Spis treści porady:
Przestrzeń przed budynkiem – co mówi o właścicielu?
Przestrzeń przed budynkiem to najczęściej pas działki od domu do ogrodzenia. To właśnie ten kawałek robi pierwsze wrażenie. A wiadomo, pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Można powiedzieć, że jest to streszczenie tego, czego możemy spodziewać się w ogrodzie oraz w domu. Planowanie ogrodu bowiem dotyczy całości działki. I to, co znajdziemy za domem powinno być naturalną kontynuacją tego, co znajduje się przed budynkiem.
Jakie są możliwości zagospodarowania przestrzeni przed domem?
Jeśli właściciel posesji nie jest fanem koszenia trawy, możemy spodziewać się zagospodarowania terenu kostką brukową, rabatami pokrytymi korą bądź kamieniami ozdobnymi. Daje to efekt spójności, łatwiej utrzymać porządek w ogrodzie. Teren nie jest bardzo wymagający, przez co domownicy nie muszą poświęcać dużo czasu przy pracach w ogrodzie. Jest to wygoda dla młodych ludzi, z dziećmi mogącymi bez obaw się bawić. Kwiaty mogą wtedy stać w ozdobnych doniczkach lub wisieć na balustradach.
Dla miłośników prac na świeżym powietrzu ogród bez trawnika nie może istnieć. Fani pielenia, przesadzania, przycinania bez wątpienia odnajdą się w dużych ogrodach, w których nie można narzekać na nudę. I to widać od samego wejścia na posesję. Dzieje się dużo, dzieje się wszędzie. Ale jest tak tylko wtedy, kiedy właściciel dba o swój dobytek. To od razu rzuca się w oczy. Tak więc przestrzeń przed budynkiem może nam wiele powiedzieć o właścicielach. Możemy z niej wyczytać czy mają dzieci, czy lubią pracować czy raczej odpoczywać w ogrodzie, czy dbają o przydomowy teren. Przestrzeń przed budynkiem jest zatem jak wizytówka domu.
Lecz to nie dotyczy tylko i wyłącznie domów jednorodzinnych. To tak samo świadczy o mieszkańcach domów wielorodzinnych i bloków mieszkalnych. To właśnie wspólnota mieszkańców dba o wygląd przestrzeni wokół budynku. Czy są piękne nasadzenia czy jest tylko zdeptana ziemia? To zależy w dużej mierze od mieszkańców, ponieważ zarząd wspólnotowy może przeznaczyć fundusze na zagospodarowanie terenu zielonego. Lecz to do mieszkańców będzie należeć dopilnowanie, aby ten teren był wizytówką a nie powodem do wstydu.
Jak zaaranżować przestrzeń przed budynkiem?
Przestrzeń przed budynkiem powinna być estetyczna i zadbana. Oczywiście ważna jest również kwestia praktyczna. Jeśli przed domem ma powstać podjazd do garażu to nie róbmy rewolucji w planach i wybierzmy wygodę. W dzisiejszych czasach nawet z podjazdu można wyczarować cudo. Zaczynając od powierzchni ważną kwestią jest wygoda w chodzeniu. Wybierzmy takie płytki albo kostkę, aby bez problemu można się było po niej poruszać w każdą porę roku i w każdą pogodę.
Drogę od furtki do domu będziemy pokonywać codziennie pewnie niejednokrotnie, więc z uwagi na to należy wybrać odpowiednie materiały. Powinno to być tworzywo odporne na promienie świetlne oraz antypoślizgowe. Jeśli mamy dodatkowe fundusze warto pomyśleć o podgrzewanym pasie najczęściej pokonywanej trasy, co znacznie ułatwi nam przemieszczenie się w zimę.
Jeśli nie możemy zamontować tego typu udogodnień należy zastanowić się przy wyborze szerokości ścieżek, aby wygodne było odśnieżanie w zimowe dni i zamiatanie w dni letnie. Jeśli planujemy rabaty z kwiatami bądź krzewami to dobrym pomysłem będzie rozprowadzenie systemu nawadniania oraz rozłożenie agrotkaniny przed wyrostem chwastów.
