Historia bukietu ślubnego

Planując ślub i wybierając odpowiedni bukiet dla Panny Młodej nie zastanawiamy się nawet, że setki lat wcześniej przyszłe mężatki robiły dokładnie to samo. Obecność kwiatów na ślubie sięga starożytności, a mimo iż zwyczaj ten został zapomniany na długi czas, to w średniowieczu pojawił się na nowo, ku uciesze młodej pary i poczuciu estetyki zaproszonych gości.
Początkowo zamiast bukietu, zarówno Pan Młody, jak i Pani Młoda, nosili na głowie wianki z roślin zielnych, uplecione z ruty czy rozmarynu, popularny był również mirt. Taka kompozycja miała zapewniać nowożeńcom powodzenie, płodność, ale także chronić związek przed złymi mocami. Obecnie, symbolika dawnych wianków, reprezentowana jest przez obrączki ślubne.
Rok 1500 przyniósł zmiany w zwyczajach związanych ze ślubem, zniknął także jeden z wianków. Od tej pory wyłącznie kobieta przyozdabiała nim głowę, a kształt wianka stawał się coraz bardziej wyszukany, kwiaty zaś urozmaicone. Stopniowo, na wzór niemiecki, wianki zostały zastąpione przez kolorowe i pachnące korony.
Pierwsze bukiety ślubne pojawiły się dopiero na początku XIX wieku w epoce romantyzmu. Sprzyjały temu ideały romantyzmu postulujące podkreślenie kobiecej urody oraz delikatności i eteryczności postaci. Bukiet zyskał różne formy, wyróżniające się lekkością i prostotą – najczęściej były to związane razem kwiaty, w które wplatano wstążki. W zamożniejszych domach wstążki te były ozdabiane złoconymi monogramami.

Bukiet, zwany dziś bukietem biedermeierowskim, niesiony przez Pannę Młodą w ręku, pojawił się ok. roku 1815, wraz z nastaniem stylu biedermeierowskiego. Kojarząca się z tym stylem masywność znalazła swoje odzwierciedlenie również w ułożeniu kwiatów. Jednakowe rodzaje kwiaty układane były w okółkach, zaś sam bukiet zwieńczała róża w rozkwicie. Do najczęściej stosowanych kwiatów można zaliczyć piwonie, róże bądź goździki. Nazwa „biedermeier” funkcjonuje do dziś, używana jest najczęściej w stosunku do zwartego i okrągłego bukietu ślubnego.
W kolejnych latach bukiet ewoluował w swym kształcie, przechodząc od trapezu do bukietu przypominającego kształtem połowę kuli. Stopniowo pojawiały się również dodatkowe elementy, ozdoby bukietów, takie jak wstążki i inne elementy dekoracyjne, zmieniały się też kształty bukietów oraz stosowane w nich kwiaty. Pojawiły się bukiety typu naręcze, inspirowane wiejską sielanką i przypominające kwiaty zerwane na łące, a także bukiety typu wodospad, o wydłużonym kształcie.
Dziś rodzaj bukietu ślubnego uzależniony jest od indywidualnych preferencji Panny Młodej, a także kroju sukni i rodzaju ślubu, a nawet wystroju i klimatu weselnej sali. Prawdziwą perełką ostatnich lat jest biżuteria floralna, która z powodzeniem może zastąpić tradycyjny bukiet, wymagająca jednak otwartości na nowe trendy i wzory.
opracowanie własne
fot.sxc.hu
  Jak wybrać dobrego florystę ślubnego

Zostaw odpowiedź

 

facebook