W jaki sposób możemy być bardziej ekologiczni we własnym ogrodzie? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, które zamierzają nieco zmienić swój codzienny styl życia na bardziej ekologiczny. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego- nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego, że choćby nasze zasoby są wyczerpywane. Wychodząc naprzeciw tym oraz innym waszym pytaniom postanowiliśmy pokazać wam kilka sposobów na bycie bardziej eko we własnym ogrodzie.
Wykorzystanie elektrycznych narzędzi
Jednym ze sposobów na zwiększenie naszej ekologiczności jest zakup odpowiednich elektronarzędzi, takich jak kosiarki elektryczne czy też roboty koszące. Urządzenia tego typu po pierwsze nie generują spalin, po drugie, jeżeli posiadamy instalację fotowoltaiczną, to w zasadzie są bez kosztowe.
Dlatego, jeżeli mamy wybór kupić narzędzia elektryczne, a spalinowe- to w tym przypadku lepiej jest wybrać elektryczne. Doskonale mogą nadać się do tego na przykład urządzania marki Stiga (na przykład kosa elektryczna model SBC 500 AE), które charakteryzują się po pierwsze niskim poborem energii elektrycznej, po drugie posiadają one wytrzymały akumulator, dzięki któremu nie musimy obawiać się, że nasze urządzenie nagle przestanie działać.
Nic nie może się zmarnować
Dobrym sposobem na wykorzystanie na przykład skoszonej za pomocą kosiarki elektrycznej trawy, jest zbudowanie kompostownika, do którego możemy też wrzucać bio odpady z naszego domu. Dlaczego to rozwiązanie jest lepsze niż po prostu wyrzucenie tych bioodpadów? Oto kilka powodów:
- w ten sposób możemy stworzyć naturalny nawóz, który wykorzystamy do nawożenia naszych warzyw czy też innych roślin ogrodowych
- nie generujemy dodatkowych śmieci (na przykład opakowań po sztucznych nawozach)
- zmniejszamy ilość odpadków generowanych przez nasze gospodarstwo domowe
Przydatne są przy tym na przykład traktorki elektryczne Stiga, które oprócz opcji koszenia, posiadają specjalne pojemniki, w których gromadzi się skoszona przez nas trawa. Dzięki temu nie musimy tracić czasu oraz sił na grabienie skoszonej przez nas trawy, wystarczy że ją wysypiemy w odpowiednim miejscu.
Pamiętajmy jednak, aby pod żadnym pozorem nie palić zgromadzonej przez nas trawy bądź liści– po pierwsze jest to nie ekologiczne, gdyż generuje się przy tym wiele gazów oraz często nieprzyjemny dym, po drugie grozi za to srogi mandat, gdyż trawa oraz liście traktowane są jako odpadki, i jeżeli je spalimy, to możemy zostać potraktowani, jakbyśmy spalali zwykłe śmieci.
Podobnie jest z deszczówką, którą również możemy gromadzić do specjalnych pojemników, a następnie wykorzystywać między innymi do podlewania naszych rośli ogrodowych, dzięki czemu po pierwsze oszczędzamy wodę (a latem mogą to być naprawdę spore wydatki), po drugie dzięki magazynowaniu deszczówki zapłacimy mniejszy podatek. Wodę zgromadzoną w zbiorniku, możemy na przykład wykorzystać do mycia naszej kostki brukowej za pomocą myjki wysokociśnieniowej- pamiętajmy jednak by jakkolwiek przefiltrować tę wodę, pa przykład za pomocą szmatki.
Podsumowanie
Przedstawione powyżej sposoby, to jedynie ułamek możliwości, dzięki którym możemy stać się bardziej ekologiczni na co dzień we własnym domu. Warto przy tym korzystać z wysokiej jakości urządzeń akumulatorowych, dzięki którym po pierwsze znacznie usprawnimy naszą pracę w ogrodzie, po drugie w szerszej perspektywie mówiąc wprost, zaoszczędzimy pieniądze, zwłaszcza jeżeli mamy zamontowaną instalację fotowoltaiczną- jak już wcześniej wspomnieliśmy, koszty użytkowania tych urządzeń są zerowe.
kompostownik to raz, że ekologia a dwa że możemy fajnie użyźniać ziemię, ja polecam, mam nawet 2 w ogrodzie
zużywać poobcinane gałązki, wyrwane rośliny – zawsze to dobry kompost