Relacja z warsztatów fotografii dla florystów

 W środę 14 września, podczas zjazdu z okazji VI urodzin portalu E-FLORYSTYKA.PL, odbyły się warsztaty z fotografii florystycznej dla florystów, poprowadzone przez Agnieszkę Zakrzewską, autorkę bloga FotoFlorystyka (https://fotoflorystyka.weebly.com). Całość odbyła się w niezwykle klimatycznym miejscu – Ranczu w Dolinie w Puszczy Zielonce – które było doskonałą inspiracją i tłem do zdjęć wykonywanych podczas ćwiczeń.

Prowadzone przez Agnieszkę autorskie warsztaty fotografii mają jeden podstawowy cel – nauczyć florystów, jak atrakcyjnie i poprawnie technicznie fotografować swoje prace – nawet bez dostępu do studia fotograficznego i profesjonalnego sprzętu. Tak naprawdę, prościej byłoby nauczyć fotografowania w studio, ale jaki miałoby to sens, jeśli po powrocie z kursu prawie żaden z florystów nie ma do dyspozycji studia fotograficznego (a jedynie florystyczne)? Dlatego na tych warsztatach uczestniczki uczyły się jak wykorzystać to, do czego prawie każdy z nas ma dostęp, jak zorganizować robienie zdjęć jeśli nie mamy dużo czasu (wiadomo, floryści zawsze pracują w pośpiechu), miejsca (większość kwiaciarni jest przecież niewielka) i światła.

Kilkugodzinna sesja warsztatowa rozpoczęła się od podzielonej na dwa bloki sekcji teoretycznej, podczas której na podstawie prezentacji i wielu przykładów zdjęć omówione zostało to, na co floryści powinni zwrócić uwagę przy fotografowaniu swoich pracy – światło, kąt, kadr, ostrość, tło itp. – i jak nie bać się aparatu.

Dalej zrobiło się już bardziej technicznie – poruszony został chyba jeden z najważniejszych tematów, czyli jak fotografować prace florystyczne w źle oświetlonych miejscach, by nie musieć stosować wbudowanej w aparat lampy błyskowej, która sprawia że kwiaty wyglądają na stare, a całe zdjęcie jest nieatrakcyjne. Temat trudny, ale efekty przynosi ogromne – czego najlepszym dowodem była przeprowadzona na miejscu demonstracja.

Po zakończeniu części teoretycznej uczestniczki stanęły przed nie lada wyzwaniem – przy wykorzystaniu całej wiedzy i technik, które zostały omówione, miały sfotografować swoje prace wykonane na poprzednich dniach warsztatów. Na pierwszy ogień poszła biżuteria florystyczna, czyli stosunkowo łatwe do sfotografowania małe formy, a potem przyszedł czas na większe wyzwanie – fotografowanie bukietów

Czas ćwiczeń upłynął niezwykle szybko, wypełniony pracą i pytaniami, i przyszła pora na zaprezentowanie swoich dokonań i ich ocenę. Dziewczyny prezentowały swoje prace, które następnie były omawiane pod kątem techniki, aranżacji, pomysłu itp, zastanawiając się, co jest dobrze, a co przydałoby się w danym zdjęciu jeszcze trochę poprawić.

Biorące udział w warsztatach florystki udowodniły, że – jako dusze artystyczne i kreatywne – mają ogromny potencjał do pracy z aparatem fotograficznym – i wykonane podczas tych warsztatów zdjęcia były tego doskonałym potwierdzeniem!

Więcej zdjęć i informacji na temat fotografii dla florystów oraz warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Zakrzewską znajdziecie na stronie https://fotoflorystyka.weebly.com

  Bratek czyli fiołek ogrodowy

Zostaw odpowiedź

 

facebook