Zioła w przydomowym ogródku

Świeże, aromatyczne zioła. Przydają się w kuchni, słyną z właściwości leczniczych, mają zastosowanie w kosmetyce. Bez wielkiego wysiłku możesz je wyhodować we własnym ogrodzie lub na balkonie.

Hyzop – To nie byle jakie ziółko. Wielokrotnie jest o nim mowa w Biblii, wymienia go Hipokrates, Awicenna i św Hildegarda. Ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze: pomaga w zaburzeniach trawienia, ale ma znaczenie także jako środek wykrztuśny i odkażający. Warto wprowadzić hyzop w szeregi swoich ulubionych przypraw, bo doskonale poprawia smak zup, sosów i mięs.

Hyzop fot. I. Grelowska /INTERIA.PL

Można go rozmnażać z nasion lub przez sadzonki. Dorasta do 30-40 cm i można formować z niego niskie żywopłoty. To roślina wieloletnia, w drugim roku uprawy można ścinać gałązki do suszenia lub bezpośredniego użycia. Hyzop nie jest odporny na mrozy wart go więc zabezpieczyć przed zimą.

Szałwia – Jest znana od starożytności i podobnie jak hyzop była uważana za roślinę nie tylko leczniczą, ale i magiczną. Miała mieć nie tylko działanie afrodyzjakalne, ale i przedłużać życie. Dzisiaj jest stosowana zewnętrznie jak zioło o działaniu bakteriostatycznym, oraz wewnętrznie między innymi przy problemach z trawieniem.

Zalety szałwi jako przyprawy docenia kuchnia włoska i warto z niej brać przykład. Szałwia jest doskonałym dodatkiem do sałatek mięs sosów, ryb i drobiu.

Szałwia lubi ciepło więc dobrze znaleźć dla niej stanowisko słoneczne i suche, a przed zimą zabezpieczyć. Łatwo ją rozmnożyć z sadzonek. Kto nie jest przekonany do uprawy szałwi niech wspomni stare przysłowie: "Kto ma szałwię w ogrodzie, tego bieda nie ubodzie".

Szałwia fot. I. Grelowska /INTERIA.PL

Melisa – Ta roślina zachwyca intensywnym, cytrynowym aromatem. Jej działanie uspokajające jest powszechnie znane, ale melisa ma też sporo innych właściwości leczniczych: pomaga w bólach głowy, bólach menstruacyjnych, przy rozstroju układu pokarmowego, regeneruje system nerwowy.

  Dekoracja sali weselnej - kwiaty i nie tylko

Dzięki cytrynowemu zapachowi świetnie sprawdza się w kuchni jako dodatek do lodów i deserów ale także sałatek i ryb.

Melisę można wysiać z nasion lub rozmnażać przez podział starszych roślin. Lubi glebę próchniczą i stanowiska zaciszne. Nie jest odporna na mróz.

Melisa fot. I. Grelowska /INTERIA.PL

Oregano (Lebiodka pospolita) – to popularna przyprawa, ale oregano ma rodowód równie starożytny co rośliny omawiane wcześniej. To ziele, z którym tyle razy spotykaliśmy się jedząc pizzę, znał już Hipokrates. Bo oregano to nie tylko przyprawa (składnik ziół prowansalskich, dodatek do wielu potraw kuchni włoskiej, nieodłączny element licznych sosów), ale także zioło lecznicze o działaniu wykrztuśnym, dezynfekującym, moczopędnym i przeciwskurczowym.

To roślina łatwa w uprawie. Można ją wyhodować z nasion, lub rozmnożyć przez podział starszej kępy. Lubi stanowiska słoneczne, a ze względu na walory dekoracyjne może być komponowana z roślinami ozdobnymi.

Oregano fot. I. Grelowska /INTERIA.PL

Materiały prasowe

INTERIA.PL

Zostaw odpowiedź

 

facebook