Zaczynamy sezon ogrodowy – przegląd narzędzi

Od początku wiosny, przez całe lato aż do późnej jesieni nasz ogród będzie wymagał systematycznej pielęgnacji. Wszelkie niezbędne czynności wykonamy przy użyciu narzędzi i maszyn, które – by prawidłowo spełniały swoją rolę – muszą być sprawne i zadbane. Zanim więc na dobre zaczniemy z nich korzystać, sprawdźmy, w jakim stanie znajdują się po zimie – taka kontrola jest niezbędna szczególnie w sytuacji, gdy zaniechaliśmy ich właściwej konserwacji jesienią.

Drobne narzędzia ręczne

W codziennych pracach w ogrodzie przydatny jest szereg niewielkich narzędzi ręcznych. Znajdziemy wśród nich przyrządy do cięcia, np. nożyce i sekatory, oraz do spulchniania gleby i usuwania chwastów – motyczki, trójzęby, łopatki itp. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy nadają się do dalszego użytku – jeśli są uszkodzone lub zniekształcone, lepiej zaopatrzyć się w nowe. Jeżeli pokrywa jej jedynie brud, wymagają dokładnego wyczyszczenia – pamiętajmy jednak, ze zaschnięte błoto czy resztki roślin mogą być trudne w usunięciu. Ewentualnych ognisk rdzy, które dostrzeżemy na metalowych elementach, pozbędziemy się za pomocą drucianej szczotki – po skończonej pracy pokrywamy je cienką powłoką oleju roślinnego. Narzędzia tnące warto także naostrzyć, by pozwalały na precyzyjne podcinanie roślin i nie rozszarpywały ich pędów. Ich ruchome elementy możemy nasmarować, co wpłynie na ich płynne działanie.

Maszyny ogrodnicze

Pozwalają na szybkie i komfortowe wykonywanie wielu prac w ogrodzie. Powinniśmy zadbać m.in. o kosiarkę do trawy, podkaszarkę czy pilarkę łańcuchową – zarówno modele elektryczne, jak i zasilane spalinowo. Na początku oceniamy ich ogólny stan. W przypadku kosiarki koniecznie sprawdzamy kondycję ostrzy – ostrzymy je bądź w razie potrzeby wymieniamy na nowe, ponieważ niesprawne lub uszkodzone mogą nie tylko zaszkodzić naszej trawie, ale również stwarzać niebezpieczeństwo dla operatora urządzenia. Ostrzenie zębów tnących jest także jedną z niezbędnych czynności na którym zasadza się konserwacja pilarki, o której warto poczytać w poradniku Castoramy. Wszystkie maszyny wymagają oczywiście oczyszczenia i usunięcia z nich resztek organicznych. W sprzętach spalinowych powinniśmy też wymienić olej, wyczyścić bądź wymienić filtry powietrza oraz ocenić stan świec zapłonowych.

  Jak zabezpieczyć róże przed chorobami?

Pierwsze prace w ogrodzie

Mając przygotowane narzędzia, możemy powoli przystępować do wykonywania pierwszych prac w ogrodzie – zwykle jest to możliwe już pod koniec lutego. Przycinamy drzewa i krzewy owocowe oraz zeschnięte źdźbła traw ozdobnych, które niedługo mogą zacząć wypuszczać świeże liście. Wraz z nastaniem odwilży dbamy tez o podlenie roślin zimozielonych hodowanych w donicach. Do pojemników, które na razie przetrzymujemy na parapecie, możemy już wysadzać pierwsze nasiona roślin ozdobnych i uprawnych.

Wraz z początkiem marca zaczniemy przygotowywać pierwsze rozsady i wypatrywać coraz szybciej następujących po sobie oznak wiosny. Choć pogoda może być jeszcze niepewna, warto powoli rozpoczynać przygotowania do nowego sezonu ogrodowego. Zacznijmy je od skontrolowania stanu naszych narzędzi i maszyn ogrodniczych.

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Lowelas
    Lowelas
    19 paź 2021

    szukam informacji o przygotowaniu ogrodu do zimowania, macie gdzieś taki artykuł?

facebook