
Asparagus (Asparagus) Asparagus jest spokrewniony ze szparagiem jadalnym, pochodzi z Afryki Wschodniej. Charakteryzuje się niezwykłymi, delikatnymi, falistymi gałązkami.
Latem najlepiej podlewać dość obficie. W okresie zimy wskazane jest zasilanie co trzy –cztery tygodnie.
Asparagus jest odporny na ataki szkodników. Jedynie zbyt mała ilość światła w okresie wegetacji może spowodować pojawienie się mszyc. Ze względu na delikatną budowę, owady jest bardzo trudno wytępić, nie uszkadzając samej rośliny.
Polecana jest do wnętrz o małej ilości światła. Źle czuje sie w miejscach zbyt nasłonecznionych.
Latem podlewamy umiarkowanie, tak aby ziemia była lekko wilgotna, zimą – nie częściej niż raz w tygodniu.
Została odkryta w połowie ubiegłego wieku. Osiąga tylko 30 – 50 cm wysokości. Liście ma owalne, podłużne i spiczasto zakończone. Kwiaty są średniej wielkości, kolba jest zwykle proporcjonalna do otaczającej ją lśniącej czerwonej, różowej, białej lub cętkowanej pochwy. W odpowiednich warunkach może kwitnąć przez cały rok.
Stanowisko powinno być ciepłe, dobrze oświetlone, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca. Anturium nie znosi wody zimnej oraz wody zawierającej wapń. Nie należy spryskiwać kwiatów, gdyż powstaną plamy.

Cyklamen (Cyclamen)
Uprawiane rośliny pochodzą od cyklamena perskiego (Cyclamen persicum), którego ojczyzną jest Azja Mniejsza.
Dzięki pracy hodowców uprawiane cyklameny mają liście zdobione pięknymi srebrzystymi wzorami, a kwiaty różnej wielkości i w szerokiej gamie barw – od białych przez odcienie różu i fioletu do czerwieni.
Jeżeli chcemy by cyklamen czuł się dobrze w naszym mieszkaniu i długo cieszył nas swoimi kwiatami, należy postawić go w miejscu jasnym i przewiewnym. Ziemia powinna być stale wilgotna. Dobrze jest podlewać na podstawkę, ale po wsiąknięciu resztę wody ze spodka wylać, gdyż roślina nie powinna stać w wodzie.
Właściwe dla niej będzie stanowisko półcieniste. Podlewamy regularnie, dość obficie. Wodę lejemy do doniczki i do lejka utworzonego przez liście. Roślina jest mało wrażliwa na suche powietrze w mieszkaniu, choć spryskiwanie sprzyja jej wzrostowi.
Nawozimy ją bezpośrednio do ziemi w doniczce wiosną i latem co 3 tygodnie, bardzo silnie rozcieńczonym nawozem mineralnym dla roślin doniczkowych.
Szkodniki i choroby nie występują. Gnicie podstawy rośliny jest spowodowane nadmiernym podlewaniem, korzenie z braku tlenu zamierają.

Aechmea ‘Blue Rain’
Roślina ta potrzebuje wysokich temperatur przez cały rok i wysokiej wilgotności powietrza. Preferuje półcień, gdyż pochodzi z podszycia lasu. Podlewamy obficie odwapnioną wodą, gdy powierzchnia ziemi zaczyna wysychać. Od listopada do lutego ograniczamy ilość wody. W lecie nawozimy raz na dwa tygodnie standardową odżywką.
Zbyt wyrośnięte rośliny przycinamy wiosną, ale nie więcej niż do jednej trzeciej wysokości.
Guzmanie lubią stanowiska dobrze oświetlone, ale latem należy je chronić przed silnym nasłonecznieniem. Najlepsza temperatura zimą to 15-18ºC, latem 18-24ºC. Gdy temperatura spada, roślina może gnić u podstawy. Latem należy podlewać często, 2-3 razy w tygodniu; zimą – raz w tygodniu. Środkowy lejek utworzony przez liście należy napełniać wodą do 2,5 cm głębokości. Latem trzeba zraszać często, możliwie codziennie.

Guzmania ‘Jack Kuranda’
W regionie Pacyfiku, gdzie kordylina rośnie w naturalnym środowisku, można zobaczyć jej nagie pędy, które ukazują się w miarę opadania liści.
Biuro Kwiatowe Holandia jest organizacją działającą na rzecz producentów, importerów
i eksporterów holenderskich. Zajmuje się marketingiem i promocją kwiatów ciętych i roślin doniczkowych. Propaguje wiedzę o rozmaitych gatunkach i odmianach kwiatów, sposobach ich użycia w kompozycjach. Informuje o najnowszych trendach w europejskiej florystyce. Jest organizacją typu non profit, całkowicie utrzymującą się ze składek jej członków. Biuro Kwiatowe Holandia bierze udział w wielu zagranicznych giełdach branżowych, organizuje szkolenia, sympozja i pokazy produktowe dla florystów.
Zostaw odpowiedź