Jak usunąć nadmiar wody z zalanego ogrodu?

Jak usunąć nadmiar wody z zalanego ogrodu? Co zrobić, kiedy nasze kwiaty zostały zalane? Jeśli szukasz skutecznych rozwiązań na problemy tego rodzaju, już teraz zapoznaj się z naszymi propozycjami. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Ulewy często niszczą Twój trawnik? A może zalewają Ci ogród i rośliny? Jak usunąć nadmiar wody z ogrodu i uratować uprawę? Dlaczego w ogóle należy to robić? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie. Zapraszamy do zapoznania się z tematem już teraz.

Nadmiar wody w ogrodzie – dlaczego jest groźny?

Zastanawiasz się, dlaczego nadmiar wody w ogrodzie jest groźny dla naszych roślin? Okazuje się, że nawet niewielka ilość wody, która ciągle utrzymuje się na powierzchni gleby, ma negatywne skutki na rozwój roślinności, w tym także trawnika. Dlaczego? Na skutek wypłukania składników pokarmowych. A jak wiadomo, rośliny czerpią składniki odżywcze z ziemi – używają w tym celu swoich korzeni. Zatem kiedy są zalane wodą – na przykład po ulewnych deszczach – będą mieć także problem z dotarciem do pokarmu pełnego w odpowiednie składniki odżywcze.

Skutkiem takiego stanu rzeczy będą choroby różnego rodzaju – na przykład choroby grzybowe, a nawet obumieranie. Z tych właśnie względów tak ważne jest, aby skutecznie usuwać nadmiar wody i przywrócić roślinom ogrodowym odpowiednie środowisko.

Ale jak usunąć ten nadmiar wody po ulewnych deszczach, gdy nasze rośliny zostały zalane wodą? Co zrobić, kiedy nasz ogród narażony jest na częste lokalne podtopienia? Najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Jeśli na etapie budowy domu nie zadbałeś o odpowiednie rozwiązania, które mogłyby teraz zapobiec gromadzeniu się wody, sprawdź inne, równie skuteczne rozwiązania. Mamy tutaj na myśli mechaniczne metody, do których potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Wysokiej jakości narzędzia znajdziesz na stronie https://ogrody24.pl/.

Zalany ogród – jak usunąć nadmiar wody?

Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, najlepszym rozwiązaniem będą mechaniczne metody. Możesz wykorzystać na przykład odpowiednie pompy, które znajdziesz w ofercie na stronie https://ogrody24.pl/pompy w atrakcyjnych cenach.

Świetną opcją, którą poleca wielu specjalistów, jest również drenaż. W przypadku przepuszczającej gleby warto zastosować gruboziarnisty piach, którym należy zasypać uprzednio wykonane dołki o szerokości około 30 cm i głębokości 1 m. Są jeszcze inne metody drenażu, które warto poznać. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostatecznie zdecydujesz się na odpowiedni sposób. Szczegóły na ich temat znajdziesz na stronie https://ogrody24.pl/blog/post/kiedy-wykonac-drenaz-na-podworku-i-w-ogrodzie.

Jeśli jesteś zainteresowany drenażem, pamiętaj, że jest to metoda, którą powinno się zastosować jeszcze przed postawieniem ogrodu – najlepiej na etapie budowy. Dlaczego? Bo jeszcze nie zniszczysz swojej uprawy i trawnika, nie będziesz też zmuszony wykopywać kwiaty i inne rośliny ogrodowe. Kolejną zaletą wykonywania drenażu przed ostatecznymi pracami na działce czy ogrodzie pozwoli także na odpowiednie jego umieszczenie. A to z kolei wiąże się z możliwością zainstalowania takiego rozwiązania, które będzie mogło posłużyć również do podlewania roślin czy uzupełniania wody w przydomowym wodnym oczku. Dzięki odpowiedniemu drenażowi możesz zyskać także dodatkowe źródło wody. Jak widać, drenaż ma wiele zalet i daje inne możliwości, poza pomocą w osuszaniu działek czy ogrodów.

Pamiętaj również o tym, że po odpompowaniu wody powinieneś ratować swój trawnik i rośliny ogrodowe. Warto w pierwszej kolejności spulchnić glebę, a mianowicie przeprowadzić tak zwaną wertykulację oraz aerację.

Następnym krokiem będzie uzupełnianie nawozów. W przypadku niewielkich opadów poleca się korzystać z nawozów posypowych, natomiast przy intensywnych i wielodniowych, z nawozów dolistnych. Z tego względu, że po deszczu uprawy są narażone na rozwijanie się chorób grzybowych, warto zastosować także odpowiednie opryski grzybobójcze. Trzeba pamiętać nie tylko o regularnym przeprowadzaniu podlewania ogrodu, lecz także zadbać o to, aby wysoka wilgotność gleby nie utrzymywała się przez cały czas.

  DYSKRETNY UROK LUKSUSU

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Dedors
    Dedors
    21 kw. 2022

    jak mamy płaską działkę to warto zainwestować w system melioracji

facebook