Symboliczne znaczenie barw kwiatów

Niegdyś wiadomości przekazywane były za pomocą kwiatów, zaś na zmianę znaczenia danej rośliny wpływ miał jej rodzaj, a także barwa. Ostatnio coraz częściej sięgamy po tą dawną wiedzą interpretują znaczenie bukietu wręczonego przez przyjaciela, kolegę, a nawet przyjaciółkę. Kocha? Lubi? Szanuje? A może …zazdrości? Warto znać symbolikę barw, by właściwie odczytać sygnały płynące z  pachnącego podarunku.

fot.BKH

Czerwień to barwa odwagi, ale także namiętności i płodności. To kolor miłości i uczuć o podtekście seksualnym. Czerwony bukiet kwiatów, mówi: Kocham cię i pragnę. Szczególnie czerwona róża jest symbolem miłości, kwiatem kochanków.

Biel to symbol czystości, niewinności, ale też radości i mądrości. Białe kwiaty, a szczególnie białe różyczki oznaczają młodą miłość, dlatego też często są postrzegane jako kwiaty odpowiednie na wesele.

Błękit to kolor pełen symboliki, niemal tak bogatej jak w przypadku czerwieni. Oznacza spokój, świeżość, ale również dynamizm i inspiracje, a także przyjaźń. Błękitny kwiat symbolizuje głębokie przywiązanie i deklaracje przyjaźni, a – w przypadku kobiety – wierności tej jedynej.

Żółty jest kolorem pełnym sprzeczności. Dla jednych oznacza nienawiść i zdradę, stał się również symbolem fałszu, bezwstydu, wrogości. Obecnie coraz częściej interpretuje się go jako symbol przyjaźni, radości i troski o drugą osobę.

Fiolet to barwa równie wieloznaczna, jak kolor żółty. Może symbolizować smutek i żałobę, w miłości oznacza rozstanie. Jednak fioletowe róże uważane są za kwiaty mistyczne, zaś ich wręczenie jest wyrazem zachwytu i pożądania.

Zieleń to kolor nadziei i zwycięstwa, symbolizuje również płodność i nieśmiertelność, a także wyroki losu. Mimo, iż w Polsce nie ma zwyczaju wręczania zielonych kwiatów, to niekiedy warto złamać tę zasadę i podarować komuś … nadzieję. O magicznych właściwościach tego koloru przekonuje poszukiwanie zielonej kończyny na szczęście.

  Historia Dnia Babci i Dziadka

Róż to kolor namiętności, ale także symbol delikatności, kobiecości, wytworności oraz elegancji. Kwiaty o tej barwie stanowią deklarację sympatii, a ich dokładne znaczenie zależy od nasycenia barwy płatków. Głęboki róż to wyraz uznania oraz wdzięczności, natomiast jasny róż  oznacza podziw i radość.

Pomarańczowy jest symbolem spontaniczności, zdecydowania i optymistycznego podejścia do życia. To również entuzjazm, pożądanie i nadzieja.  Bukietem w tym kolorze wyrazi nie tylko podziw i zainteresowanie, ale również podniesie osobę obdarowaną na duchu.

opracowanie własne

Zostaw odpowiedź

 

facebook