Drewniane nawierzchnie to elementy krajobrazu doskonale komponujące się z zielenią i tłumiące hałas. Drewno jako materiał nawierzchniowy wygląda nadzwyczaj przytulnie i łatwo wkomponować je w otoczenie. Może być wykorzystane do wyłożenia posadzki pod ławką, wyznaczać bieg ścieżki, tworzyć podstawę altany, drogę dojazdową, taras itp. Do tego celu wykorzystywane są dziś różne materiały pochodzenia drzewnego.
Zastosowanie bruku drewnianego najczęściej widoczne jest na ścieżkach, wąskich alejkach biegnących wśród „zielonych ścian”, wokół domu czy na placach pod letnie kuchnie czy miejsca wypoczynku.
Ułożenie drewnianego bruku nie należy do trudnych zadań, należy ułożyć pniaki na grubej warstwie ubitego piasku, a przestrzenie między poszczególnymi okrąglakami wypełnić żwirem lub piaskiem i ubić.Między bruk wkopujemy często także drobne rośliny.
fot.E-FLORYSTYKA.PL
Podkłady kolejowe. Ten typ materiału doskonale nadaje się na drogę dojazdową w terenach zielni, ponieważ jest szczególnie dokładnie impregnowany i niezwykle trwały. Ciekawa, spękana struktura, wśród zieleni wygląda bardzo efektownie. Przestrzenie między belami wypełnione powinny zostać piaskiem, w którym można zasadzić drobne rośliny. Daje to niesamowity efekt. Kształt tych elementów sprawia, że są one chętnie wykorzystywane w terenach zieleni. Mogą stanowić obramowanie wejść do ogrodów, do ciekawych zakątków, otwierać piękny widok czy też przeciwnie zasłaniać szpecące elementy. Taka konstrukcja stanowi wizytówkę ogrodu i zaprasza widza do środka.
fot.E-FLORYSTYKA.PL
Materiały źródłowe:
Tauszyński, Ogrody I/2003
Zostaw odpowiedź