System nawadniający w ogrodzie – sprytny sposób na pielęgnację zieleni

Krok pierwszy: projekt

Przed przystąpieniem do budowy systemu nawadniającego, należy najpierw stworzyć jego projekt. Powinniśmy przede wszystkim rozplanować położenie elementów nawadniających w taki sposób, by system był możliwie jak najbardziej wydajny i ergonomiczny (na przykład nie umieszczajmy elementów nawadniających tuż obok oczka wodnego czy betonowego placyku). Przy rozplanowywaniu położenia poszczególnych elementów systemu miejmy na uwadze także zasięg działania i poziom równomiernego dostarczania wody na dany obszar. Warto wiedzieć, że zraszacze mogą dostarczyć wodę w sposób równomierny jedynie do 60% powierzchni, która znajduje się w ich zasięgu; dalsza część terenu jest zatem nawodniona słabiej i nierównomiernie. Planując system nawadniający, warto również podzielić ogród na sekcje, w których znajdą się urządzenia wyłącznie jednego rodzaju. Jest to przydatne, ponieważ różne rodzaje roślin potrzebują różnej ilości wody; na przykład zraszacze turbinowe świetnie sprawdzą się w przypadku trawy, natomiast linie kroplujące lepiej posłużą roślinom wrażliwym na nadmierną ilość wilgoci.

Ułożenie instalacji

Jeśli zakupiliśmy wszystkie niezbędne elementy, powinniśmy rozpocząć pracę od rozłożenia ich na trawie i sprawdzenia, czy są kompletne; upewniamy się również, czy mamy potrzebne narzędzia. Kolejnym krokiem jest pocięcie przewodów na kawałki odpowiedniej długości, a także próbny montaż wszystkich niezbędnych rozdzielaczy, złączek i łączników. Jeśli wszystko się zgadza i pasuje do siebie, pozostaje nam wstawić zawory w przygotowany wcześniej dół, podłączyć do puszki przyłączeniowej i wykonać resztę czynności niezbędnych do połączenia wszystkich elementów systemu nawadniającego.

Zalety takiego rozwiązania

Dlaczego systemy nawadniające są wartym rozważenia rozwiązaniem? Po pierwsze – po zamontowaniu takiego systemu i wprowadzeniu odpowiednich ustawień możemy mieć pewność, że nasz ogród będzie właściwie nawadniany. Po drugie, system nawadniający często jest automatyczny, co oznacza, że nie musimy zbytnio ingerować w sam proces nawadniania. Świetnym rozwiązaniem, usprawniającym działanie systemu, jest także zastosowanie czujnika deszczu – jeśli dany poziom wilgoci w powietrzu zostanie przekroczony, system nie uruchomi się, co uchroni rośliny przed zbytnim nawodnieniem.

  Rok w ogrodzie - lipiec

System nawadniający to świetne rozwiązanie w przypadku osób, które posiadają duże ogrody, a nie mają czasu, by zajmować się ich regularnym ręcznym nawadnianiem. Automatycznie działające zraszacze czy linie kroplujące zapewnią właściwą ilość wody całej roślinności znajdującej się w ogrodzie.

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym, zielonym ogrodem, musimy systematycznie nawadniać znajdującą się w nim roślinność – szczególnie w momencie, gdy od dłuższego czasu nie odnotowujemy opadów atmosferycznych. Nie musimy jednak poprzestawać na tradycyjnych rozwiązaniach, takich jak zwykły zraszacz czy wąż wodny; możemy wyposażyć swój ogród w specjalny system nawadniający. Jak go zbudować?

Zostaw odpowiedź

 

facebook