Trawnik znajdujący się na posesji powinien być regularnie koszony, dlatego warto zaplanować trawę w takim miejscu, aby bez problemu wjechać później kosiarką. Kwestia oświetlenia jest niezwykle istotna. Wieczorem prowadzi nas prosto do drzwi i dodatkowo może podkreślać wybrane atuty ogrodu.
Co z oświetleniem ogrodowym na posesji?
Oświetlenie ogrodowe powinno uzupełniać się z oświetleniem znajdującym się na elewacji budynku. Projektując lampki ogrodowe przed i za budynkiem należy zatem pamiętać o rozplanowaniu przyłączeń elektrycznych do oświetlenia. Kable można zabezpieczyć i wkopać w ziemię, co jest praktycznym i tanim rozwiązaniem. Jeśli posiadamy starsze drzewa lub krzewy, które swoimi kształtami przerastają już poza ogrodzenie, należy je regularnie przycinać i dbać o to, aby nie zaśmiecały terenu wokół działki.
Jakie ogrodzenie wybrać?
Ogrodzenie również jest wizytówką domu. Powinno być spójne z wyglądem elewacji budynku. Pod względem prawnym należy w miejscu dostępnym dla listonosza zamontować skrzynkę na listy. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu asortymentu, w zależności od wybranego stylu. Jest to drobnostka przy całościowym wyglądzie, ale również ma znaczenie.
Najczęściej przy ogrodzeniu znajduje się również miejsce składowania odpadów komunalnych. Warto by było je tak zagospodarować, aby nie były widoczne od frontu budynku. Można postawić altanę śmietnikową bądź odgrodzić śmieci ścianką.
Najważniejszym elementem zaś patrząc na ogrodzenie jako całość jest furtka. To przez nią przekraczamy próg działki. Powinna stanowić reprezentacyjne miejsce. Często możemy zaobserwować, że nad furtką znajduje się konstrukcja dachowa. Jest to ukłon w stronę przybyłych gości. Jeśli trafią na niepogodę mają gdzie się schronić. Przy furtce powinien znajdować się dzwonek. Umożliwi to zakomunikowanie chęci wejścia na posesję. Wygodną opcją jest połączenie dzwonka z kamerą i głośnikiem. Takie gotowe zestawy możemy kupić w marketach budowlanych. Ułatwia to konwersację z osobą stojącą przed wejściem. Jeśli na działce znajduje się pies to należałoby powiesić taką informację w widocznym miejscu.
Jak zagospodarować miejsce przed posesją?
Niewątpliwie o teren znajdujący się przed ogrodzeniem również należy dbać. Jeśli mamy bezpośrednio przed posesją pas zieleni to nie musimy od razu inwestować w drogie gatunki krzewów czy kosztowny grysik. Warto zaplanować tą przestrzeń tak, aby była w miarę spójna z ogrodem, lecz mało pracochłonna. Można zasadzić pnące rośliny i wysypiać drobny kamień. Należy pamiętać, że ten teren będzie bardzo narażony na zaśmiecenia. Można wybrać taką nawierzchnię, którą bez problemu będziemy mogli wyczyścić. Jeśli jednak przed posesją znajduje się chodnik, to naszym obowiązkiem jest utrzymywanie go w należytym stanie w każdą porę roku.
Podsumowując, warto dokładnie przemyśleć i zaplanować kwestię urządzenia ogrodu oraz aranżacji przestrzeni przed budynkiem. Jednak to zadbany ogród jest największą wizytówką gospodarzy. Warto pamiętać o regularnym dbaniu o roślinność oraz sprzęty znajdujące się na wyposażeniu terenu zielonego przy naszym domu.
Dom to rzeczywiście wizytówka każdego domu