Jakie kwiaty sadzimy wiosną w ogrodzie?

Wiosna to długo wyczekiwana pora roku przez każdego amatora ogrodnictwa. Wszystko zaczyna budzić się do życia, ogrodnicy spragnieni są pracy z zielenią i z niecierpliwością czekają na wiosenne kwiaty. Pierwsze ciepłe miesiące to czas intensywnej pracy w ogrodzie.

Należy uprzątnąć trawnik i rabaty po zimie, zdjąć osłony mrozowe i posadzić pierwsze rośliny. To ile czasu poświęci się na pracę w ogrodzie w pierwszych miesiącach wiosny, zaowocuje wyglądem zielonego zakątka latem oraz jesienią. Jakie rośliny można wiosną sadzić w ogrodzie?

Jakie cebulki i bulwy sadzi się wiosną?

Wiosną do gruntu sadzi się rośliny cebulowe, które zakwitną latem. Niektóre z nich są jednoroczne, a inne wieloletnie. Przed posadzeniem cebulek, warto zadbać o glebę w ogrodzie. Należy ją spulchnić, odchwaścić oraz nawieźć. Do nawożenia warto używać naturalnych substancji, świetnie sprawdzi się obornik granulowany lub własnej roboty kompost. Tak przygotowane podłoże będzie doskonałym miejscem dla rozwoju roślin, gleba bogata w składniku pokarmowe pozytywnie wpłynie na kwitnienie roślin. W kwietniu oraz w maju do gruntu sadzi się rośliny cebulowe takie jak:

 • dalie,
 • mieczyki, 
 • szczawiki,
 • lilie,
 • cyklameny, 
 • tygrysówki.

Cebulki lub bulwy można zakupić wiosną, niektóre z nich z powodzeniem udaje się przechowywać zimą w chłodnej piwnicy. Dalie rozmnażają się bardzo szybko, z jednej rośliny w kolejnym roku można uzyskać nowe. Podobnie jest z mieczykami. Rośliny rozmnażane z cebulek lub z bulw na początku wypuszczają liście, później tworzą pędy kwiatostanowe i intensywnie kwitną.

Dalie są dekoracyjne niemal przez cały sezon, doskonale wyglądają na rabatach kwiatowych w sąsiedztwie bylin i roślin jednorocznych. Dobrze komponują się też w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Mieczyki wymagają słonecznych stanowisk oraz podpór, ponieważ tworzą wysoki kwiatostan. Z tego względu zaleca się sadzić je przy płocie. Szczawiki to niewielkie rośliny o dekoracyjnych liściach. Ładnie prezentują się w ogrodach skalnych.

  Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jakie są jednoroczne rośliny wiosenne?

Istnieją rośliny, które nierozłącznie towarzyszą pierwszym, cieplejszym dniom wiosny. Są to popularne bratki lub stokrotki. Często sadzi się je do pojemników lub na obwódki kwiatowe. Bratki są bardzo wytrzymałe na przymrozki, mają duże lub mniejsze kwiaty w wielu kolorach. Mogą kwitnąć bardzo długo i obficie, aby zwiększyć wytrzymałość roślin oraz wydłużyć termin kwitnienia, można używać nawozów do roślin kwitnących.

W ogrodach wiosennych zaczynają pojawiać się niezapominajki. To bardzo wdzięczne rośliny, a raz posadzone zostają z ogrodnikiem na długo. Mają dużą zdolność do rozsiewania się. Występują w trzech podstawowych barwach, mogą mieć kwiaty niebieskie, białe lub różowe. Po wysiewie nasion można otrzymać miks barw. W tym czasie kwitną też jaskry oraz zawilce.

Kiedy sadzić byliny wiosną? Jakie byliny sadzimy na wiosnę?

Kwiecień oraz maj to dobry czas na zasadzenie bylin. Rośliny wieloletnie kwitną zazwyczaj w połowie lata. Mogą to być dziwaczki o nietypowych kwiatach, które otwierają się po zmroku.

W dużych ogrodach powodzeniem cieszą się orliki, które podobnie, jak niezapominajki rozsiewają się bardzo intensywnie. Już po pierwszym roku tworzą liczne rośliny potomne o odmiennych cechach. Wiosną można sadzić również niewielkie rośliny skalne, które kwitną wraz z nadejściem wiosny. Jest to żagwin, smagliczka skalna, gęsiówka kaukaska i floks szydlasty.

Te gatunki wymagają ciepłej gleby, mogą rosnąć w swoim towarzystwie. Mają ten sam czas kwitnienia, który przypada na początek kwietnia. Żagwin może zakwitnąć ponownie jesienią. Rośliny doskonale zimują w polskim klimacie i są praktycznie bezobsługowe. Świetnie wyglądają w pojemnikach lub na obwódkach kwiatowych.

Krzewy i drzewa do wiosennego sadzenia

Wiosna to czas, kiedy można zacząć wsadzać wszystkie drzewa i krzewy. Ozdobne gatunki mogą zakwitnąć w tym samym roku, jeśli są wystarczająco duże. To dobry okres do sadzenia róż, krzewuszki, budlei oraz hortensji bukietowej i ogrodowej.

  Biner.pl i własny avart na forum w 10 sekund

Wczesną wiosną zaczynają kwitnąć forsycje, porzeczka krwista oraz magnolie. To doskonały moment na posadzenie drzew i krzewów owocowych, jeśli nie zdążyło się zrobić tego jesienią. Sadzi się też kwitnące pnącza takie jak clematisy, wisterie i akebie.

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

 1. Aga
  Aga
  04 kw. 2022

  miałąm się zabierać za sadzenie, ale znów śnieg spadł, masakra jakaś

facebook