Kwiaty mogą być smaczne

Sałatka z nasturcją i tort z płatkami róż? Jak najbardziej! Kwiaty coraz częściej goszczą w naszym menu.

ZDROWE I SMACZNE

Istnieje ponad kilkadziesiąt gatunków jadalnych kwiatów. Są nimi między innymi nasturcja, róża, bratek, mniszek lekarski, bez czarny, rumianek, szczypiorek, nagietek lekarski i stokrotka.

Jadalne kwiaty są niskokaloryczne i zawierają cenne dla zdrowia i urody witaminy i mikroelementy. Dodatkowo wiele z nich posiada właściwości lecznicze. Do przyrządzania i ozdabiania potraw najlepiej nadają się te, które rosły z dala od zanieczyszczonych miejsc i nie były nawożone i spryskiwane sztucznymi środkami do ochrony roślin. Decydując się na zakup kwiatów, pamiętajmy, aby pochodziły one z ekologicznych upraw oraz od zaufanych sprzedawców.

Pamiętajmy jednak, że wiele kwiatów zawiera szkodliwe dla ludzkiego organizmu substancje. Najbezpieczniej jest więc wybierać tylko znane nam okazy. Dla ostrożności przy wyborze roślin, możemy także posłużyć się książkami, poświęconymi tematyce kwiatów jadalnych. Dodatkowo niektóre z nich oferują wiele ciekawych przepisów i zasad przyrządzania potraw z dodatkiem roślin.

DO DAŃ I NAPOJÓW

Jest wiele pomysłów na zastosowania kwiatów w naszej kuchni. Latem, chcąc urozmaicić wygląd menu, śmiało możemy „zatopić” płatki bratka w kostkach lodu, dodawanych do zimnych napoi. Nasturcja natomiast doskonale sprawdzi się jako dodatek do sałatek oraz zapiekanek i omletów. Przed spożyciem usuńmy jednak pyłki kwiatów. Popularny mniszek lekarski jest idealny do przyrządzania leczniczego syropu i miodu. Z kolei płatki róży stanowią ciekawą dekorację letnich tortów – zawczasu usuńmy jednak gorzki w smaku „ząbek”, znajdujący się u ich nasady.

W sklepach dostępne są również specjalne mieszanki herbat z dodatkiem płatków kwiatów, na przykład jaśminu lub pomarańczy. Ich zapach i smak z pewnością dostarczy przyjemnych wrażeń wszystkim naszym zmysłom.

źródło:

www.wspolczesna.pl

  Co robić gdy kwiat zaczyna więdnąć?

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Auraya(Właściciel oferty)
    22 mar 2011

    Witam!

    Czy gerbery są jadalne?

facebook