewłaściwy sposób podlewania – przede wszystkim porę, częstotliwość oraz dawkę wody.

Te czynniki powinny być uzależnione przede wszystkim od wymagań poszczególnych gatunków rosnących na trawniku lub w ogrodzie. Jeśli nie mamy pewności co do tego, jak powinna wyglądać ich pielęgnacja, zasięgnijmy opinii specjalisty. Fachowe porady znajdziesz też na https://www.podlane.pl/.

Nawadnianie ogrodu – jak dbać o system?

Dla poprawnego działania systemu nawadniającego bardzo ważna jest też jego właściwa eksploatacja. Jedną z jej najważniejszych zasad okazuje się umiejętnego przygotowanie do sezonu zimowego. Przed nastaniem pierwszych mrozów cały system należy przedmuchać za pomocą sprężonego powietrza – unikniemsz w ten sposób ich ewentualnego uszkodzenia. 

Zostaw odpowiedź

 

facebook