Meble plastikowe czy rattanowe – jakie meble wybrać na taras?

Dokonując wyboru mebli ogrodowych, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale przede wszystkim trwałość, wytrzymałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Meble z tworzyw sztucznych dlatego cieszą się tak dużą popularnością, że są niekłopotliwe w utrzymaniu, nie wymagają pracochłonnej pielęgnacji.

Powszechnie stosowane na tarasie są także meble wykonane z rattanu, ich główną zaletą jest naturalność i dekoracyjność. Co należy wziąć pod uwagę, wybierając meble na taras, aby mieć przekonanie, że będą służyć przynajmniej kilka sezonów?

Meble rattanowe – właściwości

Meble rattanowe dobrze odnajdują się w każdej stylistyce ogrodowej. Ręczne wykonanie sprawia, że zawsze wyglądają interesująco, są lekkie wizualnie i w praktyce, bez problemu może je przenieść w inne miejsce nawet dziecko. Meble z odpowiednim certyfikatem dają pewność, że wpisują się w trend ekologiczny i ich wyprodukowanie nie zużyło nadmiernie naturalnych lasów.

Swoją popularność zawdzięczają również temu, że są niezwykle wygodne, łatwo dopasowują się do kształtu ciała. Trzeba jednak pamiętać, że mają również pewne wady, ponieważ nie są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego trzeba je systematycznie zabezpieczać przed deszczem środkami chemicznymi przeznaczonymi do tego celu. Można je również osłaniać pokrowcami albo chować pod dachem.

Alternatywą dla mebli rattanowych są egzemplarze wykonane z technorattanu, czyli tworzywa sztucznego imitującego rattan. Tworzywo to cechuje się elastycznością, jest lekkie, wytrzymałe i odporne na różne warunki atmosferyczne.

Meble technorattanowe mogą cały czas stać na trasie, nie ma konieczności chowania ich przed wilgocią, nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych. Mogą je z łatwością przenosić nawet osoby starsze, a jeśli ulegną zabrudzeniu, wystarczy je przetrzeć zwilżoną szmatką. Są dobrym rozwiązaniem, jeśli taras jest zaaranżowany w nowoczesnej albo industrialnej aranżacji. Ich ogromną zaletą jest także szeroki wariant kolorystyczny, można je dzięki temu dopasować do wielu stylizacji.

  Jak zabezpieczyć róże przed chorobami?

Meble tarasowe wykonane z plastiku – materiał na lata?

Meble plastikowe są coraz częściej produkowane w nurcie ekologicznym. W sklepach coraz części dostępne są fotele i stoły plastikowe wykonane z tworzyw z recyklingu. Wiele firm specjalizuje się w zagospodarowywaniu plastiku, opierając większość produkcji na produktach pochodzących z odzysku. Takie meble cechują się lekkością i dużo większą wytrzymałością niż np. meble wykonane z rattanu.

Elementy z tworzyw sztucznych wykorzystywane w ogrodzie i na trasie jest dużo łatwiej utrzymać w czystości, są one odporne na rozwarstwienia i różnego rodzaju plamy. Ich pielęgnacja jest mało skomplikowana, a w poważniejszych przypadkach można użyć nawet myjki ciśnieniowej. Jeśli wiadomo, że meble ogrodowe nie będą wykorzystywane przez dłuższy czas, np. w sezonie zimowym warto schować je pod zadaszenie albo zabezpieczyć. Osadzający się przez dłuższy czas kurz, brud albo soki z drzew i żywica są bardzo trudne do usunięcia.

Do produkcji mebli z plastiku wykorzystywany jest specjalny rodzaj surowca odporny na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego, dzięki temu elementy aranżacji tarasowej nie tracą koloru, nie rozwarstwiają się i nie butwieją.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru mebli na taras?

Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim, ile osób będzie korzystało z mebli, jeśli domownikami jest wieloosobowa rodzina, to z pewnością jeden stół i dwa fotele to trochę za mało. Trzeba również wziąć pod uwagę liczbę gości, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kanapy zamiast foteli lub krzeseł, ponieważ zajmuje ona mniej miejsca, a gwarantuje większą powierzchnię siedzącą.

Jeśli powierzchnia tarasu na to pozwala, można zastosować długi stół, przy którym można zjeść nawet zwykły obiad latem, jedzenie na tarasie zawsze smakuje lepiej. Wszystkie elementy aranżacji tarasowej powinny być spójne, jeśli mają to być meble z plastiku, warto wcześniej przemyśleć cały zarys. Jeśli mamy skłonność do częstej zmiany stylizacji lepiej zaopatrywać się w najprostsze formy mebli, można wtedy uniknąć efektu niedopasowania.

  Relacja z wystawy florystycznej "Roślinne przeobrażenia" - Warszawa 2008 cz. II

Ręczne plecenie rattanu sprawia, że są to meble zawsze dopracowane w szczegółach, dzięki temu są symbolem dobrego gustu. Decydując się na meble z plastiku, można wybrać nowoczesne i oryginalne formy, które są znakomitym dodatkiem do nowoczesnych stylizacji, można też pozostać przy bardziej tradycyjnych wariantach.

Jak pielęgnować meble tarasowe?

Pielęgnacja mebli tarasowych wykonanych z plastiku nie powinna sprawiać trudności, wystarczy przetrzeć je gąbką zwilżoną  w cieplej wodzie z detergentem. Usuwaniem trudniejszych zabrudzeń może zająć się woda z wysokociśnieniowego urządzenia docierająca do wszystkich zakamarków. Do czyszczenia mebli z rattanu są dostępne specjalne preparaty.

Można je również czyścic przy użyciu domowych środków, np. ciepłej wody z mydłem, albo wody utlenionej z dodatkiem cytryny. Stosowana jest mieszanka składająca się z 1 litra wody z dodatkiem 4 łyżek wody utlenionej i 4 łyżek soku z cytryny. W zakamarkach mebli rattanowych często zbiera się brud, który trzeba usuwać wąską końcówką odkurzacza albo  suchą szczotką.

Zostaw odpowiedź

 

2 komentarzy

 1. Mirek
  Mirek
  27 cze 2022

  my mamy w ogrodzie na tarasie meble rattanowe i wyglądają bardzo dobrze + są fajne pod kątem praktycznym.

 2. Monika
  Monika
  09 lip 2022

  Rattanowe bez dwóch zdań

facebook