Tulipany na Zamku: Relacja z 30stej Wystawy Kwiatów na Zamku w Malborku

Kwiecień i maj to dwa miesiące, w których w świecie kwiatów królują tulipany. I to nie tylko w Holandii, w Keukenhofie i na otaczających go polach, ale także w Polsce. W rankingu światowym jesteśmy przecież na IV miejscu, jeśli chodzi o liczbę uprawianych cebul tych przepięknych kwiatów.

W ostatnich latach możemy każdej wiosny podziwiać na licznych wystawach tulipany, które zostały wyhodowane właśnie w Polsce. Przykładem jest tu organizowana w kwietniu Wystawa Tulipanów w Oranżerii Pałacu w Wilanowie, w Warszawie, czy też majowa wystawa w Palmiarni w Poznaniu. Jedną z ciekawszych tego typu wystaw jest mająca miejsce już od 30stu lat coroczna Wystawa Kwiatów na Zamku w Malborku, w której dominują tulipany.

W ten weekend, od piątku 6go maja, po raz już 30-sty, Pasaż wschodniego skrzydła Zamku Średniego w Malborku rozkwitł setkami barw. Na tle murowanych ścian, kutych drzwi i ozdobnych okien, zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt odmian tulipanów. Wśród nich znalazł się trudny w uprawie, filigranowy Tulipan botaniczny Acuminata, oryginalny czarny tulipan strzępiony Fringed Black oraz kilka przepięknych odmian papuzich.

Oprócz oryginalnego tła, wystawa ta różniła się od innych również tym, że tulipany nie były wystawione w formie klasycznych bukietów w neutralnych, szklanych wazonach, ale w formie aranżacji w naczyniach. W tym roku organizatorzy pokusili się tu o trochę kreatywności – jako naczynia wykorzystane zostały koszyki, ozdobne gliniane donice, pucharki, elementy porcelanowych serwisów i wiele innych.

Wszystkie tulipany zaprezentowane na wystawie pochodziły z Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian (ZDOO) w Lisewie oraz prywatnego gospodarstwa ogrodniczego Ewy i Romana Grund w Tczewie. Animatorem imprezy był pan Leszek Domański, a kompozycje przygotowały florystki z ZDOO: Agnieszka Buńkowska, Iwona Rembisz i Bogumiła Kamm.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska

 Tekst i zdjęcia: Agnieszka Zakrzewska

  Co robić gdy kwiat zaczyna więdnąć?

Zostaw odpowiedź

 

facebook