“Dom w malwy malowany…” czyli kwiaty ozdobą naszych mieszkań.

Żyjemy obecnie w świecie wiecznego pośpiechu, wszechobecnego plastiku i substytutów mających nam skutecznie zastępować coraz to nowe aspekty naszego codziennego życia. W naszych domach i mieszkaniach, które stanowią swoistą enklawę pragniemy odrobiny spokoju i relaksu. I niezależnie od tego jak nasze „cztery kąty” są urządzone, coś je łączy – w każdym z wnętrz znajdziemy kwiaty. Nieważne czy cięte, czy doniczkowe. To one są niezwykłą ozdobą naszych mieszkań!

Kwiaty odznaczają się właściwą tylko sobie harmonią. Rosną we własnym tempie i tak naprawdę, mamy niewielki wpływ na ich wzrost. Jedyne co możemy zrobić, to zapewnić im właściwe warunki wzrostu, co nie zawsze w praktyce okazuje się takie proste. Kwiaty w naszych mieszkaniach są najpiękniejszymi naturalnymi meblami. Swoją żywotnością i kolorystyką są w stanie najbardziej surowemu i ascetycznemu wnętrzu nadać cieplejszy i bardziej przyjazny charakter. I co najważniejsze, wnoszą do naszych wnętrz nawet w najbardziej ponury zimowy dzień, atmosferę zarezerwowaną dla wiosennych i letnich dni.

Prezent idealny?

Kwiaty! Nikogo nie trzeba przekonywać, że bukiet pięknych kwiatów będzie zawsze trafionym prezentem, z którego ucieszą się w szczególności wszystkie panie. Urodziny, imieniny, rocznice, awans w pracy – fantazyjna kompozycja kwiatowa jest gwarancją uśmiechu obdarowywanych ludzi. Doskonałą okazją, aby wyrazić swoje uczucia są także zbliżające się Walentynki. Bukiety kwiatów, skomponowane z ognistych tulipanów, czy tradycyjnych czerwonych róż udekorowane symbolicznymi sercami wyrażą znacznie więcej niż słowa. Dla wielu ludzi kwiaty, oprócz swoistej dekoracji, stanowią również cenne pamiątki, często nasuwające miłe skojarzenia z bliskimi, niezapomnianymi miejscami czy też wybitnymi osiągnięciami, za które często otrzymujemy w prezencie symboliczne młode sadzonki, będące metaforą nowego etapu w naszym życiu.

Pomaluj swój świat…

Floryści zwracają uwagę na zmianę w mentalności dzisiejszych klientów. Coraz częściej przestają oni utożsamiać zakup kwiatów ze szczególnymi okazjami, takimi jak chociażby urodziny, czy imieniny. Duża część społeczeństwa traktuje zakup bukietu kwiatów, jako niedrogi luksus, który w mgnieniu oka poprawi nasze samopoczucie i sprawi, że wnętrze naszego mieszkania wypełni radosna atmosfera. Bo pomimo powszechnego zabiegania trudno jednak wyobrazić sobie jakąkolwiek przestrzeń bez choćby najmniejszego roślinnego akcentu. Niezależnie czy będzie to bukiet ułożony przez florystę, kwiatek doniczkowy, czy też kompozycja kwiatowa naszego autorstwa. Bez wątpienia stanowić będzie oryginalną dekorację wzbogacającą przestrzeń mieszkalną. Tulipany, hiacynty, storczyki… Kompozycje w wazonach, próbówkach, kolorowych doniczkach czy też wzorowane na ikebanie… Możliwości jest wiele. Aktualne trendy we florystyce ilustrują proste a zarazem efektowne rozwiązania, które sprawdzą się w każdym typie wnętrz. Przez te najbardziej tradycyjne, charakteryzujące się ciepłem drewna, po ascetyczne, ujmujące niezwykłą prostotą. Wystarczy odrobina fantazji. A efekt z pewnością namaluje uśmiech na zarówno twarzach wszystkich mieszkańców, jak i odwiedzających dom gości.

