Ikebana w Tyńcu – wystawa 17-19 lipca 2009, 10.00-18.00

Wystawa ekspozycji tynieckiej grupy ikebany

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Sala Petrus

17-19 lipca 2009, 10.00-18.00

24 kompozycje letnie

Wstęp wolny

Ikebana forum TYNIEC to zespół działań podjętych przez Benedyktyński Instytut Kultury, obejmujących popularyzację sztuki ikebany w Polsce. W tym celu tyniecka grupa ikebany realizuje projektu IKEBANA – ulotne piękno, na który to składa się cykl zamkniętych warsztatów układania ikebany oraz wystawy ikebany w Benedyktyńskim Instytucie Kultury wraz z publikacją katalogów powystawowych.

 W ramach projektu grupa planuje również ekspozycję 15 kompozycji ikebany w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie na 15. rocznicę jej działalności.

Często ikebana traktowana jest jako sztuka stosowana, zawężona do dekoracji domowego zacisza. Przez wystawy grupa chce ukazać ikebanę jako sztukę uniwersalną, wychodzącą z przestrzeni prywatnej, wchodzącą w przestrzeń publiczną, poszukującą nowych możliwości, badającą i kreującą nowe przestrzenie z siłą ekspresji równą nowoczesnej rzeźbie.

Wystawy w ramach projektu Ikebana – ulotne piękno mają dwie części: dydaktyczną i twórczą. W części dydaktycznej przedstawiane są style podstawowe, wypracowane w szkole Sogetsu. Stopniowo będą prezentowane ich kolejne warianty. Tę część wystawy realizują uczestniczki grupy, rozpoczynające naukę ikebany według Sogetsu Text Book 1-2.

Część twórcza realizowana jest przez bardziej doświadczone uczestniczki grupy, które czerpiąc inspirację z Sogetsu Text Book 3-4, opracowują własne projekty kompozycji i eksponują na wystawie swoje prace w stylu wolnym.

W ramach Ikebany forum TYNIEC odbywają się również w otwarte wykłady Urszuli Imamury oraz towarzyszące im pokazy ikebany, prowadzone przez o. Hieronima Kreisa OSB. Wykłady poza wprowadzeniem w zarys historii ikebany poświęcone są specyfice większych szkół tej sztuki w Japonii.

fot.materiały prasowe – Benedyktyński Instytut Kultury

Program Ikebana – ulotne piękno realizuje reaktywowana grupa ćwicząca ikebanę w Tyńcu.

  NOWOŚĆ w E-FLORYSTYKA.PL - nowy dział POLECANE KSIĄŻKI

 Grupę prowadzi o. Hieronim St. Kreis OSB, autor podręcznika Kwiaty w kościele – tajemnice układania, t. 1-3b), który w latach 1991-2005 r. stosował ikebanę do oprawy liturgii w Tyńcu. W ramach obchodów jubileuszu 70-lecia powrotu benedyktynów do Tyńca odbędą się dwie wystawy: letnia w dniach 17-19 lipca 2009 i jesienna w dniach 9-11 października 2009.

Partner projektu: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Patronat nad wystawami: Ambasada Japonii w Polsce, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, Fundacja Kyoto-Kraków Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy W 2009 roku projekt odbywa się w ramach obchodów 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

materiały prasowe:

Benedyktyński Instytut Kultury

www.benedyktyni.eu

Zostaw odpowiedź

 

facebook