Typy bukietów kwiatowych

Bukiet, jako kompozycja z ciętych kwiatów, jest wszechobecny w naszym życiu. Może on mieć różne przeznaczenie – zarówno zdobić wnętrza domów, służyć jako wyraz szacunku, miłości, trudno wyobrazić sobie bez niego pannę młodą.
W zależności od kształtu bukietu, ułożenia kwiatów i innych elementów, możemy wyróżnić różne rodzajów bukietów.

Bukiet biedermeierowski

To bukiet o kolistym kształcie, może być z zewnątrz ozdobiony tiulem lub koronką. Użyte w bukiecie kwiaty rozchylają się w różnych kierunkach od miejsca wiązania, a odstępy pomiędzy nimi są regularne. Kwiaty te mogą być równej wielkości bądź układa się je w taki sposób, by najdłuższe znajdowały się w środku bukietu, natomiast długość łodyg w kwiatach powinna być jednakowa. W bukiecie zachowana jest symetria promienia.

 

 

Kaskada

Kaskada to bukiet szczególnie popularny w latach 80. XX wieku, który znów świeci triumfy. Charakteryzuje się kaskadowym ułożeniem kwiatów, liści i ozdób – wyglądają, jakby spływały w kierunku ziemi. Na górze wiązanki jest dużo krótkich kwiatów oraz liści, a ku dołowi kwiaty stają się coraz dłuższe, ale jest ich mniej. W tego rodzaju bukietach można stosować nawet kilka gatunków kwiatów. Zazwyczaj jest to bukiet bardzo bogaty, zatem w przypadku panny młodej pasuje do skromniejszej sukni.

Nosegay

Nosegay jest małym, okrągłym, jednolitym bukietem złożonym z kwitnących kwiatów. Szczególnie efektywnie w bukiecie tym prezentują róże, kalie i lilie. Łodygi są mocno zawinięte taśmą i związane. To bukiet prosty i elegancki, znakomity dla szykownej panny młodej.

 

 

Composite 
Composite to niemal kwiatowa rzeźba, to kwiat, który w rzeczywistości nie istnieje. W bukiecie tym płatki kwiatu bądź inne elementy zielone mogą być spięte razem, tworząc spójną kompozycje. To bardzo trudna technicznie kompozycja, zarezerwowana tylko dla prawdziwych mistrzów bukieciarstwa.

 

 

Pomander 
Pomander to bukiet przypominający zawieszoną na ozdobnej tasiemce kulę kwitnących kwiatów, stworzoną poprzez ułożenie łodyg na kształt podstawy kuli. Panna młoda może trzymać tasiemkę w dłoni bądź bukiet może zwisać na wstążce wokół nadgarstka.
Często spotykanymi bukietami są również: arm bouquet oraz tussy-mussy/hand-tied. Arm Bouquet to bukiet złożony z długich kwiatów i liści trzymanych w taki sposób, jakby leżały na ramieniu. Kwiaty są luźno związane wstążką, lekko stopniowane. Tussy-Mussy/Hand-Tied to bukiet niezwykle popularny, złożony z kwitnących kwiatów i zieleni. Nowością, którą można spotkać na ślubach jest throw bouquet. Jak sama nazwa wskazuje to bukiet do rzucania przez pannę młodą podczas ślubu. Jest on często wykonany z tych samych kwiatów co bukiet właściwy, jest jednak mniejszy i lżejszy dzięki czemu znacznie lepiej się nim rzuca.
opracowanie własne
  Storczyki - kwitnienie i odmiany

Zostaw odpowiedź

 

facebook