Wystawa ekspozycji tynieckiej grupy ikebany
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Sala Petrus
17-19 lipca 2009, 10.00-18.00
24 kompozycje letnie
Wstęp wolny
W ramach projektu grupa planuje również ekspozycję 15 kompozycji ikebany w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie na 15. rocznicę jej działalności.
Często ikebana traktowana jest jako sztuka stosowana, zawężona do dekoracji domowego zacisza. Przez wystawy grupa chce ukazać ikebanę jako sztukę uniwersalną, wychodzącą z przestrzeni prywatnej, wchodzącą w przestrzeń publiczną, poszukującą nowych możliwości, badającą i kreującą nowe przestrzenie z siłą ekspresji równą nowoczesnej rzeźbie.
Wystawy w ramach projektu Ikebana – ulotne piękno mają dwie części: dydaktyczną i twórczą. W części dydaktycznej przedstawiane są style podstawowe, wypracowane w szkole Sogetsu. Stopniowo będą prezentowane ich kolejne warianty. Tę część wystawy realizują uczestniczki grupy, rozpoczynające naukę ikebany według Sogetsu Text Book 1-2.
Część twórcza realizowana jest przez bardziej doświadczone uczestniczki grupy, które czerpiąc inspirację z Sogetsu Text Book 3-4, opracowują własne projekty kompozycji i eksponują na wystawie swoje prace w stylu wolnym.
W ramach Ikebany forum TYNIEC odbywają się również w otwarte wykłady Urszuli Imamury oraz towarzyszące im pokazy ikebany, prowadzone przez o. Hieronima Kreisa OSB. Wykłady poza wprowadzeniem w zarys historii ikebany poświęcone są specyfice większych szkół tej sztuki w Japonii.
fot.materiały prasowe – Benedyktyński Instytut Kultury
Program Ikebana – ulotne piękno realizuje reaktywowana grupa ćwicząca ikebanę w Tyńcu.
Grupę prowadzi o. Hieronim St. Kreis OSB, autor podręcznika Kwiaty w kościele – tajemnice układania, t. 1-3b), który w latach 1991-2005 r. stosował ikebanę do oprawy liturgii w Tyńcu. W ramach obchodów jubileuszu 70-lecia powrotu benedyktynów do Tyńca odbędą się dwie wystawy: letnia w dniach 17-19 lipca 2009 i jesienna w dniach 9-11 października 2009.
Partner projektu: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
Patronat nad wystawami: Ambasada Japonii w Polsce, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, Fundacja Kyoto-Kraków Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy W 2009 roku projekt odbywa się w ramach obchodów 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.
materiały prasowe:
Benedyktyński Instytut Kultury
www.benedyktyni.eu
Zostaw odpowiedź