Oczko wodne – 5 stref roślinnych

Jakże ważnym elementem naszego ogrodu jest woda. Wypełnia ona oczka wodne, płynie w strumykach czy przelewa się z ogrodowych wodospadów. W otoczeniu wody bardzo dobrze czuje się wiele gatunków roślin. Razem tworzą przecudne aranżacje.

Oczko wodne obsadzamy roślinami zgodnie z zasadą 5 stref głębokości. Podział na strefy kształtuje się następująco:

STREFA WODY GŁĘBOKIEJ

Rosną w niej rośliny o pływających liściach i korzeniących się w dnie oczka. Ta strefa zaczyna się od głębokości około 40 cm a maksymalnie powinna mieć 80-100 cm , aby woda zimą nie zamarzała do samego dna.

Rośliny występujące w tej strefie:

o liściach pływających: lilie wodne Nymphaea ( grzybienie) (na zdjęciu), grążel żółty Nuphar lutea (na zdjęciu) -karpy grzybieni nie sadzimy bezpośrednio w dnie stawu, ale w specjalnych plastikowych koszach, które ustawiamy na dnie, oraz o liściach podwodnych: rogatek Ceratophyllum, moczarka kanadyjska Elodea, wywłócznik Myriophyllum

  

Grążel żółty fot.E-FLORYSTYKA.PL 

                                      

  Lilia wodna  fot.E-FLORYSTYKA.PL

fot.E-FLORYSTYKA.PL

STREFA WODY PŁYTKIEJ

Jej głębokość to od 10- 40 cm. W strefie tej dobrze rosną gatunki szuwarowe np. łączeń baldaszkowy Butomus umbellatus i jeżogłówka Sparganium oraz niewysokie rośliny kwitnące np. boborek trójlistkowy Menyanthes trifoliata i rozpław sercowaty Pontederia cordata, czy kosaciec żółty Iris pseudocorus (na zdjęciu).

  Kosaciec żółty fot.E-FLORYSTYKA.PL  

STREFA BAGIENNA

woda sięga głębokości 10 cm i styka się z brzegiem. Rośliny rosnące w tych warunkach to: krwawnica pospolita Lythrum salicaria, knieć błotna czy kaczeniec Caltha palustris. Kaczeniec jest rośliną najwcześniej zaczynającą wegetację po zimie. Bardzo dobrze czuje się ona w strefie przejściowej między wodą a lądem, czyli w warunkach ciągłych zmian wody w zbiorniku.

  Rok w ogrodzie - marzec

Kaczeniec fot.E-FLORYSTYKA.PL

  fot.E-FLORYSTYKA.PL

STREFA WILGOTNA

Strefa ta nie jest zalewana wodą ale charakteryzuje się wysokim poziomem wody gruntowej.

Wilgotne podłoże odpowiada roślinom: kosaciec syberyjski Iris sibirica (na zdjęciu), tojeść rozesłana Lysimachia nummularia, pełnik Trollius ( na zdjęciu)

   Irys syberyjski fot. E-FLORYSTYKA.PL  

  

Pełnik  fot.E-FLORYSTYKA.PL 

OTOCZENIE STAWU czyli strefa brzegowa

Strefa znajduje się poza zasięgiem wody w stawie. W zakresie strefy brzegowej mogą rosnąć rośliny ogrodowe. Wybierać należy rośliny które harmonizują z roślinnością rosnącą w zbiorniku np. liliowce ( na zdjęciu), barwinek Vinca ( na zdjęciu), kalina Viburnum, klon palmowy Acer palmatum czy dereń kwiecisty Cornus florida.

Liliowiec fot.E-FLORYSTYKA.PL 

                         

Barwinek pospolity fot.E-FLORYSTYKA.PL  

  

fot.E-FLORYSTYKA.PL

 

Opracowanie:

E-FLORYSTYKA.PL na podstawie Mój Piękny Ogród wydanie specjalne 4/2005

Zdjęcia:E-FLORYSTYKA.PL

Zostaw odpowiedź

 

facebook