Moda na storczyki

Storczyki są delikatnymi, ozdobnymi kwiatami, dlatego są coraz chętniej wybierane na prezenty. Wraz z modą na storczyki wzrasta także ilość miłośników roślin ozdobnych, którzy decydują się na ich uprawę w warunkach domowych. Aby z sukcesami hodować storczyki w domu, warto jest zapoznać się ze specyficznymi potrzebami tych roślin. Oryginalne storczyki są bowiem dosyć kapryśne, ale efekt w postaci pięknych kwiatów wart jest cierpliwości, włożonej w ich pielęgnację.

W naturalnym środowisku storczyki rosną przede wszystkim w lasach równikowych i na skalistych wybrzeżach. Nie zamieszkują jedynie zimnych terenów polarnych oraz suchych i gorących terenów pustynnych. Rośliny mają formę epifitów – nie wyrastają prosto z ziemi, tylko rozwijają się przyczepione do konarów drzew. Wszystko to sprawia, że pomimo przeniesienia ich hodowli do domów, storczyki zachowały specyficzne preferencje dotyczące warunków uprawy.

Storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła. W warunkach naturalnych rosną pod okapem innych roślin, dlatego źle znoszą bezpośrednie intensywne słońce, które naraża liście storczyków na poparzenie. Storczykom nie służą także miejsca zbyt przyciemnione, gdyż brak światła powoduje zahamowanie ich kwitnienia. Idealnym miejscem do uprawy kwiatów jest okno od strony wschodniej lub zachodniej oraz temperatura około 25ºC w dzień i między 16-18ºC w nocy.

Storczyki dobrze czują się w otoczeniu o dużej zawartości wilgoci ale nie bezpośrednio w wodzie. Dlatego rośliny powinno się podlewać raczej rzadko i niezwykle oszczędnie, nie dopuszczając do pozostawania wody na dnie naczynia. Dobrym sposobem nawadniania storczyków jest zraszanie gleby spryskiwaczem lub moczenie doniczki w wodzie i po wyjęciu pozostawienie, aby odciekła. Przesadzając roślinę pamiętajmy, aby doniczka miała otwory w dnie, przez które pozbędziemy się nadmiaru wody. Ważne jest także podłoże, na jakim hodujemy storczyki. Mieszanka musi być bardzo lekka, przewiewna, bogata w duże kawałki kory i włókniste frakcje torfu wysokiego. Tylko takie podłoże zapewnia bowiem odpowiednią cyrkulację wody, chroniąc roślinę przed przemoczeniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy storczyk nie został przelany, warto jest uważnie obserwować roślinę. Zbyt duża ilość wody objawia się najpierw wiotczeniem liści a potem gniciem systemu korzeniowego.

  Rośliny balkonowe zimą

Ważnym aspektem pielęgnacji storczyków jest też odpowiednie nawożenie, preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji tego typu roślin np.: marki Pokon. Storczyki można nawozić przez cały rok z częstotliwością raz na dwa tygodnie, należy to jednak robić ostrożnie, precyzyjnie dobierając ilość użytej odżywki. Specjalna zakrętka nawozu Pokon z miarką ułatwia dobranie odpowiedniej dawki nawozu, a sam preparat jest bardzo wydajny. Pokon zawiera zbilansowane proporcje witamin i mikroelementów, dobranych specjalnie do wymagań storczyków, dzięki czemu wspomaga wielokrotne kwitnienie roślin.

Pielęgnując storczyki warto też zadbać o ich korzenie, szczególnie część powietrzną, znajdującą się ponad warstwą ziemi w doniczce. Korzenie możemy spryskiwać wodą z odżywką lub sięgnąć po sprawdzone preparaty do ochrony roślin np: odżywkę w sprayu Pokon Plant Power, zawierającą chitozan – substancję produkowaną z pancerzyków skorupiaków morskich. Środek jest biologiczny, w pełni neutralny dla ludzi i zwierząt, a dzięki zawartości substancji odżywczych, zwiększa odporność roślin i korzeni. Aby poprawić wygląd storczyków, wystarczy raz w tygodniu spryskać preparatem powietrzne korzenie roślin. Storczyki kwitną średnio raz-dwa razy do roku. Po przekwitnięciu można delikatnie odciąć część łodygi na której był kwiat uważając, aby pozostała część miała co najmniej trzy oczka. Dzięki takiemu zabiegowi storczyk powinien wypuścić nowe pędy kwiatów. Aby dodatkowo wspomóc kwitnienie rośliny w okresie jesiennym ograniczamy podlewanie i przenosimy storczyk w zacienione miejsce o niższej temperaturze. Po trzech-czterech miesiącach spoczynki, najlepiej na wiosnę, przenosimy roślinę ponownie do jasnego pomieszczenia i zaczynamy intensywne podlewanie oraz nawożenie.

Zanim rozpoczniemy hodowlę storczyków, warto jest zapoznać się ze specyficznymi potrzebami tych roślin. Odpowiedni pielęgnowane storczyki to rośliny wielosezonowe, które co roku będą cieszyły oczy gości i domowników efektownymi, kolorowymi kwiatami.

źródło:

www.otopr.pl

Zostaw odpowiedź

 

facebook