
Spis treści porady:
Propozycje roślin i krzewów na żywopłot
Posiadając dom z ogrodem, musimy pomyśleć o sposobie na ich odgrodzenie od drogi oraz od sąsiadów. Jednym z popularnych, naturalnych rozwiązań jest zasadzenie żywopłotu. Przy odpowiednim doborze sadzonek, stanowi on znakomitą barierę ochronną przed kurzem, hałasem, niepożądanym wzrokiem przechodniów czy nieproszonymi gośćmi.
Wybór tego rodzaju płotu wydaje się być o wiele bardziej czasochłonny niż postawienie regularnego ogrodzenia, aczkolwiek dobranie odpowiednich gatunków roślin i właściwa ich pielęgnacja może skrócić czas wzrostu żywopłotu i jego kształtowania.
Jakie krzewy iglaste na żywopłot?
Krzewy i drzewa iglaste są doskonałym wyborem do utworzenia pięknego żywopłotu. Rośliny te są w umiarkowanej strefie klimatycznej zimozielone. Znaczy to, że utrzymują swój żywy, zielony kolor, zarówno w lecie, jak i w zimie.

Świerki, posadzone gęsto w jednej linii stworzą gęsty, zwarty żywopłot. Ze względu jednak na swoją wielkość i rozłożystość, będą potrzebowały więcej miejsca. Drzewa te można także urozmaicić kolorystycznie, ze względu na występowanie odmian o szarym, lub niebieskawym zabarwieniu igieł. Świerk nie jest wymagający, jeżeli chodzi o glebę, w której rośnie, aczkolwiek jego wzrost można przyśpieszyć, zapewniając żyzną glebę, regularny dostęp do wody oraz nawożenie.
Najczęściej spotykanymi odmianami świerków w żywopłotach są:
- serbski – jego różne odmiany są odporne na zanieczyszczenia, nie mają wysokich wymagań,
- pospolity – nie lubi stać w cieniu, ponieważ traci wtedy dolne gałęzie.
- świerk kłujący, srebrny, który w zależności od odmiany, ma igły wybarwione z różną intensywnością.

Cisy, posadzone w żyznej, wilgotnej glebie, rosną dosyć szybko. Ich ciemnozielony kolor igieł zapewnia atrakcyjny wygląd żywopłotu zarówno w zimowej, jak i w letniej porze. Wiosną, zauważalny jest jasnozielony przyrost igieł, co dodaje jeszcze więcej uroku naturalnemu płotowi. Jednymi z popularniejszych odmian cisów na żywopłot jest cis pośredni hicksii, który bardzo dobrze znosi strzyżenie, co czyni go łatwym do formowania.
Kolejną odmianą jest hili, która rośnie bardzo szybko i dorasta do 2 metrów. Najlepszą odmianą cisu na żywopłot jest jednak cis pospolity. Jest to wyjątkowo elegancki zimozielony żywopłot, odporny na ostre zimy, który bardzo dobrze znosi strzyżenie. Dzięki temu będzie go łatwo kształtować, według swojego uznania.
Krzewy liściaste na żywopłot?
Żywopłot jesteśmy w stanie stworzyć z większości krzewów liściastych. Jednak ważne jest to, które rośliny będą wyglądały najlepiej, zarówno zimą, jak i latem, które będą rosły najszybciej i które będzie się najłatwiej kształtowało.

Najczęściej wykorzystywanymi krzewami liściastymi w żywopłotach całorocznych są bukszpany wiecznie zielone, berberysy, mahonia, ostrokrzewy, laurowiśnie. Pośród pozostałych roślin, bardzo często wybieranymi są antypka, grab, buk, głóg jednoszyjkowy, tawuła czy ligustr. Zapewniają one utworzenie gęstego, zwartego płotu, przez który nie przedostanie się kurz, hałas czy nieproszeni goście.
Ponadto, żywopłot można założyć także na już istniejącym ogrodzeniu, stelażu. Można w ten sposób wykorzystać to jako podporę, a tym samym, urozmaicić wygląd naszego podwórka. Można do tego użyć, wcześniej wspomnianych, drzew, krzewów lub pnączy, które będą oplatały ogrodzenie.
Do tego celu można wybrać takie rośliny jak dzikie róże. Zapewnią one nie tylko niepowtarzalny wygląd, lecz także piękny zapach, unoszący się w powietrzu. Również dzikie wino, nazywane także winobluszczem pięciolistkowym, jest częstym wyborem na żywopłot, tak samo jak chmiel, wiciokrzewy czy akebia.
Żywopłot z roślin mieszanych (iglaki i liściaste)?
Jeżeli nie chcesz skupiać się jedynie na jednym rodzaju roślin, tworzących ogrodzenie, warto zastanowić się nad ich pomieszaniem. Tego typu rozwiązanie jest korzystne z wielu powodów. Pierwszym z nich jest uatrakcyjnienie wyglądu ogrodzenia oraz ogrodzonego przez niego obszaru.
Gwarantuje to bowiem zmienianie kolorów żywopłotu, wraz z przemijającymi porami roku. Stwarza to również lepsze, bardziej urozmaicone siedlisko dla owadów i ptaków. Wygląda to bowiem bardziej naturalnie, niż rząd jednakowych drzew. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiednich roślin. Podczas wybierania drzew iglastych i liściastych, powinno się zwracać uwagę na ich preferencje glebowe. Należy wybierać rośliny, które będą rosły i rozwijały się na podobnych rodzajach gleb.
Tworząc żywopłot, należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki glebowe, dostęp do wody oraz nawozów. Jeżeli posadzone rośliny będą miały dostarczone wszystkie potrzebne składniki odżywcze, będą miały zapewnioną potrzebną ilość światła słonecznego, to z pewnością będą zadowalały swoich właścicieli swoim wyglądem oraz funkcjonalnością.
Odpowiednio pielęgnowany naturalny płot będzie w stanie zapewnić ochronę zarówno przed kurzem, hałasem, jak i niepożądanym wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Ponadto, wybierając rośliny takie jak dzikie róże, będziemy mogli cieszyć się nie tylko atrakcyjnym wyglądem płotu, lecz także pięknym zapachem unoszącym się w ogrodzie.
my zasadziliśmy laurowiśnie, chociaż u nas część się nie przyjęła, chyba są mocno wymagające??