STYLOWE GERBERY

Gerbery – od lat cieszą nasze oko w wazonach, coraz częściej spotkać je można również w doniczkach oraz innych aranżacjach.

Swój urok gerbery zawdzięczają „stokrotkowatym” koszyczkom kwiatowym oraz pięknym pastelowym barwom.

Są to zarówno piękne kwiaty cięte jak i trwałe rośliny doniczkowe. Gerbery wyróżniają się wieloma dobrymi cechami: pędy kwiatowe są bardzo mocne, rośliny maja zwarty pokrój, trwałe kwiaty.

Niektóre odmiany uprawiamy w donicach na wolnym powietrzu. Dobrze czują się w miejscach nasłonecznionych ( w początkowej fazie rośliny ustawiamy w miejscu półcieniste, a po kilku, kilkunastu dniach przenosimy w miejsce nasłonecznione)

Istnieje bardzo wiele odmian gerber., w jedno lub wielobarwnych odcieniach kolorów: fioletowego, żółtego, białego,pomarańczowego, różowego .Ich koszyczki kwiatowe dzielimy na pełne, półpełne i pojedyncze z jasnym lub ciemnym środkiem.

Uprawa w mieszkaniu:doniczkę trzymamy w jasnym miejscu np. na parapecie, jeśli powietrze w pokoju jest zbyt suche liście należy spryskiwać wodą ( odstrasza to również przędziorki).

Uprawa na dworze: doniczki z gerberami można przenieść na taras czy do ogrodu w maju, gdy miną nocne przymrozki. Można je również posadzić na rabacie. Do sadzenie używamy świeżej ziemi dla roślin doniczkowych. Podlewamy co klika dni a raz w tygodniu nawozimy nawozem płynnym.

W październiku przenosimy rośliny do jasnego pomieszczenia z temperaturą ok. 12-15 st.C. Zasilamy co 3 tygodnie, umiarkowanie podlewamy. W lutym doniczki ustawiamy w cieplejszym miejscu.

Szkodniki: mszyce – aby je zwalczyć stosujemy pałeczki, które wkładamy do ziemi wokół rośliny ( wzbogacają one również podłoże w substancje odżywcze). Aby zapobiec chorobom grzybowym nie wolno dopuszczać do ich nadmiernego, stałego zawilgocenia.

Kompozycja w wazonie– najlepiej nadają się do tego gerbery odmian dużych długopędowych. Najdłużej świeżość zachowują proste pędy z kwiatami rozwiniętymi w pełni. Łodygi powinny być zanurzone w wodzie na długość ok.15 cm inaczej będą gnić. Wodę należy regularnie zmieniać.

  IPM Essen 2011 - galeria zdjęć

Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Opracowanie na podstawie „Mój piękny Ogród” IV 2003

Zostaw odpowiedź

 

facebook