Dlaczego trzeba usuwać liście z łodyg do poziomu wody w wazonie?

 Bez liści znajdujących się w wodzie

Odpowiedź jest prosta – liście tak samo jak łodygi zanieczyszczają wodę w wazonie. Dlatego należy usunąć liście z łodygi, do poziomu wody w wazonie. Co więcej, są one głównym powodem utraty wody (parowanie). Pozbycie się liści nie powinno stanowić żadnego problemu.

Liście nie powinny być
zanurzone w wodzie,
bo niepotrzebnie ją
zanieczyszczają.

Łodyga kwiatu
Kwiaty są produkowane, transportowane i sprzedawane na całym świecie. Producenci, handlowcy floryści mają własną specyficzną florę mikroorganizmów. Łodyga przenosi tę florę do wazonu klienta, bez względu na to czy pochodzi ona z Afryki, Południowej Ameryki, Australii, Azji czy Europy. Również okoliczności i warunki w jakich kwiat był produkowany wpływają na jego kondycję, jednak w mniejszym stopniu niż pielęgnacja w okresie pozbiorczym.

Usuwać liście do poziomu wody w wazonie
Wszystkie te mikroorganizmy na liściach i łodygach zanieczyszczają roztwór w wazonie, jest to tak zwany ładunek bio. Należyzredukować ryzyko infekcji stosując odpowiednie metody. Usuwanie liści z łodyg do poziomu wody w wazonie sprawia, że woda jest czysta i przejrzysta przez bardzo długi okres. Powoduje to również wydłużenie życia kwiatów oraz brak brzydkiego zapachu.

Parowanie, stres wodny i liście
Poza tym wszystkim, usuwanie liści ma duży wpływ na redukowanie parowania. Pomaga kwiatom w uzyskaniu odpowiedniej równowagi wodnej. Mniej liści oznacza mniejszą utratę wody,mniejszy stres wodny, późniejsze opadanie liści.

Radzimy:
Higiena i zapobieganie infekcjom w wazonie znacząco wpływają na trwałość kwiatów. Woda nie pachnie brzydko, dlatego usuwaj wszystkie liście, które znajdą się pod powierzchnią wody.

materiały źródłowe:

www.victus.pl
  "Dom w malwy malowany..." czyli kwiaty ozdobą naszych mieszkań.

Zostaw odpowiedź

 

facebook