Rok w ogrodzie – marzec

 Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, przebiśniegi, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Wczesnowiosenne byliny bardzo często są niewielkie i niepozorne. Z łatwością można je dostrzec na tle ostatnich płatów śniegu. Pomimo tego, że noce są zimne, a w dzień często wieje chłodny wiatr, kwiaty wiosenne dzielnie sobie radzą. Dzięki nim już marcu oraz kwietniu do naszego ogrodu zawita wiosna i będziemy mogli cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.
Kiedy tylko gleba przeschnie na tyle, że nie będzie się już lepić, powinniśmy ją spulchnić i bardzo starannie wyrównać jej powierzchnię. Usuńmy chwasty, pamiętając by czynność tą wykonywać regularnie. Wśród ogólnych prac koniecznych do wykonania w ogrodzie powinno znaleźć się również odłowienie ślimaków, ich obecności nigdy nie powinniśmy lekceważyć.
Stopniowo usuńmy z roślin zimowe zabezpieczenia, wciąż jednak chroniąc przez przymrozkami i nocnymi spadkami temperatury krzewy szczególnie delikatne i wrażliwe na mróz. Rozgarnijmy kopczyki ziemi okrywające róże. Osłony zdejmujmy w pochmurny dzień, tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że roślinom nie zagrożą gwałtowne skoki temperatury.
Z powierzchni trawnika wygrabmy śmieci, patyki, liście oraz suchą trawę. Najlepsze do tego celu będą grabie wachlarzowe. Zasypmy i wyrównajmy kretowiska, dociśnijmy kępy traw i wyrównajmy ich powierzchnię. Nawieźmy trawnik specjalnym nawozem do trawników bądź też wykorzystajmy azofoski, sól amonową lub mocznik. Wyrównaną ziemię obsypmy nasionami mieszanki traw, przykryjmy je warstwą ziemi lekko ją ubijając – nie wymyje ich deszcz i nie wydziobią ptaki.
Podwiążmy i podetnijmy róże wysokopienne. Podkładki róż, zadołowane jesienią, w marcu przygotujmy do sadzenia skracając ich korzenie i pędy na długości 12-15 centymetrów. Sadźmy je rzędami odległymi od siebie o 60-70 centymetrów, przy zachowaniu odległości między podkładkami 17-25 centymetrów.
Szklarnie przewietrzmy zapobiegając rozwojowi grzybów, a rośliny w nich uprawiane umiarkowanie podlejmy.
W sadzie i ogrodzie zwróćmy uwagę na każde nawet niewielkie pęknięcie, każdą ranę czy inną szkodę wywołaną przez mróz. Uzupełnijmy drzewostan moreli, brzoskwini, pigwy i winorośli właściwej. Marzec jest właściwym miesiącem na sadzenie krzewów jagodowych – porzeczek i agrestu. Nowo posadzone drzewa i krzewy owocowe podetnijmy, nadając im odpowiedni kształt. Morele i brzoskwinie możemy przycinać na krótko przed kwitnieniem. Jeśli obawiamy się przemarzniętych konarów, poczekajmy z ich cięciem do późnej wiosny, wtedy łatwo odróżnimy przemarznięte gałęzie. Pędy boczne, posadzonych w poprzednich latach żywopłotów, przytnijmy tak, by utrzymać planowany kształt, skróćmy, więc również ich szczytowe przyrosty.
Drzewa i krzewy zasilmy kompostem lub jednym z dostępnych w sprzedaży nawozów. Użyjmy nawozu wieloskładnikowego lub też przygotowanego specjalnie dla danego gatunku rośliny. Z powodzeniem zastosować możemy nawóz o spowolnionym działaniu.
Marzec jest odpowiednim miesiącem na wysiew nasion kwiatów jednorocznych bezpośrednio już do gleby, czy też doniczek, inspektów czy balkonowych donic oraz na rozsadzenie poprzez podział korzeni wcześniej kwitnących bylin. Usuńmy uschnięte kępy, obumarłe, chore, czy uszkodzone oraz zaatakowane przez pasożyty części kęp. Do ciepłego pomieszczenia przenieśmy rośliny przechowywane zimą w chłodnym pomieszczeniu. Gdy po miesiącu wypuszczą nowe pędy, zróbmy z nich sadzonki. Wysianym w lutym, kiełkującym roślinom zapewnijmy ciepłe i jasne miejsce oraz wysoką wilgotność powietrza. Siewki zbyt zagęszczone, rozpikujmy. Można także spróbować uzyskać wcześniejsze kwitnienie kwiatów, a w szczególności narcyzów oraz hiacyntów.
