Jak dbać o moją kosiarkę robotyczną i ostrza?

Aby cieszyć się długo użytkowaniem swojej kosiarki robotycznej, ważne jest regularne jej konserwowanie. Ma to kluczowe znaczenie zarówno dla żywotności samej kosiarki, jak i dla efektów koszenia. Konserwacja kosiarki robotycznej wymaga uwzględnienia kilku czynników, takich jak czyszczenie kosiarki, sprawdzanie i w razie potrzeby wymiana ostrzy oraz czyszczenie stacji bazowej. Choć może to wydawać się dużym obowiązkiem, praca ta naprawdę nie jest tak uciążliwa. Zalecamy wykonywanie tych czynności co miesiąc, w zależności od częstotliwości użytkowania.

Konserwacja samej kosiarki robotycznej

Należy regularnie sprawdzać stan kosiarki robotycznej, co najlepiej wykonywać raz w miesiącu. Zanim zacznie się pracę, zawsze warto zapoznać się z instrukcją obsługi kosiarki robotycznej, ponieważ sposób konserwacji może się różnić w zależności od modelu.

Po pierwsze, wyłączamy kosiarkę robotyczną w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Następnie należy oczyścić obudowę kosiarki oraz usunąć zgromadzoną trawę spod kosiarki. Ważne jest również, aby oczyścić koła kosiarki. Można to zrobić najlepiej za pomocą szczotki i wilgotnej szmatki.

Warto także sprawdzić stan ostrzy. Jak długo będą one służyły, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gleby, rodzaj trawy, powierzchnia do skoszenia, ale także obecność przeszkód na trawniku, takich jak kamienie, gałązki czy szyszki. Zalecamy wymianę ostrzy stalowych co dwa miesiące, a ostrzy pokrytych tytanem co trzy miesiące. W zależności od intensywności użytkowania, może być konieczne wykonanie tej czynności częściej.

Sprawdzanie i wymiana ostrzy kosiarki robotycznej

Regularna kontrola ostrzy kosiarki robotycznej jest kluczowa. Kiedy ostrza stają się tępe, może to prowadzić do różnych problemów. Tępe ostrza mogą uszkodzić trawnik lub nawet spowodować gołe miejsca na trawniku. Ostrza tępią się naturalnie w wyniku częstego użytkowania podczas koszenia. Dodatkowo, kamienie, gałązki lub inne obiekty na trawniku mogą szybciej uszkodzić ostrza.

  Skuteczne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Ostrza kosiarki robotycznej są cienkie i małe, co powoduje, że szybciej się zużywają niż ostrza dużych kosiarek spalinowych. W miarę tępienia ostrzy wzrasta także ryzyko ich złamania się. Ostrza, które się łamią, mogą trafić na trawnik i stanowić zagrożenie. Dlatego ważne jest, aby natychmiast wymienić ostrza, gdy stają się tępe. Ponadto, tępe ostrza mogą uszkodzić trawnik, trawy zaczynają się zaplątywać w tępe ostrza i są wyciągane z ziemi, co powoduje gołe miejsca. Może to także spowodować, że trawnik będzie koszony nierówno, pozostawiając długie pasma trawy.

Dlatego należy natychmiast wymienić wszystkie ostrza na nowe, gdy zauważysz, że są tępe lub uszkodzone. Ważne jest, aby zawsze wymieniać wszystkie ostrza jednocześnie. W przeciwnym razie talerz tnący może stracić równowagę i wywierać większy opór na kosiarkę robotyczną.

Czy mogę ostrzyć ostrza kosiarki robotycznej?

Stanowczo odradzamy ostrzenie ostrzy kosiarki robotycznej. Ostrzenie ostrzy kosiarki robotycznej sprawia, że są one jeszcze cieńsze niż są, co zwiększa ryzyko ich złamania. Dlatego odradzamy ostrzenie ostrzy. Złamane ostrza mogą stwarzać niebezpieczne sytuacje. Złamane ostrza łatwo trafią na trawnik, co nie jest przyjemne, gdy po trawniku przechodzą zwierzęta lub ludzie boso.

Konserwacja kosiarki robotycznej zimą

Sposób najlepszego zabezpieczenia kosiarki robotycznej na zimę opisany jest w instrukcji obsługi kosiarki robotycznej. W większości przypadków zaleca się dokładne wyczyszczenie, zakrycie i przechowywanie w suchym i ciepłym miejscu. Zazwyczaj zaleca się także całkowite naładowanie akumulatora przed zimowym przechowywaniem kosiarki robotycznej.

Zostaw odpowiedź

 

facebook