Metody podlewania kwiatów doniczkowych podczas nieobecności

Kiedy wybieramy się na urlop nie powinniśmy zapominać o naszych roślinach. Oto kilka skutecznych sposobów na to, jak zapewnić im przetrwanie podczas naszej nieobecności.

Skrzynka z podwójnym dnem – stosowana jest w przypadku bardzo wrażliwych na suszę roślin. Wykorzystuje się wówczas pojemniki z podwójną podstawą, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.
W takim pojemniku na spodzie umieszcza się naczynie z wodą, a poziom wilgotności kontrolowany jest przez wbudowane wewnątrz przewody.

Nawadnianie po sznurku – kwiaty doniczkowe gromadzi się w jednym miejscu i ustawia poniżej źródła wody (np. w postaci pełnej butelki). Pomiędzy tym źródłem, a doniczkami przeciąga się zraszające przewody np. plastikowe rurki lub kawałki sznurka. Ich końce z jednej strony zanurza się w wodzie, z drugiej w ziemi, dzięki czemu rośliny doniczkowe pobierają wodę w miarę potrzeb.

W płytkiej kąpieli – Wstawiamy doniczki mające otwory odpływowe do wanny wypełnionej wodą do wysokości półtora centymetra albo do dużego płaskiego naczynia, które pomieści kilka doniczek, gdyż skupisko roślin spowalnia parowanie wody. Doskonały sposób dla roślin lubiących stanowiska słoneczne.

Żwirek, dodatkowa ochrona – najpierw obficie podlewamy rośliny, aby wilgotność zbyt szybko nie uciekła z gleby, a później ich powierzchnię szczelnie pokrywamy warstwą kamyków lub żwirku. Kamyki muszą być wilgotne, dlatego powinny być moczone w wodzie przynajmniej przez jedną dobę. Kilka z nich warto ostrożnie umieścić w ziemi.

Czapka zatrzyma wilgoć – aby ziemia zbyt szybko nie wysychała, należy wstawić doniczkę do wysokiego pojemnika, którego ścianki są równe lub wyższe od rośliny. Następnie na jego brzegach należy umieścić specjalną konstrukcję np. z listewek oraz odwróconej do góry dnem doniczki. Najlepiej sprawdza się namoczony pojemnik ceramiczny, który nie będzie chłonął uwalnianej przez liście wilgoci. Jest to idealne rozwiązanie dla roślin cieniolubnych.

Zapas wody w butelce – do pojenia roślin można również wykorzystywać zwykłą butelkę. Po napełnieniu wodą i niezbyt szczelnym zamknięciu, należy umieścić ją lekko przechylając, głęboko w doniczce szyjką skierowaną do dołu. Takie rozwiązanie sprawia, że woda stopniowo będzie się uwalniać do ziemi. Jedna taka butelka wystarczy dla rośliny w średniej doniczce na okres tygodnia. Większym rośliną przydadzą się dwie butle. Należy wybierać ciemne butelki, żeby pod wpływem światła nie mnożyły się w nich bakterie.

źródło:
www.projektoskop.pl
  Jak przystroić loggia. Zieleń bez granic

Zostaw odpowiedź

 

facebook