Systemy nawadniające, czyli jak zabezpieczyć rośliny na czas urlopu

Rośliny, które uprawiamy w domu i w jego najbliższym otoczeniu, to dla niejednej Pani domu „oczko w głowie”, źródło wielkiej radości i satysfakcji. Zbliżający się wielkimi krokami sezon wakacyjno urlopowy sprawia, ze w niejednej głowie rodzi się pytanie- Co zrobić z roślinami, jak je zabezpieczyć, by nasza tygodniowa czy dwutygodniowa nieobecność w domu, nie zmieniła całej naszej kolekcji w pustynię?

Możemy zgromadzić rośliny w ogrodzie i liczyć na to, że podleje je deszcz, ale nadmiar słońca może wysuszać ziemię i spalić rośliny, które gorzej znoszą ekspozycję słoneczną. Może wiec osłonić je parasolem ogrodowym? To też niestety nie jest dobry pomysł, bo wówczas nie możemy już liczyć na to, ze podleje je deszcz. Jeżeli znajdziemy życzliwą osobę z rodziny lub sąsiadkę- pół biedy! Choć i to rozwiązanie, może okazać się w niektórych przypadkach ryzykowne, bo nie każdy mimo dobrych chęci zna się na pielęgnacji roślin. Sporządzenie listy wymagań roślin, oznaczenie doniczek i zgromadzenie ich w jednym miejscu może okazać się bardziej kłopotliwe niż nam się wydaje na pierwszy rzut oka. Na szczęście istnieje wiele systemów nawadniających od tych najprostszych po sterowane komputerowo. Warto się z nimi zapoznać zanim zaczniemy wiosenne przesadzanie roślin tych uprawianych w domu jak i na zewnątrz, wówczas z lekkim sercem zaplanujemy wyjazd wakacyjny.

Innowacyjny system nawadniania- lechuza

Jednym z prostszych sposobów zabezpieczania roślin przed nadmiarem i niedoborem wody jest zakup odpowiednich doniczek. Ciekawą propozycją jest seria produktów wypuszczonych na rynek przez niemiecką firmę Lechuza.  Donice te posiadają zintegrowany system nawadniania, który działa nawet do kilkunastu tygodni i dostarcza roślinie wodę w takiej częstotliwości, jaka jest jej potrzebna.

Donica Rondo

Cubico Cottage

  • Jak to działa?

System nawadniania LECHUZA, oparty jest na mechanizmach działających w naturze, co pozwala roślinom rosnąć w sposób najbardziej swobodny i zgodny z ich potrzebami.. Firma ta zastosowała w swoich doniczkach prosty mechanizm. Doniczki składają się z pojemnika na wodę, systemu separacji korzeni oraz doniczki właściwej. W przypadku donic kolumnowych roślinę sadzi się nie bezpośrednio w donicy, lecz w znajdującym się w górnej jej części, praktycznym wkładzie wewnętrznym. Mniejsze donice zamiast osobnego pojemnika na wodę zaopatrzone są w kanał wlewowy, który prowadzi do zbiornika wody. Nie ma obawy, ze korzenie roślin będą „stały” w wodzie, ponieważ od zbiornika z wodą separuje je specjalna warstwa izolująca. Rośliny same pobierają, więc z gleby taką ilość wody i zawartych w niej substancji odżywczych, jakie są dla nich optymalne.

  Moda na storczyki

Uzupełnianie wody w pojemniku jest proste i wygodne a kontrolę nad ilością wody w pojemniku i rzecz jasna poziomem wilgotności w samej doniczce, zapewnia wskaźnik poziomu wody, który jest integralną częścią systemu. Co ciekawe w zależności od rozmiaru donicy, ten system nawadniania działa nawet do 12 tygodni? System sprawdza się zarówno przy uprawie roślin wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Na dnie donicy znajduje się specjalna śruba, która po usunięciu odprowadza nadmiar wody z doniczki, nawet przy silnych opadach deszczu. Nie ma wiec obaw, ze roślina przegnije.

System, jaki proponuje Lechuza, jest wiec rozwiązaniem nie tylko dla osób planujących wyjazd na urlop, ale też dla wszystkich, którzy kochają rośliny, a nie mogą poświęcać ich pielęgnacji zbyt wiele czasu.

  • Na zewnątrz i wewnątrz domu

Wiele rozwiązań mimo funkcjonalności ma też swoje wady, w tym wypadku jednak, trudno się ich doszukać. Doniczki tej prestiżowej marki mają nowoczesny designe a prostota projektu i geometryczny kształt, sprawia, że z powodzeniem wkomponowują się w stylistykę zarówno klasyczną, śródziemnomorską, minimalistyczną czy nawet rustykalną. Doniczki niemieckiej firmy Lechuza wykonywane są z materiałów najwyższej jakości, odpornych na wahania temperatury i silną ekspozycję słoneczną. Nie pękają na mrozie i nie tracą kolorów wystawione na słońce, z powodzeniem sprawdzą się, więc zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Chętnie stosowane są do dekoracji wnętrz przez firmy, ponieważ marka Lechuza podnosi prestiż wnętrza i jest świadectwem dobrego smaku i klasycznej elegancji. Jedynym minusem może być tu cena produktu, jednak, jeśli porównamy koszt zainstalowania automatycznego systemu nawadniania i dodamy do niego cenę ładnej, dużej, eleganckiej i naprawdę dobrej jakościowo doniczki dojdziemy do wniosku, że inwestycja warta jest ceny.

Podsumujmy więc – co zyskujemy wybierając markę  LECHUZA?

  • Doniczki tej marki są lekkie i nietłukące, nie straszny im mróz i długotrwała ekspozycja słoneczna.
  • Każda doniczka tej firmy wyposażona jest w automatyczny i niezwykle prosty system nawadniania roślin, który dostarcza roślinom wodę przez całe tygodnie,
  • Większe pojemniki mają wmontowaną funkcję antyprzelewową, dlatego można je stosować również na zewnątrz
  • Eleganckie wzornictwo i wysokiej jakości materiały z jakich są wykonane te pojemniki gwarantują trwałość i uniwersalność stylistyki.
  • System nawadniania, jest niezwykle prostym a zarazem unikalnym patentem,  opracowanym i sprawdzonym przy udziale specjalistów i wiodących instytutów naukowych.
  Pędzenie hiacyntów

Zostaw odpowiedź

 

facebook