Bratek czyli fiołek ogrodowy

Łacińska nazwa tej popularnej dwuletniej rośliny brzmi Viola wittrockiana.

W okresie wiosennym uprawiana na balkonach, w ogrodach czy na cmentarzach. Bratki dobrze znoszą przymrozki do 5 st.C. Kwitnienie zaczynają w marcu.

Rozsadę bratków najczęściej kupujemy w kwiaciarni, centrum ogrodniczym. Zazwyczaj mają one już kwiaty.

: W sprzedaży jest wiele odmian różniących się wielkością kwiatów, kolorami, oraz długością okresu kwitnienia ( odmiany miniaturowe – spokrewnione z fiołkiem trójbarwnym- np. z serii Rocky, Alpine, które potrafią kwitnąć nawet do lipca).

Bratki mają bardzo szeroką gamę kolorów m.in. ciemnogranatowe, fioletowe, niebieskie, bordo, brązowe- cynobrowe, żółte, białe, a także dwu- i wielobarwne.

 Bratki można otrzymać z nasion samemu. Wysiewamy je ( czerwiec) w skrzynce ( ziemia uniwersalna) lub na grządce. Gdy siewki będą miały 2-3 liście, przesadzamy je na rozsadnik, gdzie zimują. Rośliny przykrywamy agrowłókniną lub gałązkami iglaków. Wiosną sadzimy je w skrzynce z ziemią uniwersalną, lub ziemią ogrodową zmieszaną z piaskiem i torfem. Rośliny należy regularnie zasilać nawozami dla roślin balkonowych ( co 7-10 dni) oraz podlewać. Dla ułatwienia można przed ich posadzeniem zmieszać podłoże z granulowanym nawozem o długotrwałym działaniu np. Osmocote. Po przekwitnięciu rośliny staja się mało atrakcyjne, wtedy należy je wyrzucić.

Opracowane na podstawie:
Kwietnik, Marzec 2005
Zdjęcia: E-FLORYSTYKA.PL
  STARS FOR EUROPE Bożonarodzeniowa wystawa gwiazd betlejemskich

Zostaw odpowiedź

 

facebook