  Na WALENTYNKI wiosna w kwiatach.

Pobaw się kolorem!

Różnorodność kwiatowych gatunków i ich kolorystyka stwarza możliwość niekończących kombinacji. Pozwala nam to swoistą zabawę z wnętrzami domów i mieszkań. Bez wielkich nakładów finansowych zmienimy ich charakteru w zależności od nadchodzącego święta, czy też nastroju domowników. Chcąc stworzyć radosną atmosferę, wypełniającą wnętrze słoneczną aurą – wybierzmy kwiaty w tonacji żółci i pomarańczy. Znakomicie sprawdzą się tutaj chryzantemy, słoneczniki czy gerbery. Jeżeli natomiast zależy nam na bardziej intymnym i romantycznym nastroju, bez zastanowienia sięgnijmy po ogniste czerwone róże czy tulipany. Bez względu na wybieraną kolorystykę należy pamiętać, że sam fakt otaczania się kwiatami przynosi wymierne korzyści. Kolor zielony bowiem znacznie poprawia pracę płuc, wpływa na krążenie krwi. Przynosi także ulgę zmęczonym oczom i co najważniejsze koi nerwy sprawiając, że stajemy się bardziej rozluźnieni mniej zestresowani. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że według sztuki feng szui, nie tylko ilość roślin zielonych w pomieszczeniach na istotny wpływ na ludzki organizm, ale także ich kształt. Okrągłe i miękkie liście fiołka ukoją nasze nerwy. Z kolei ostre, twarde i spiczaste wyzwolą energię i pobudzą do działania.

Uwodzą zapachem…

Nie jest tajemnicą fakt, że kwiaty mają mają nieoceniony wpływ na każdy z ludzkich zmysłów. Najszybciej na zmianę samopoczucia wpływa zapach, gdyż w bardzo szybkim tempie przewodzi impulsy zapachowe do mózgu. Floryści zwracają uwagę na ważny aspekt, z którego wielu klientów nie zdaje sobie sprawy. Otóż substancje, które są odpowiedzialne za aromat znajdują się praktycznie we wszystkich częściach roślin. W liściach, korzeniach i nasionach także. Kwiaty, oprócz pobudzania naszych zmysłów, zaskakująco często poprzez konkretny zapach, przywodzą na myśl wspomnienia z tych bardziej i mniej egzotycznych miejsc, które odwiedzaliśmy.

W trosce o zdrowie…

Kwiaty to nie tylko przepiękna dekoracja wnętrz. Oprócz funkcji estetycznej, mają także wpływ na nasze zdrowie. Brzmi nieprawdopodobnie? Dobre samopoczucie zależy także od wdychanego powietrza, a rośliny w bardzo dużym stopniu są w stanie ograniczyć wpływ szkodliwych substancji na nasz organizm. Doskonałym tego przykładem może być towarzystwo wielu sprzętów elektronicznych wytwarzających nieprzyjazne człowiekowi związki. Kwiaty takie jak beniamin czy fikus będą w tym przypadku niezastąpionymi filtrami. Ponadto, większość społeczeństwa spędza bardzo dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie dostęp do zieleni czy, szumu drzew jest utrudniony. Kwiaty zagwarantują nam niezbędną ilość tlenu, czy też zwiększą wilgotność wdychanego powietrza.

  Tulipany na Zamku: Relacja z 30stej Wystawy Kwiatów na Zamku w Malborku

Do kalendarzowej wiosny zostało jeszcze trochę czasu, ale już dziś możemy zaprosić ją do naszych mieszkań. Kolorowe kwiaty sprawią, że zimowe dni i wieczory nabiorą żywych kolorów a energia, której są nośnikiem pomoże nam wytrwać do wiosny, na którą przecież wszyscy z utęsknieniem czekamy.

materiał:

Zostaw odpowiedź

 

facebook