Marzec jest miesiącem wysiewu szarłatów, floksów, astrów chińskich, aksamitek, goździków Chabaud, celozji, szałwii. Znajdźmy dla nich ciepłe miejsca. Po wykiełkowaniu i podrośnięciu przepikujemy je i wysadzimy na stałe miejsce. Pod koniec miesiąca bezpośrednio do gleby wysiać możemy m.in. czarnuszkę, smagliczkę, miłka letniego, gipsówkę letnią, groszek pachnący oraz mak ogrodowy. Przez podział korzeni rozmnażać możemy byliny kwitnące latem i jesienią: lawendę, kuklik, gęsiówkę, marcinki, liliowce, floksy oraz rudbekie.
W marcu możemy naciąć szczepki do ukorzeniania z zimozielonych drzew oraz posadzić wybrane już wcześniej drzewa, krzewy i byliny.
Regularnie sprawdzajmy czy mszyca świerkowa zielona nie zaatakowała świerków. Zwalczmy różne choroby drzew, pleśnie, plamistości liści, raka drzew, zniszczmy gniazda i gąsienice motyli, usuńmy porażone przez mącznika części agrestu. Marzec to właściwy miesiąc na przeprowadzenie profilaktycznych oprysków drzew i krzewów zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Wykorzystać możemy Topsin lub Benlat, wypróbujmy również wywary ze skrzypu czy piołunu, znakomicie zabezpieczające przed infekcjami grzybiczymi. Po każdej ostrej zimie pień i konary drzew owocowych opukajmy drewnianym młotkiem. Przemarznięte miejsca z korą oddzieloną od drewna poznamy po głuchym odgłosie. Odstającą korę przybijmy do drewna gwoździkami i zabandażujmy zabezpieczając przed nadmiernym nagrzewaniem. Rany zgorzelinowe oczyśćmy z uszkodzonej kory i posmarujmy białą farbą emulsyjną z dodatkiem środków grzybobójczych W przypadku dużych ran i pęknięć, zastosujmy szczepienie mostowe w kwietniu. Oddzielnym zabiegiem powinno być opryskanie drzew Karboliną DNK, niszczącą zimujące jaja mszyc, miodówki jabłoniowej, piędzika przedzimka oraz larwy namiotnika jabłoniowego i misecznika śliwowca. Usuwajmy mumie owoców, będące źródłem choroby – brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych i pestkowych.
W ogrodzie warzywnym czas na wysiew i produkcję rozsad. Pod szkłem wysiejmy cykorię, seler naciowy, paprykę, pomidory, brokuły, sałatę głowiastą, rzodkiew, rzodkiewkę i kalarepę. Pod folią sałatę listkową, kędzierzawą, buraki ćwikłowe, białą kapustę i kapustę pekińską. Do gruntu wysiejmy mniszek lekarski, szpinak i groch perłowy. W zależności od pogody, przykryjmy folią uprawy warzyw ozimych. Rabarbar możemy przykryć skrzynkami lub czarna folią, przyśpieszy to jego zbiór, który będzie możliwy od końca marca. Pamiętamy jednak, by tak zabezpieczony rabarbar od czasu do czasu przewietrzać. W razie potrzeby uprawy zasilmy nawozami.
W marcu przesadźmy rośliny doniczkowe do większych doniczek. W zależności od wielkości pierwszej doniczki, wybierzmy średnicę większą o 2 centymetry, bądź nawet 4 centymetry. Roślin bardzo dużych już nie przesadzamy, wymieńmy im jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Rośliny doniczkowe możemy rozmnażać również przez podział lub sadzonki pędowe. Niektóre przytnijmy, pobudzając w ten sposób wzrost nowych pędów.
TEKST:PROJEKTOSKOP
FOT. E-FLORYSTYKA.PL
  Wiosna w ogrodzie

Zostaw odpowiedź

 

facebook