Z cyklu – rosliny doniczkowe- Modern Vintage – Klasyka w nowym wydaniu

W stylu `Modern Vintage`, kształt i funkcjonalność idą w parze. Ostre źdźbła oraz pokryte żyłkami, kolorowe liście grają w nim pierwsze skrzypce. Natura nie występuje tutaj w czystej, ale udziwnionej formie. „Mam bzika na punkcie stylu retro w połączeniu z nowoczesnością“, mówi Urszula Charles (29), Account manager w Domu Aukcyjnym. „Szczególnie podobają mi się charakterystyczne, stylowe rośliny. Te, którymi się otaczam, wiele mówią o mnie samej: mam parkę kaktusów, ale większość to pojedyncze okazy. Przez wiele lat wybierałam je ze szczególną starannością i przede wszystkim z pobudek osobistych. Śmieję się z noliny, ponieważ przypomina moją fryzurę, a z kolei kroton przywołuje wspomnienia z egzotycznej Afryki, gdzie rośliny są tak niezwykłe, że nie można oderwać od nich oczu. Opiekuję się nimi od dawna. Wszystkie mają odpowiednio dobrane doniczki oraz miejsce. Jestem szczęśliwa w towarzystwie moich zielono pomarańczowobrązowych współlokatorów.”

1. Begonia królewska (Begonia Rex) – Królowa w stylu retro Jest bardzo powszechna w uprawie i występuje w tysiącach gatunków, form i odmian. Jej aksamitne, pokryte ciekawymi plamkami liście sprawiają, że jest niezwykłą rośliną. Wymaga stanowisk jasnych, osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Należy podlewać ją miękką wodą oraz nie należy jej zraszać. Zaleca się nawożenie umiarkowane w codwutygodniowych odstępach.

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

2. Szlumbergera (Schlumbergera) – Flower Power Szlumbergera jest znana również jako kaktus bożonarodzeniowy, czy zygokaktus. Przez kilka miesięcy może sobie zwyczajnie odpoczywać, by następnie obsypać się pięknymi kwiatami. Roślina kwitnie między listopadem a styczniem, jest więc idealna, żeby poprawić sobie nastrój w krótsze dni w roku. Podlewaj ją umiarkowanie, ale nie pozwól by ziemia przeschła.

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

3a. Figowiec Sprężysty (Ficus elastica) – Rockmenka Ta roślina sprawia, że patrząc na nią, widzisz buty na obcasach, długie włosy i rozstrojoną gitarę. To pochodzące z Indii drzewo kauczukowe ma intensywnie kolorowe, zielono różowo-szare liście z wyraźnymi czerwonymi żyłkami. Te wybujałe liście kontrastują z dość małym, krępym pniem. Ficus elastica dobrze rośnie w miejscach oświetlonych, lubi ciepło ok. 20°C. Fikusa podlewamy 2 razy w tygodniu, zimą raz – roślina nie przepada za nadmiarem wody. Zimą, gdy powietrze w mieszkaniach jest suche od ogrzewania, powinno się ją zraszać.

  Sztuka układania kwiatów - Teraz i Ty możesz układać profesjonalnie bukiety

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

3b. Kroton (Codiaeum variegatum) – HipiskaZielone, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe pełne żyłek oraz wzorów liście oraz bijąca z niego radość, powoduje, że chce się go mieć w domu. Jest dość wymagający: lubi dużą wilgotność powietrza oraz stanowisko jasne, choć niebezpośrednie słońce. Wybarwienie liści zależy od światła, w zbyt ciemnym miejscu roślina traci intensywne kolory, lecz nadmiar światła także jest szkodliwy. Lubi wysokie temperatury (ponad 20°C), a w okresie spoczynku niższe (6-18°C).

4. Kaktus (Cactus) – Kłująca sensacja Kaktusy podobają się dzięki swoim dziwnym kształtom. Ustaw kilka różnorodnych odmian obok siebie i stwórz meksykański klimat, tak jak w tym przypadku z orientalnym motywem w tle. Potrzebują dużego nasłonecznienia, optymalnej temperatury przez cały rok, ograniczonego podlewania oraz nawożenia w odpowiednich ilościach.

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

5. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) Magenta – Ognie i płomienieDracena pochodzi z wschodnioafrykańskiej dżungli. Charakteryzuje się pięknymi biało i żółto paskowanymi liśćmi. Jest tropikalną rośliną, która odpowiednio wyeksponowana jest piękna sama w sobie. To smocze drzewo pochodzi z Madagaskaru, w XVII wieku została sprowadzona do Europy. Liście utrzymują swój kolor, gdy roślina ma zapewniony dostęp światła. Bardzo ważny jest dobry drenaż, ponieważ nie może stać w wodzie.

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

materiały prasowe:

6. Difenbachia (Dieffenbachia ‘Green Magic’) – Pokaz siłyAtrakcyjne, jednakowo zielone liście pokryte białymi żyłkami, sprawiają, że difenbachia robi wrażenie. Ta roślina pełni jednak nie tylko dekoracyjną rolę, posiada również korzystne dla zdrowia właściwości, ponieważ odświeża i oczyszcza powietrze. Należy ją ustawić w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu i zapewnić jej wilgotną ziemię oraz dobry drenaż, tak żeby nie stała w wodzie.

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

7. Cyprys wielkoowocowy (Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’) + Nephrolepis Evergreen Odmiana cyprysa ‘Goldcrest’ ma złociste zabarwienie igieł. Wystarczy przypadkowo ich dotknąć, by poczuć delikatny cytrynowy zapach. Miejsce, w którym stoi powinno być jasne, ale nienarażone na ostre słońce. Cyprys lepiej znosi nadmiar, niż brak wilgoci. Z przodu została umieszczona paproć Nephrolepis exaltata ‘Bostoniensis’, która lubi wilgotną ziemię i regularne spryskiwanie.

  Kwiaty w modzie, Moda w kwiatach

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

8. Nolina wygięta (Nolina recurvata) – Latynoski kochanek Ta „trwała ondulacja” wyjątkowo jej pasuje. Rynnowate i powyginane liście dekoracyjnie wiją się nad mocnym pniem, którego butelkowata podstawa sprawia, że zwana jest potocznie „stopą słonia”. Roślina nie osiąga wprawdzie jego rozmiarów, ale odpowiednio pielęgnowana wyrasta na domowe drzewo o wyjątkowym charakterze. Nolinę należy stawiać w miejscu słonecznym i ciepłym, podlewać regularnie od wiosny do jesieni, pozwalając na przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlewaniem.

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

9. Płaskla łosioroga (Platycerium superbum) – Zielona relikwia Płaskla łosioroga pochodzi z Afryki, Azji lub Australii, gdzie rośnie na drzewach. Jej najbardziej rzucającą się w oczy cechą są szare liście o niezwykłym kształcie, przypominające poroże łosia. Platycerium superbum można pozostawić do wyschnięcia między okresami podlewania. Podlewanie można również zastąpić przez cotygodniowe zanurzanie rośliny w letniej wodzie. Lubi cień.

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

10. Kapturnica (Sarracenia) – Mata Hari To nie częsty przypadek, kiedy natura odwraca role, tak jak w przypadku tej rośliny. Nie podgryzają jej insekty, za to ona wabi je swoim kolorem i zapachem, by następnie je wchłonąć. Z mnóstwem światła, kwaśną ziemią, ustawiona na podstawce z wodą, będzie nam przez długi czas towarzyszyć.

fot. Biuro Kwiatowe Holandia

materiały prasowe:

Zostaw odpowiedź

 

facebook