Storczyk

Storczyki swoją sławę oraz popularność zdobyły dzięki pięknym kwiatom. Na jednym pędzie wyrasta ich od kliku do kilkunastu, bardzo trwałych utrzymujących się na pędzie nawet do 2 miesięcy. Storczyk potrafi wypuszczać nowe pędy kwiatowe przez cały rok. Kwiaty mimo swojego delikatnego wyglądu są sztywne i mocne ( pokryte są warstwą substancji woskowej).
Do dobrego rozwoju potrzebują światła, najlepiej ustawiać je w pobliżu okna jednak nie na bezpośredniej wystawie na słońce. Rośliny którym brakuje promieni słonecznych bardzo szybko zrzucają pąki kwiatowe. W zimie temperatura powietrza w otoczeniu storczyków powinna być w ciągu dnia ok 22 st.C a w nocy troszkę niższa ( ale nie poniżej 16 st.C).
Po przekwitnięciu kwiatów, pędy ścinamy nad trzecim, czwartym kolankiem. Z górnego oczka wyrośnie później pęd kwiatowy.

Podłoże ? specjalna przepuszczalna, mieszkanka podłoża dla storczyków ( jej skład: kawałki kory, torfu, kuleczek styropianowych oraz węgla drzewnego). Używamy doniczek z dziurkowanymi ścianami, ułatwiają one przewietrzanie i odprowadzanie wody.
Nawożenie- stosujemy nawóz przeznaczony dla storczyków.
Podlewanie- najlepiej ustawiać je w większym pojemniku i zraszać obficie wodą, można też postawić doniczkę ( jeśli jest pojemnik przepuszczalny) w wodzie na kilkadziesiąt minut.
Rośliny lubią też zraszanie ale tylko gdy otoczenie jest jasne i ciepłe inaczej zaczną gnić. Zraszamy zawsze przed południem. Podlewamy średnio raz na tydzień, a w okresie zimowym raz na 2-3 tygodnie. Stosujemy wodę o temperaturze pokojowej.
Szkodniki- na liściach łatwo osiedlają się wełnowce oraz tarczniki. Wcześnie wykryte można łatwo zetrzeć szmatką z liści bez żadnej szkody dla storczyka.
Istnieje wiele odmian o różnych kolorach kwiatów, a także o różnej ich wielkości np. odmiany storczyka Phalaenopsis equestris mają małe kwiaty, co ułatwia ich rozróżnienie od wielkokwiatowych odmian.
Przesadzanie- rośliny uprawiane w doniczkach przesadzamy co 2-3 lata. Stosujemy podłoże przeznaczone dla storczyków. Rośliny najlepiej przesadzać w okresie między lutym a majem.
Prace podczas przesadzania: wyciągamy delikatnie bryłę korzeniową z doniczki, obcinamy zaschnięte części korzeni oraz obsypujemy luźną ziemię. Do doniczki sypiemy trochę keramzytu oraz warstwę podłoża i umieszczamy w niej roślinę i przysypujemy korzenie podłożem. Delikatnie ubijamy ziemię. Następnie codziennie spryskujemy roślinę wodą a po tygodniu takich zabiegów zaczynamy normalny sposób podlewania.

  Tatarak trawiasty

Opracowanie na podstawie:
?Mój Piękny Ogród? 11/2000

Zdjęcia:
Katarzyna Talaga

Zostaw odpowiedź

 

facebook