Begonia zimowa w domu

Swoją sławę zawdzięcza temu, że praktycznie przez cały rok rozwija nowe kwiaty. Wobec tego, najwięcej begonii zawsze znajdziemy w kwiaciarniach jesienią i zimą, gdyż to jedna z niewielu roślin, która ze względu na swoją specyfikę, jest dostępna w sprzedaży przez cały rok.

Innymi zaletami opisywanego kwiatu jest chociażby to, że bardzo dobrze adaptuje się w mieszkaniu i nie traci na swojej urodzie przez bardzo długi czas. Nawet jeżeli przestanie kwitnąć, to wystarczy ją przyciąć, aby szybko odzyskała wigor i wypuściła nowe pączki. Oczywiście nie oznacza to, że jest ona rośliną wieczną, gdyż w warunkach domowych wytrzymuje maksymalnie około dwóch lat. Begonia elatior nie jest kwiatem naturalnym, lecz została otrzymana przez człowieka w wyniku wielu krzyżówek z innymi gatunkami. Jest to roślina stosunkowo łatwa do skrzyżowania, więc dosyć często hodowcy tworzą coraz to nowsze odmiany begonii.

Kwiaty begonii zimowej mają kształt kulisty i są wypełnione wieloma ślicznymi płatkami. Barwy tego gatunku są ciepłe i dominuje w nich róż, czerwień oraz różne odcienie żółtego. Begonia w momencie kupna ma średnicę około 25 cm, a w miarę wzrostu może osiągnąć 40 cm. Pędy tego kwiatu są grube, lecz niestety bardzo łamliwe, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie. Wspomniane pędy służą do magazynowania wody, więc można z tego wyciągnąć wniosek, że begonia nie lubi nadmiernego podlewania. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia tej rośliny.

Begonia nie jest specjalnie wybredna w kwestii pielęgnacji. Jesienią i zimą należy zapewnić jej miejsce, w którym będzie miała jak najlepszy dostęp do światła słonecznego. Wobec tego, najlepszym wyborem będzie umieszczenie jej na parapecie, lecz trzeba przy tym pamiętać, aby chronić ją od mrozu, kiedy otwieramy zimą okno w celu przewietrzenia mieszkania. Begonia jest rośliną, która doskonale radzi sobie z suchym powietrzem, a to za sprawą mechanizmu zabezpieczającego przed zbyt dużą utratą wody. Nie należy zraszać rośliny oraz stawiać jej nad kaloryferem – roślina tego zwyczajnie nie lubi. W porze letniej begonia może przebywać cały czas na balkonie lub tarasie, najlepiej w delikatnie zacienionym miejscu. Opisywana roślina jest bardzo wrażliwa na spadek temperatury, więc wczesną jesienią temperatura przez dzień jest jeszcze niekiedy wysoka, lecz wieczorem spada i dlatego powinniśmy zabrać na noc kwiat do mieszkania.

  Paprotki doniczkowe

Jeżeli chcemy uprawiać begonię, to powinniśmy wiedzieć jeszcze o kilku rzeczach. Najlepsze światło dla tej rośliny, to światło rozproszone. Zbyt silne promienie słoneczne mogą wywoływać mało estetyczne plamy na kwiatach i liściach. Najlepszą temperaturą dla begonii to 18-20 stopni Celsjusza, a temperatura poniżej 10 stopni jest już dla rośliny szkodliwa. Podlewanie begonii najlepiej realizować tak, aby podłoże było ciągle delikatnie wilgotne. Postarajmy się nie moczyć przy tym kwiatów, gdyż roślina źle to znosi. Podłoże pod wspomnianą roślinę powinno być lekkie, przepuszczalne oraz mieć odczyn delikatnie kwaśny. Nie należy tej rośliny przesadzać w trakcie jej kwitnienia, lecz dopiero w momencie, gdy obecna doniczka stanie się zbyt mała.

Artykuł został przygotowany przez firmę Kwazar Corporation Sp. z o.o..

Jednym z najciekawszych przykładów roślin doniczkowym jest tytułowa begonia zimowa (Begonia elatior).

Zostaw odpowiedź

 

Jeden komentarz

  1. Maricocha
    Maricocha
    18 paź 2021

    Lubię ją, bo bardzo długo jest piękna 😉

facebook